سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۸

پذیرش تحصیلی و اقامت در سوئد

تحصیل در سوئد

Study in Sweden

 

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد یکی از گزینه های مورد علاقه دوستداران تحصیل در اروپا می باشد. کشور سوئد دارای دانشگاههای خوب و معتبری همچون: استکهلم، چارلمز ، لوند، اوپسالا، مالمو و ... می باشد که دارای رنکینگ و اعتبار خوبی در سطح جهانی هستندد.

تحصیل در دانشگاههای سوئد از سال 2012 برای افراد غیر اروپائی مشمول پرداخت شهریه می باشد و شهریه هر دانشگاه، با توجه به اعتبار آن و رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید، متفاوت است. معمولا میانگین شهریه هر ترم در دانشگاههای سوئد بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه ، بین 40000 تا 70000 کرون سوئد می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین در رشته های علوم پزشکی به زبان سوئدی است( به غیر از تعداد محدودی رشته های مدیریتی در مقطع کارشناسی). اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، تقریبا تمام دانشگاههای سوئد تحصیل به زبان انگلیسی نیز دارند. البته برخی از دانشگاهها پذیرش مشروط به دوره زبان نیز ارائه می دهند. یعنی متقاضی می تواند سطحی از زبان انگلیسی خود را در دانشگاه سوئد بگذراند و پس از اتمام دوره زابان، تحصیل دانشگاهی خود را شروع نماید.

معمولا دانشگاهها برای ارائه پذیرش تحصیلی در مقطع ارشد و یا دکتیر ، نیاز به حد اقل نمره 6 ایلتس و یا تافل 80 دارند. اما به همه عزیزیان توصیه می شود که حد اقل نمره ایلتس 6.5 و یا تافل 90 را قبل از اقدام به پذیرش تحصیلی، در ایران کسب نمایند و سپس اقدام به اخذ پذیرش نمایند.

دانشگاههای سوئد مانند بسیاری از دانشگاههای دنیا، هر سال تحصیلی دارای دو ترم زمستان و بهار می باشند. اما برای پذیرش فقط سالی یک بار و برای ترم زمستان فقط دانشجو جذب می کنند.

دد لاین برای اخذ پذیرش ترم زمستان نیز از ژانویه هر سا ل تا پایان فوریه می باشد.

درباره سوئد

About Sweden

 

در زبان سوئدی نام کشور سوئد Sverige می باشد که سْوَری تلفظ می شود. کشوری است در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است.

این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده‌است. کوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمینهای مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی­الیه بخش جنوبی ­کشور. تابستانها کوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این کشور است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این بخاطر نزدیک بودن به قطب شمال است؛ ولی در قسمت‌های جنوبی می‌توان چهار فصل را دید.

نام این کشور در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت آن استکهلم و بزرگ‌ترین شهرهای این کشور استکهلم، گوتنبرگ، مالمو و اپسالا می باشند. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۶ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهندو بقیه مهاجر می باشند. این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز به علت آب و هوای گرمتر در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هند و اروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

اقتصاد سوئد

شاید باور نکنید که در گذشته نه چندان دور، و تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود. اما بعد از انقلاب صنعتی در اروپا، دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد و بعد جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری بخود گرفت و حاصل آن بالا رفتن درآمد خالص ملی کشور و شکوفائی رشد اقتصادی برای این کشور شد. درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱/۱۲۰۰میلیارد دلار بود و رشدی ۵/۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد. نرخ بیکاری این کشور ۶/۵درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (۸/۹درصد)، آمریکا (۳/۹ درصد)، انگلستان (۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴درصد) صادر می‌شود

 زبان سوئدی

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان‌های هند و اروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی ریشه بسیار نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی این کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارمی‌باشند. زبان رسمی این کشور سوئدی می باشد، اما بیش از ۹۰ درصد مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط دارند. در دانشگاهها ، ادارات و سازمانهای دولتی نیز زبان انگلیسی رایج می باشد و تمام کارمندان این بخشها به راحتی با شما انگلیسی صحبت می کنند.

