دانشگاه های سوئد

Swedish universities

 

دانشگاههای سوئد دارای قدمت و اعتبار بالای در بین دانشگاههای مطرح اروپا می باشند. دانشگاههای همچون استکهلم، چالمرز و یا لوند دارای رنکینگ بسیار خوبی در دنیا بوده و در رشته های مختلف دانشمند زیادی را به دنیا معرفی نموده اند. تمام دانشگاههای سوئد برای شهروندان این کشور و شهروندان اتحادیه اروپا رایگان می باشد

و این خود سبب گردیده که متقاضیان تحصیل در سوئد بسیار زیاد باشند و بنابریان اخذ پذیرش از دانشگاههای این کشور تحت شرایط خاص و ویژه ای انجام پذیرد. در دانشگاه‌های سوئد دو ترم تحصیلی وجود دارد : ۱ . پاییز ۲ . بهار (در ترم بهار رشته ها محدود هستند). سیستم آموزشی ترمیک و زبان آموزشی در مقطع لیسانس برای اکثر رشته‌ها (به استثنای چند رشته معدود) سوئدی است. زبان آموزش در کل رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی می‌باشد و برای ورود به آنها شما باید مدرک زبان (TOEFL یا IELTS) داشته باشید.

در اینجا به معرفی چند دانشگاه مطرح در سوئد می پردازیم:

دانشگاه KTH

این دانشگاه به عنوان اولین پلی تکنیک سوئد در سال ۱۸۲۷ در شهر استکهلم تاسئیس گردید و امروز با داشتن حدود ۱۳۵۰۰ دانشجو یکی از معتبرترین دانشگاههای اروپا به خصوص در زمینه رشته های فنی می باشد . این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در بین دانشگاههای سوئد است .

سایت دانشگاه KTH

دانشگاه اوپسالا

این دانشگاه در شهر اوپسالا در نزدیکی استکهلم واقع شده است. دانشگاه اوپسالا در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس شده و ۲۰۰۰۰ دانشجو دارد.این دانشگاه، برترین دانشگاه سوئد و از دانشگاه های برتر جهان (البته بیشتر در رشته های علوم پایه و سایت دانشگاه اوپسالانه در فنی مهندسی) می باشد. همچنین دانشگاه اوپسالا با داشتن ۴۰۰۰ هیئت علمی و ۲۰۰۰ دانشجوی دکترا دارد.

دانشگاه لوند

این دانشگاه در سال ۱۶۶۶ تاسیس شد. این دانشگاه هم اکنون ۳۸۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های سوئد می باشد. دانشگاه در شهر لوند که در جنوب سوئد قرار دارد قرار گرفته است. این شهر در نزدیکی دانمارک و آلمان است. شهر تاریخی لوند نزدیک شهر مدرن مالمو است. این شهر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که ۳۸۰۰۰ نفر از آنها دانشجو هستند و این امر محیط آموزشی خوبی در این شهر به وجود آورده است. دانشگاه لوند ۳۰۰ واحد مطالعاتی، ۵۰ سایت دانشگاه لونددوره ی کارشناسی ارشد و زمینه های تحقیقاتی دکترا را به زبان انگلیسی برگزار می کند.

انشگاه گوتنبرگ

این دانشگاه در شهر گوتنبرگ واقع شده است. دانشگاه گوتنبرگ با داشتن حدود ۵۰۰۰۰ دانشجواز دانشگاه های عمده و اصلی اروپا می باشد. همچنین دانشگاه گوتنبرگ با داشتن ۸ هیئت علمی و ۶۰ دپارتمان یکی از گسترده ترین دانشگاه ها از نظر رشته و فرصت های آموزشی می باشد. یکی از مشخصه های بارز این دانشگاه داشتن تعامل بین تحقیق و آموزش است. این دانشگاه همکاری نزدیکی با دانشگاه همشهری خود یعنی چالمرز دارد. سایت دانشگاه گوتنبرگ

