زندگی و هزینه زندگی در سوئد

The cost of living in Sweden

 

کشور سوئد یکی از محبوب ترین کشورهای مهاجرپذیر در شمال اروپاست که از نظر اقتصادی در رتبه ششم جهانی قرار دارد و با وجود تورم بسیار ناچیزی که در این کشور وجوددارد، مردم به خوبی از پس هزینه زندگی در سوئد برمی آیند. از نظر رفاه اجتماعی و امنیت داخلی این کشور همیشه در بین رتبه های اول تا دهم دنیا قرار می گیرد. که این خود حکایت از سبک زندگی و امنیت و آسایش روحی و روانی افراد جامعه در خصوص آینده آنها می باشد.

واحد پول کشور سوئد، کرون سوئد (SEK) است که از نظر ارزش تقریبی هر کرون سوئدبا ۰٫۱۵ دلار آمریکا برابری میکند. اگرچه هزینه زندگی در کشور سوئد همانند کشورهای دیگر شمال اروپا نسبتا” زیاد است، اما به نسبت درآمد بالای مردم کشور سوئد و نیز تورم بسیار ناچیز در این کشور، هزینه زندگی در سوئد به مردم هیچ فشاری وارد نمیکند و از این نظر در رده ۵ کشورهای برتر جهان قرار داده دارند. البته هزینه زندگی در کشور سوئد به نسبت هزینه زندگی در کشورهای همسایه خود، یعنی نروژ و دانمارک بسیار کمتر و به صرفه ترست.
البته هزینه زندگی در سوئد، در هر شهری ممکن است با دیگر شهرهای متفاوت باشد. اما به طور معمول، یک زندگی نرمال برای دو نفر شهروند سوئد که دارای حقوق و کار در این کشور می باشند، معمولا حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار ماهیانه در استکهلم میباشد. به این معنا که اگر شما بخواهید در سوئد زندگی کنید و در استکهلم باشید و فقط دو نفر باشید حداقل هزینه یک زندگی نرمال برای شما ۲۵۰۰ دلار ماهیانه میباشد اما برای یک نفر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود که این تفاوت به مبلغ اجاره خانه بر می گردد که در متراژهای مختلف، متفاوت می باشد. البته شما میتوانید در ماه با مقدار کمتر هم دوم بیاورید اما زندگی سخت تری خواهید داشت و همچنین شما میتوانید در سوئد بیشتر هم هزینه کنید که این بستگی به شکل زندگی شما دارد.
هزینه زندگی دانشجوئی در سوئد نیز بر طبق اعلام سفارت سوئد در تهران، ماهیانه ۷۳۰۰ کرون سوئد می باشد که شامل اجاره خوابگاه یا سوئیت، خورد و خوراک، رفت و آمد، بیمه ، کتاب و … می شود. این مبلغ نیز کاملا به سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد. واضح است که در صورتی که دو نفر با هم دیگر زندگی نمایند، این هزینه حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد زیرا هزینه اجاره که بخش عمده ای از هزینه ها را در بر می گیرد، از آن کم می شود.
میزان حقوق و دستمزد در سوئد
اگر چه سوئد دارای میزان بالائی از دریافت مالیات از مردم می‌باشد، اما این کشور در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای دنیا، دارای رتبهٔ پایین تری از دریافت مالیات از مردم می‌باشد. لذا با توجه به این موضوع، شهروندان سوئد عموماً شکایتی نسبت به این سقف از مالیات بدلیل استفادهٔ بسیار از خدمات عمومی و دولتی ندارند. میزان درآمد افراد تحصیل کرده نیز در سوئد از سقف بسیار بالائی برخوردار است و حتی پس از پرداخت مالیات و سایر هزینه‌های زندگی‌، همچنان این گروه از افراد از سطح رفاه اجتماعی بسیار خوبی‌ برخوردار میباشند.
وضعیت کار در سوئد
فضای کاری در سوئد معمولا” متمایل به محیط غیر رسمی و مبتنی بر کار در محیط دوستانه می باشد. مثلا” در یک کلاس درسی یا یک اتاق بازرگانی عناوینی همچون آقا،خانم ،دکتر و …. همه منسوخ شده است و شاگردان و معلم ها ،بیماران و پزشکان،کارمندان و مراجعان همه با اسم کوچک همدیگر را خطاب می کنند. یعنی سیستم داخلی شرکتها در سوئد توجه کمی به سلسله مراتب سازمانی دارند. این به این معنی است که مدیر کل یک سازمان بسیار باز و آزادانه در اختیار کارمندانش بوده و بدون توجه به سلسله مراتب اداری در سازمان ، با کارمندان خود کارها را پیش می برد.و شاید یکی از ذلایل موفقیت شرکتهای کوچک در این کشور همین مسئله باشد.