کشور سوئد به ۲۵ استان تقسیم می شود که به زبان سوئدی به آن Län می گویند. جدول زیر شهرهای اصلی سود،جمعیت آنها و رتبه هر کدام از لحاظ وسعت و یا جمعیت را نشان می دهد:

· شهرهای اصلی سوئد
· رتبه · شهر · جمعیت شهر · جمعیت شهر و حومه · رتبه
· ۱ ·· استکهلم · ۸۱۸٬۶۰۳ · ۱٬۲۵۲٬۰۲۰ · ۱
· ۲ ·· گوتنبورگ · ۵۰۰٬۱۸۱ · ۵۱۰٬۴۹۱ · ۲
· ۳ ·· مالمو · ۲۵۸٬۰۲۰ · ۲۷۶٬۲۴۴ · ۳
· ۴ ·· اوپسالا · ۱۲۸٬۴۰۹ · ۱۹۰٬۳۱۱ · ۴
· ۵ ·· وستروس · ۱۰۷٬۰۰۵ · ۱۳۲٬۹۲۰ · ۵
· ۶ ·· اوربرو · ۹۸٬۲۳۷ · ۱۳۰٬۴۲۹ · ۶
· ۷ ·· لینشوپینگ · ۹۷٬۴۲۸ · ۱۳۸٬۵۸۰ · ۷
· ۸ ·· هلسینگبورگ · ۹۱٬۴۷۵ · ۱۲۷٬۰۴۰ · ۸
· ۹ ·· یونشوپینگ · ۸۴٬۴۲۳ · ۱۲۲٬۱۹۴ · ۹
· ۱۰ ·· نوشوپینگ · ۸۳٬۵۶۱ · ۱۲۵٬۴۶۳ · ۱۰
· ۱۱ ·· لوند · ۷۶٬۱۸۸ · ۱۰۳٬۲۸۶ · ۱۱
· ۱۲ ·· اومئو · ۷۵٬۶۴۵ · ۱۱۲٬۷۲۸ · ۱۲
· ۱۳ ·· یوله · ۶۸٬۷۰۰ · ۹۲٬۰۸۱ · ۱۳
· ۱۴ ·· بوروس · ۶۳٬۴۴۱ · ۱۰۰٬۲۲۱ · ۱۴
· ۱۵ ·· سودتلیا · ۶۰٬۲۷۹ · ۸۱٬۷۹۱ · ۱۵
· ۱۶ ·· اسکیلستونا · ۶۰٬۱۸۵ · ۹۲٬۲۵۰ · ۱۶
· ۱۷ ·· تبه · ۵۸٬۵۹۳ · ۶۱٬۰۰۶ · ۱۷
· ۱۸ ·· کارلشته · ۵۸٬۵۴۴ · ۸۲٬۸۷۸ · ۱۸
· ۱۹ ·· هالمستاد · ۵۵٬۶۸۸ · ۸۸٬۹۵۸ · ۱۹
· ۲۰ ·· وکشو · ۵۵٬۶۰۰ · ۷۹٬۳۰۱

زندگی و هزینه زندگی در سوئد

The cost of living in Sweden

 

کشور سوئد یکی از محبوب ترین کشورهای مهاجرپذیر در شمال اروپاست که از نظر اقتصادی در رتبه ششم جهانی قرار دارد و با وجود تورم بسیار ناچیزی که در این کشور وجوددارد، مردم به خوبی از پس هزینه زندگی در سوئد برمی آیند. از نظر رفاه اجتماعی و امنیت داخلی این کشور همیشه در بین رتبه های اول تا دهم دنیا قرار می گیرد. که این خود حکایت از سبک زندگی و امنیت و آسایش روحی و روانی افراد جامعه در خصوص آینده آنها می باشد.