انشگاه صنعتی چالمرز Chalmers University of Technology

دانشگاه صنعتی چالمرز در قلب شهر گوتنبرگ واقع شده است. این دانشگاه با داشتن ۱۷ دپارتمان و ارائه حدود ۵۰ رشته در مقطع فوق لیسانس در زمینه ی علوم طبیعی، تکنولوژی و معماری فعالیت دارد. چالمرز با کمپانی های معتبر سوئدی از جمله SKF-Volvo و Ericsson همکاری در زمینه ها ی آموزشی و تحقیقاتی دارد و امید وار است در آینده ی نزدیک خود را در زمینه های فناوری اطلاعات، نانوتکنولوزی و Bioscience قدرتمند تر کند. چالمرز در سال ۱۸۲۹ توسط نیکوکار سوئدی به نام ویلیام چالمرز تاسیس شد و امروزه یکی از بهترین دانشگاه های صنعتی در اروپا است.

دانشگاه صنعتی چالمرز یک دانشگاه خصوصی است و در ۲ کیلومتری جنوب هسته داخلی شهر گوتنبرگ(یوته بوری) واقع شده است.این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ میلادی توسط فرد نیکوکاری به نام “ویلیام چالمرز” تاسیس شد و شعار این دانشگاه “آوانسز” (Avancez) به معنی “پیشرفت”می باشد.در جدیدترین رده بندی جهانی دانشگاهها،دانشگاه صنعتی چالمرز رتبه ۱۶۶ را از بین ۴۰۰۰ دانشگاه انتخابی بدست آورده است.

تقریبا ۴۰٪ از دانش آموختگان رشته های مهندسی سوئد از دانشگاه چالمرز فارغ التحصیل شده اند. از سال ۲۰۰۷ میلادی، در دانشگاه چالمرز رشته های مهندسی(فوق لیسانس) و رشته معماری به زبان انگلیسی ارائه شدند و درحال حاضر در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، تقریبا ۱۰٪ کل دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارج از سوئد هستند.

دپارتمانهای مختلف دانشگاه چالمرز به شرح زیر است:

۱- دپارتمان فناوری اطلاعات کاربردی Applied Information Technology

۲- دپارتمان مکانیک کاربردی Applied Mechanics

۳- دپارتمان فیزیک کاربردی Applied Physics

۴- دپارتمان معماری Architecture

۵- دپارتمان مهندسی شیمی و بیولوژی Chemical and Biological Engineering

۶- دپارتمان مهندسی عمران و محیط Civil and Environmental Engineering

۷- دپارتمان مهندسی کامپیوتر Computer Science and Engineering

۸ دپارتمان مهندسی برق و انرژی  Energy and Environment

۹- دپارتمان فیزیک پایه Fundamental Physics

۱۰- دپارتمان فناوری ساخت و تولید مواد Materials and Manufacturing Technology

۱۱- دپارتمان علوم ریاضی Mathematical Sciences

۱۲- دپارتمان میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی  Microtechnology and Nanoscience

۱۳- دپارتمان تولید و توسعه  Product and Production Development

۱۴- دپارتمان علوم رادیویی Radio and Space Science

۱۵- دپارتمان علوم دریایی Shipping and Marine Technology

۱۶- دپارتمان سیگنال و سیستمها Signals and Systems

۱۷- دپارتمان اقتصاد و مدیریت فناوری Technology Management and Economics

چالمرز دارای دو Campus در مناطق Johhaneberg و Lindholmen می باشد که ساختمانهای رشته های مقطع لیسانس و رشته های مربوط به IT در Lindholmen واقع شده اند.