در خانواده های سوئدی، معمولا تمام اعضای خانواده مشغول به کار می باشند و در طول زمان کار، اکثر کودکان در مدرسه یا پیش دبستانی هستند . هفته کاری سوئد از دوشنبه تا جمعه است و قانون کار هفته ای ۴۰ ساعت می باشد. در شرایطی کهدر یک خانواده فرزند کمتر از ۸ سال باشد، پدر و مادرها اجازه کار پارت تایم (۷۵% از ۴۰ ساعت ) خواهند داشت .حدود ۷۰% کارمندان و کاکنان سوئدی در بخش خصوصی کار می کنند و ۳۰% نیز در بخش عمومی مشغول به کار هستند.آامار بیکاری در سوئد در دهه اخیر بین ۴ تا ۶% بوده است که از آمار بیکاری اتحادیه اروپا پایین تر است. سن بازنشتگی نیز در سوئد ۶۵ سال است .
انواع بیمه در سوئد( Försäkring )
sjukförsäkring – بیمه بیماری
در سوئد زمانی که شما بیمار میشوید حداکثر تا یک هفته از طرف کارفرمایتان حقوق دریافت میکنید. در صورتی که بیماری شما از یک هفته الی چندین سال طول بکشد صندوق بیمه عمومی( Försäkringskassan) به شما کمک مالی خواهد کرد. در صورتی که در یک شرکت بیمه خصوصی نیز عضو باشید آن شرکت هم ماهیانه به شما مبلغی پرداخت میکند. معمولا حق عضویت ماهیانه برای این نوع بیمه زیاد نیست و گرفتن آن کاملا به صرفه و عقلانی است. مثلا شما در صورتی که حقوق زیر ۴۰٫۰۰۰ کرون داشته باشید و ماهیانه مبلغی کمتر از ۵۰ کرون بپردازید در زمان بیماری میتوانید تا سقف ۳۷۰۰ کرون در ماه کمک هزینه دریافت کنید که بسیار کمک مناسبی است.
diagnosförsäkring
چنانچه این بیمه را فعال کرده باشید و پس از گذشت یک دوره زمانی (معمولا ۶ ماه) تشخیص داده شود مبتلا به یک بیماری خاص هستید، شرکت بیمه گر شما مبلغی (مثلا تا ۵۰٫۰۰۰ کرون) به صورت یکجا به شما پرداخت خواهد کرد.سقف این مبلغ و حداقل طول دوره عضویت بستگی به شرکت بیمه گرد شما دارد. بیماری هایی که شامل این کمک هزینه میشوند نیز بستگی به شرکت بیمه گر دارند ولی عموما انواع دیابت، آلزایمر، پارکینسون، نابینایی، نقص عضو و … به حساب آورده میشوند. برخی شرکتها حداکثر تا ۳ بار ممکن است این پول را به شما پرداخت کنند.
حمل و نقل در سوئد
سیستم اتوبوس شهری در سوئد بسیار منظم و دقیق است و تمام شهر را پوشش می دهد. در هر ایستگاه اتوبوس ، جدول زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه ، نام ایستگاه و نیز ایستگاه های قبل و بعد مشخص شده است.
علاوه بر این کتابچه هائی شامل راهنمای خطوط و جدول زمانی حرکت هر اتوبوس از ایستگاه های شهری به تمام منازل شهر داده می شود. این مطالب شامل اتوبوس های برون شهری به مقصد شهرها و روستا های حومه نیز می شود با این تفاوت که اتوبوس های برون شهری زرد رنگ و اتوبوس های درون شهری سبز رنگ می باشند. کمتر پیش می آید که اتوبوسی حتی یک دقیقه تاخیر داشته باشد.کرایه به صورت نقدی یا با کارت اعتباری یاتوبوسرانی پرداخت می شود. پرداخت نقدی ۱۵ کرون سوئد ن است که تاریخ و ساعت سوار شدن به اتوبوس در قبض آن قید می گردد و بدون توجه به دفعات سوار و ده شدن، به مدت یک ساعت اعتبار دارد . یعنی در این یک ساعت برای سوار شدن به دیگر خطوط اتوبوس شهری نیاز به پرداخت مجدد نمی باشد و فقط با نشان دادن قبض قبلی انجام می شود. کارت اعتباری اتوبوس شهری خود به دو نمونه تقسیم می شود . نمونه اول به قیمت ۳۸۰ کرون است که اعتبار آن یک ماهه است ، اما در این یک ماه به کرات و به صورت نامحدود قابل استفاده است.
نمونه دیگر به مقدار دلخواه در قبال پرداخت وجه شارژ می شود و دامنه زمانی آن نامحدود است اما در هر بار استفاده ۱۲ کرون از اعتبار آن کم می شود (۳ کرون تخفیف نسبت به پرداخت نقدی) البته استفاده از این نوع کارت همانند پرداخت نقدی است و چنانچه در یک ساعت بیش از یکبار استفاده شود ، فقط بار اول از اعتبارآن کم می شود. سهولت استفاده و نیز تخفیف ۳ کرونی باعث می شود بیشتر مردم از کارت استفاده کنند.
ضمنا با توجه به تعهد شرکت اتوبوسرانی نسبت به تامین به موقع سرویس در صورتی که هر یک از شهروندان به دلیل تاخیر اتوبوس خسارتی ببینند مثلا به خاطر تاخیر اتوبوس از تاکسی استفاده نمایند ، شرکت موظف به پرداخت خسارت مربوطه می باشد. از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد ( و نیز همه جای اروپا) استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد.تنوع انواع دوچرخه نیز جالب توجه است.


چاپ   ایمیل