واحد پول کشور سوئد، کرون سوئد (SEK) است که از نظر ارزش تقریبی هر کرون سوئدبا ۰٫۱۵ دلار آمریکا برابری میکند. اگرچه هزینه زندگی در کشور سوئد همانند کشورهای دیگر شمال اروپا نسبتا” زیاد است، اما به نسبت درآمد بالای مردم کشور سوئد و نیز تورم بسیار ناچیز در این کشور، هزینه زندگی در سوئد به مردم هیچ فشاری وارد نمیکند و از این نظر در رده ۵ کشورهای برتر جهان قرار داده دارند. البته هزینه زندگی در کشور سوئد به نسبت هزینه زندگی در کشورهای همسایه خود، یعنی نروژ و دانمارک بسیار کمتر و به صرفه ترست.
البته هزینه زندگی در سوئد، در هر شهری ممکن است با دیگر شهرهای متفاوت باشد. اما به طور معمول، یک زندگی نرمال برای دو نفر شهروند سوئد که دارای حقوق و کار در این کشور می باشند، معمولا حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار ماهیانه در استکهلم میباشد. به این معنا که اگر شما بخواهید در سوئد زندگی کنید و در استکهلم باشید و فقط دو نفر باشید حداقل هزینه یک زندگی نرمال برای شما ۲۵۰۰ دلار ماهیانه میباشد اما برای یک نفر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود که این تفاوت به مبلغ اجاره خانه بر می گردد که در متراژهای مختلف، متفاوت می باشد. البته شما میتوانید در ماه با مقدار کمتر هم دوم بیاورید اما زندگی سخت تری خواهید داشت و همچنین شما میتوانید در سوئد بیشتر هم هزینه کنید که این بستگی به شکل زندگی شما دارد.
هزینه زندگی دانشجوئی در سوئد نیز بر طبق اعلام سفارت سوئد در تهران، ماهیانه ۷۳۰۰ کرون سوئد می باشد که شامل اجاره خوابگاه یا سوئیت، خورد و خوراک، رفت و آمد، بیمه ، کتاب و … می شود. این مبلغ نیز کاملا به سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد. واضح است که در صورتی که دو نفر با هم دیگر زندگی نمایند، این هزینه حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد زیرا هزینه اجاره که بخش عمده ای از هزینه ها را در بر می گیرد، از آن کم می شود.
میزان حقوق و دستمزد در سوئد
اگر چه سوئد دارای میزان بالائی از دریافت مالیات از مردم می‌باشد، اما این کشور در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای دنیا، دارای رتبهٔ پایین تری از دریافت مالیات از مردم می‌باشد. لذا با توجه به این موضوع، شهروندان سوئد عموماً شکایتی نسبت به این سقف از مالیات بدلیل استفادهٔ بسیار از خدمات عمومی و دولتی ندارند. میزان درآمد افراد تحصیل کرده نیز در سوئد از سقف بسیار بالائی برخوردار است و حتی پس از پرداخت مالیات و سایر هزینه‌های زندگی‌، همچنان این گروه از افراد از سطح رفاه اجتماعی بسیار خوبی‌ برخوردار میباشند.
وضعیت کار در سوئد
فضای کاری در سوئد معمولا” متمایل به محیط غیر رسمی و مبتنی بر کار در محیط دوستانه می باشد. مثلا” در یک کلاس درسی یا یک اتاق بازرگانی عناوینی همچون آقا،خانم ،دکتر و …. همه منسوخ شده است و شاگردان و معلم ها ،بیماران و پزشکان،کارمندان و مراجعان همه با اسم کوچک همدیگر را خطاب می کنند. یعنی سیستم داخلی شرکتها در سوئد توجه کمی به سلسله مراتب سازمانی دارند. این به این معنی است که مدیر کل یک سازمان بسیار باز و آزادانه در اختیار کارمندانش بوده و بدون توجه به سلسله مراتب اداری در سازمان ، با کارمندان خود کارها را پیش می برد.و شاید یکی از ذلایل موفقیت شرکتهای کوچک در این کشور همین مسئله باشد.
در خانواده های سوئدی، معمولا تمام اعضای خانواده مشغول به کار می باشند و در طول زمان کار، اکثر کودکان در مدرسه یا پیش دبستانی هستند . هفته کاری سوئد از دوشنبه تا جمعه است و قانون کار هفته ای ۴۰ ساعت می باشد. در شرایطی کهدر یک خانواده فرزند کمتر از ۸ سال باشد، پدر و مادرها اجازه کار پارت تایم (۷۵% از ۴۰ ساعت ) خواهند داشت .حدود ۷۰% کارمندان و کاکنان سوئدی در بخش خصوصی کار می کنند و ۳۰% نیز در بخش عمومی مشغول به کار هستند.آامار بیکاری در سوئد در دهه اخیر بین ۴ تا ۶% بوده است که از آمار بیکاری اتحادیه اروپا پایین تر است. سن بازنشتگی نیز در سوئد ۶۵ سال است .