سایت دانشگاه چالمرز

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم واقع در پایتخت کشور سوئد از بزرگترین دانشگاههای سوئد در سال ۱۸۷۸ تاسئیس شده است .این دانشگاه ۲۷۵۰۰ دانشجو دارد که ۱۸۰۰ نفر آنها در مقطع دکترا تحصیل می کنند . این دانشگاه دارای چهار دانشکده علوم انسانی،علوم پایه،حقوق و علوم اجتماعی و ۸۰ دپارتمان می باشد . این دانشگاه در رشته شیمی بسیار معتبر می باشد چنانچه چهار نفر از محققین این دانشگاه در سالهای ۱۹۰۳-۱۹۲۹-۱۹۴۳ و ۱۹۹۵ در رشته شیمی موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند.سایت دانشگاه استکهلم

MR چیست؟

MR یا Merit Rating نمره یا درجه ای است که شایستگی شما را در دانشگاه های تقاضا شده در سوئد مشخص می کند. در واقع این نمره در هر دانشگاه بعد از بررسی مدارک متقاضیان توسط دپارتمان مربوطه بر اساس معیارهای تعیین شده، اعطا می گردد . این نمره دارای حد اکثری است که توسط دانشگاه مشخص می شود (هر چه MR شما به حداکثر تعیین شده نزدیک تر باشد شانس شما برای پذیرش بیشتر است) MR ها در دانشگاه های مختلف متفاوت هستند. این نمره در کنار رشته ی انتخابی شما در پروفایلتان بعد از ارزیابی مدارک شما توسط دانشگاه ثبت می شود. لازم به ذکر است که این MR ها برای پاییز ۲۰۰۹ می باشد.هر سال احتمال تغیر در حداکثر MR وجود دارد و گاها حداکثر مریت در رشته های مختلف یک دانشگاه متفاوت است

حداکثر MR دانشگاه های مختلف

Uppsala= 999

KTH = 52

Orebro= 999

Halmstad ( with group of UB)= 1300

Halmsatd (with Group GP)=999

vaxjo = 180

jonkoping = 999

Malmo=300

Chalmers=999

Lund=999

Karolinska =20

Gotland=180

Kalmar=180

Mid sweden = 485

Goteborg(with Group AP) = 225

Linkoping = 999

Stockholm = 9999

BTH(Master programmes in engineering)= 3

SLU (swedish university of agricultural science )= 999

زبان سوئدی

در سوئد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر رشته/دانشگاهها به زبان انگلیسی است (تعداد معدودی از رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می شود). تقریبا تمام سوئدی ها به راحتی با شما انگلیسی حرف می زنند. اما اگر بخواهید کار کنید تقریبا در تمام موارد باید سوئدی بدانید. سوئدی یک زبان Germanic به حساب می آید و هم ریشه با انگلیسی و آلمانی است اما علاوه بر آن از زبان قدیمی منطقه اسکاندیناوی به نام Old Norsk هم نشات گرفته است، بنابراین همچنانکه بسیاری از کلمات آن برای کسانی که انگلیسی می دانند آشنا به نظر می رسد، کلمات و آواهای تازه نیز آموختن درست آن را تا اندازه ای سخت می سازد. اما از طرف دیگر گرامر بسیار ساده تری نسبت به آلمانی دارد. در زبان سوئدی تنها یک case برای تمام حالات فاعلی، مفعولی و مضاف الیهی وجود دارد. اسمها در زبان سوئدی از نظر جنسی دو حالت common , neuter دارند.

آزمون TISUS چیست؟

The Test in Swedish for University Studies)TISUS) آزمونی است برای اثبات تسلط بر زبان سوئدی که برای ورود به رشته های سوئدی زبان نیاز به قبول شدن در این امتحان دارید. این آزمون از سه بخش درک مطلب (reading) ، بخش نوشتاری (writing)و مصاحبه (speaking) که دو بخش نخست کتبی و مصاحبه به صورت شفاهی می باشد. این امتحان هر سال در چند نوبت برگزار می شود. در خارج از سوئد این آزمون در سفارت خانه ها به برگزار می شود. هزینه ی این آزمون در سوئد ۱۶۰۰ کرون و در خارج از سوئد ۲۰۰۰ کرون می باشد.(ممکن است در خارج از سوئد هزینه های جانبی نیز دریافت گردد) در این آزمون برخلاف تافل و آیلتس نمره ای وجود ندارد و شما در این آزمون یا تمره ی قبولی می گیرید یا مردودی.


چاپ   ایمیل