درباره سوئد

About Sweden

 

در زبان سوئدی نام کشور سوئد Sverige می باشد که سْوَری تلفظ می شود. کشوری است در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است.

این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده‌است. کوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمینهای مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی­الیه بخش جنوبی ­کشور. تابستانها کوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این کشور است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این بخاطر نزدیک بودن به قطب شمال است؛ ولی در قسمت‌های جنوبی می‌توان چهار فصل را دید.

نام این کشور در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت آن استکهلم و بزرگ‌ترین شهرهای این کشور استکهلم، گوتنبرگ، مالمو و اپسالا می باشند. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۶ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهندو بقیه مهاجر می باشند. این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز به علت آب و هوای گرمتر در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هند و اروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

اقتصاد سوئد

شاید باور نکنید که در گذشته نه چندان دور، و تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود. اما بعد از انقلاب صنعتی در اروپا، دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد و بعد جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری بخود گرفت و حاصل آن بالا رفتن درآمد خالص ملی کشور و شکوفائی رشد اقتصادی برای این کشور شد. درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱/۱۲۰۰میلیارد دلار بود و رشدی ۵/۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد. نرخ بیکاری این کشور ۶/۵درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (۸/۹درصد)، آمریکا (۳/۹ درصد)، انگلستان (۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴درصد) صادر می‌شود

 زبان سوئدی

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان‌های هند و اروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی ریشه بسیار نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی این کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارمی‌باشند. زبان رسمی این کشور سوئدی می باشد، اما بیش از ۹۰ درصد مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط دارند. در دانشگاهها ، ادارات و سازمانهای دولتی نیز زبان انگلیسی رایج می باشد و تمام کارمندان این بخشها به راحتی با شما انگلیسی صحبت می کنند.

کشور سوئد به ۲۵ استان تقسیم می شود که به زبان سوئدی به آن Län می گویند. جدول زیر شهرهای اصلی سود،جمعیت آنها و رتبه هر کدام از لحاظ وسعت و یا جمعیت را نشان می دهد:

· شهرهای اصلی سوئد
· رتبه · شهر · جمعیت شهر · جمعیت شهر و حومه · رتبه
· ۱ ·· استکهلم · ۸۱۸٬۶۰۳ · ۱٬۲۵۲٬۰۲۰ · ۱
· ۲ ·· گوتنبورگ · ۵۰۰٬۱۸۱ · ۵۱۰٬۴۹۱ · ۲
· ۳ ·· مالمو · ۲۵۸٬۰۲۰ · ۲۷۶٬۲۴۴ · ۳
· ۴ ·· اوپسالا · ۱۲۸٬۴۰۹ · ۱۹۰٬۳۱۱ · ۴
· ۵ ·· وستروس · ۱۰۷٬۰۰۵ · ۱۳۲٬۹۲۰ · ۵
· ۶ ·· اوربرو · ۹۸٬۲۳۷ · ۱۳۰٬۴۲۹ · ۶
· ۷ ·· لینشوپینگ · ۹۷٬۴۲۸ · ۱۳۸٬۵۸۰ · ۷
· ۸ ·· هلسینگبورگ · ۹۱٬۴۷۵ · ۱۲۷٬۰۴۰ · ۸
· ۹ ·· یونشوپینگ · ۸۴٬۴۲۳ · ۱۲۲٬۱۹۴ · ۹
· ۱۰ ·· نوشوپینگ · ۸۳٬۵۶۱ · ۱۲۵٬۴۶۳ · ۱۰
· ۱۱ ·· لوند · ۷۶٬۱۸۸ · ۱۰۳٬۲۸۶ · ۱۱
· ۱۲ ·· اومئو · ۷۵٬۶۴۵ · ۱۱۲٬۷۲۸ · ۱۲
· ۱۳ ·· یوله · ۶۸٬۷۰۰ · ۹۲٬۰۸۱ · ۱۳
· ۱۴ ·· بوروس · ۶۳٬۴۴۱ · ۱۰۰٬۲۲۱ · ۱۴
· ۱۵ ·· سودتلیا · ۶۰٬۲۷۹ · ۸۱٬۷۹۱ · ۱۵
· ۱۶ ·· اسکیلستونا · ۶۰٬۱۸۵ · ۹۲٬۲۵۰ · ۱۶
· ۱۷ ·· تبه · ۵۸٬۵۹۳ · ۶۱٬۰۰۶ · ۱۷
· ۱۸ ·· کارلشته · ۵۸٬۵۴۴ · ۸۲٬۸۷۸ · ۱۸
· ۱۹ ·· هالمستاد · ۵۵٬۶۸۸ · ۸۸٬۹۵۸ · ۱۹
· ۲۰ ·· وکشو · ۵۵٬۶۰۰ · ۷۹٬۳۰۱


چاپ   ایمیل