انواع بیمه در سوئد( Försäkring )
sjukförsäkring – بیمه بیماری
در سوئد زمانی که شما بیمار میشوید حداکثر تا یک هفته از طرف کارفرمایتان حقوق دریافت میکنید. در صورتی که بیماری شما از یک هفته الی چندین سال طول بکشد صندوق بیمه عمومی( Försäkringskassan) به شما کمک مالی خواهد کرد. در صورتی که در یک شرکت بیمه خصوصی نیز عضو باشید آن شرکت هم ماهیانه به شما مبلغی پرداخت میکند. معمولا حق عضویت ماهیانه برای این نوع بیمه زیاد نیست و گرفتن آن کاملا به صرفه و عقلانی است. مثلا شما در صورتی که حقوق زیر ۴۰٫۰۰۰ کرون داشته باشید و ماهیانه مبلغی کمتر از ۵۰ کرون بپردازید در زمان بیماری میتوانید تا سقف ۳۷۰۰ کرون در ماه کمک هزینه دریافت کنید که بسیار کمک مناسبی است.
diagnosförsäkring
چنانچه این بیمه را فعال کرده باشید و پس از گذشت یک دوره زمانی (معمولا ۶ ماه) تشخیص داده شود مبتلا به یک بیماری خاص هستید، شرکت بیمه گر شما مبلغی (مثلا تا ۵۰٫۰۰۰ کرون) به صورت یکجا به شما پرداخت خواهد کرد.سقف این مبلغ و حداقل طول دوره عضویت بستگی به شرکت بیمه گرد شما دارد. بیماری هایی که شامل این کمک هزینه میشوند نیز بستگی به شرکت بیمه گر دارند ولی عموما انواع دیابت، آلزایمر، پارکینسون، نابینایی، نقص عضو و … به حساب آورده میشوند. برخی شرکتها حداکثر تا ۳ بار ممکن است این پول را به شما پرداخت کنند.
حمل و نقل در سوئد
سیستم اتوبوس شهری در سوئد بسیار منظم و دقیق است و تمام شهر را پوشش می دهد. در هر ایستگاه اتوبوس ، جدول زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه ، نام ایستگاه و نیز ایستگاه های قبل و بعد مشخص شده است.
علاوه بر این کتابچه هائی شامل راهنمای خطوط و جدول زمانی حرکت هر اتوبوس از ایستگاه های شهری به تمام منازل شهر داده می شود. این مطالب شامل اتوبوس های برون شهری به مقصد شهرها و روستا های حومه نیز می شود با این تفاوت که اتوبوس های برون شهری زرد رنگ و اتوبوس های درون شهری سبز رنگ می باشند. کمتر پیش می آید که اتوبوسی حتی یک دقیقه تاخیر داشته باشد.کرایه به صورت نقدی یا با کارت اعتباری یاتوبوسرانی پرداخت می شود. پرداخت نقدی ۱۵ کرون سوئد ن است که تاریخ و ساعت سوار شدن به اتوبوس در قبض آن قید می گردد و بدون توجه به دفعات سوار و ده شدن، به مدت یک ساعت اعتبار دارد . یعنی در این یک ساعت برای سوار شدن به دیگر خطوط اتوبوس شهری نیاز به پرداخت مجدد نمی باشد و فقط با نشان دادن قبض قبلی انجام می شود. کارت اعتباری اتوبوس شهری خود به دو نمونه تقسیم می شود . نمونه اول به قیمت ۳۸۰ کرون است که اعتبار آن یک ماهه است ، اما در این یک ماه به کرات و به صورت نامحدود قابل استفاده است.
نمونه دیگر به مقدار دلخواه در قبال پرداخت وجه شارژ می شود و دامنه زمانی آن نامحدود است اما در هر بار استفاده ۱۲ کرون از اعتبار آن کم می شود (۳ کرون تخفیف نسبت به پرداخت نقدی) البته استفاده از این نوع کارت همانند پرداخت نقدی است و چنانچه در یک ساعت بیش از یکبار استفاده شود ، فقط بار اول از اعتبارآن کم می شود. سهولت استفاده و نیز تخفیف ۳ کرونی باعث می شود بیشتر مردم از کارت استفاده کنند.
ضمنا با توجه به تعهد شرکت اتوبوسرانی نسبت به تامین به موقع سرویس در صورتی که هر یک از شهروندان به دلیل تاخیر اتوبوس خسارتی ببینند مثلا به خاطر تاخیر اتوبوس از تاکسی استفاده نمایند ، شرکت موظف به پرداخت خسارت مربوطه می باشد. از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد ( و نیز همه جای اروپا) استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد.تنوع انواع دوچرخه نیز جالب توجه است.

دانشگاه های سوئد

Swedish universities

 

دانشگاههای سوئد دارای قدمت و اعتبار بالای در بین دانشگاههای مطرح اروپا می باشند. دانشگاههای همچون استکهلم، چالمرز و یا لوند دارای رنکینگ بسیار خوبی در دنیا بوده و در رشته های مختلف دانشمند زیادی را به دنیا معرفی نموده اند. تمام دانشگاههای سوئد برای شهروندان این کشور و شهروندان اتحادیه اروپا رایگان می باشد

و این خود سبب گردیده که متقاضیان تحصیل در سوئد بسیار زیاد باشند و بنابریان اخذ پذیرش از دانشگاههای این کشور تحت شرایط خاص و ویژه ای انجام پذیرد. در دانشگاه‌های سوئد دو ترم تحصیلی وجود دارد : ۱ . پاییز ۲ . بهار (در ترم بهار رشته ها محدود هستند). سیستم آموزشی ترمیک و زبان آموزشی در مقطع لیسانس برای اکثر رشته‌ها (به استثنای چند رشته معدود) سوئدی است. زبان آموزش در کل رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی می‌باشد و برای ورود به آنها شما باید مدرک زبان (TOEFL یا IELTS) داشته باشید.

در اینجا به معرفی چند دانشگاه مطرح در سوئد می پردازیم:

دانشگاه KTH

این دانشگاه به عنوان اولین پلی تکنیک سوئد در سال ۱۸۲۷ در شهر استکهلم تاسئیس گردید و امروز با داشتن حدود ۱۳۵۰۰ دانشجو یکی از معتبرترین دانشگاههای اروپا به خصوص در زمینه رشته های فنی می باشد . این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در بین دانشگاههای سوئد است .

سایت دانشگاه KTH

دانشگاه اوپسالا

این دانشگاه در شهر اوپسالا در نزدیکی استکهلم واقع شده است. دانشگاه اوپسالا در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس شده و ۲۰۰۰۰ دانشجو دارد.این دانشگاه، برترین دانشگاه سوئد و از دانشگاه های برتر جهان (البته بیشتر در رشته های علوم پایه و سایت دانشگاه اوپسالانه در فنی مهندسی) می باشد. همچنین دانشگاه اوپسالا با داشتن ۴۰۰۰ هیئت علمی و ۲۰۰۰ دانشجوی دکترا دارد.

دانشگاه لوند

این دانشگاه در سال ۱۶۶۶ تاسیس شد. این دانشگاه هم اکنون ۳۸۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های سوئد می باشد. دانشگاه در شهر لوند که در جنوب سوئد قرار دارد قرار گرفته است. این شهر در نزدیکی دانمارک و آلمان است. شهر تاریخی لوند نزدیک شهر مدرن مالمو است. این شهر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که ۳۸۰۰۰ نفر از آنها دانشجو هستند و این امر محیط آموزشی خوبی در این شهر به وجود آورده است. دانشگاه لوند ۳۰۰ واحد مطالعاتی، ۵۰ سایت دانشگاه لونددوره ی کارشناسی ارشد و زمینه های تحقیقاتی دکترا را به زبان انگلیسی برگزار می کند.

انشگاه گوتنبرگ

این دانشگاه در شهر گوتنبرگ واقع شده است. دانشگاه گوتنبرگ با داشتن حدود ۵۰۰۰۰ دانشجواز دانشگاه های عمده و اصلی اروپا می باشد. همچنین دانشگاه گوتنبرگ با داشتن ۸ هیئت علمی و ۶۰ دپارتمان یکی از گسترده ترین دانشگاه ها از نظر رشته و فرصت های آموزشی می باشد. یکی از مشخصه های بارز این دانشگاه داشتن تعامل بین تحقیق و آموزش است. این دانشگاه همکاری نزدیکی با دانشگاه همشهری خود یعنی چالمرز دارد. سایت دانشگاه گوتنبرگ

انشگاه صنعتی چالمرز Chalmers University of Technology

دانشگاه صنعتی چالمرز در قلب شهر گوتنبرگ واقع شده است. این دانشگاه با داشتن ۱۷ دپارتمان و ارائه حدود ۵۰ رشته در مقطع فوق لیسانس در زمینه ی علوم طبیعی، تکنولوژی و معماری فعالیت دارد. چالمرز با کمپانی های معتبر سوئدی از جمله SKF-Volvo و Ericsson همکاری در زمینه ها ی آموزشی و تحقیقاتی دارد و امید وار است در آینده ی نزدیک خود را در زمینه های فناوری اطلاعات، نانوتکنولوزی و Bioscience قدرتمند تر کند. چالمرز در سال ۱۸۲۹ توسط نیکوکار سوئدی به نام ویلیام چالمرز تاسیس شد و امروزه یکی از بهترین دانشگاه های صنعتی در اروپا است.

دانشگاه صنعتی چالمرز یک دانشگاه خصوصی است و در ۲ کیلومتری جنوب هسته داخلی شهر گوتنبرگ(یوته بوری) واقع شده است.این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ میلادی توسط فرد نیکوکاری به نام “ویلیام چالمرز” تاسیس شد و شعار این دانشگاه “آوانسز” (Avancez) به معنی “پیشرفت”می باشد.در جدیدترین رده بندی جهانی دانشگاهها،دانشگاه صنعتی چالمرز رتبه ۱۶۶ را از بین ۴۰۰۰ دانشگاه انتخابی بدست آورده است.

تقریبا ۴۰٪ از دانش آموختگان رشته های مهندسی سوئد از دانشگاه چالمرز فارغ التحصیل شده اند. از سال ۲۰۰۷ میلادی، در دانشگاه چالمرز رشته های مهندسی(فوق لیسانس) و رشته معماری به زبان انگلیسی ارائه شدند و درحال حاضر در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، تقریبا ۱۰٪ کل دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارج از سوئد هستند.

دپارتمانهای مختلف دانشگاه چالمرز به شرح زیر است:

۱- دپارتمان فناوری اطلاعات کاربردی Applied Information Technology

۲- دپارتمان مکانیک کاربردی Applied Mechanics

۳- دپارتمان فیزیک کاربردی Applied Physics

۴- دپارتمان معماری Architecture

۵- دپارتمان مهندسی شیمی و بیولوژی Chemical and Biological Engineering

۶- دپارتمان مهندسی عمران و محیط Civil and Environmental Engineering

۷- دپارتمان مهندسی کامپیوتر Computer Science and Engineering

۸ دپارتمان مهندسی برق و انرژی  Energy and Environment

۹- دپارتمان فیزیک پایه Fundamental Physics

۱۰- دپارتمان فناوری ساخت و تولید مواد Materials and Manufacturing Technology

۱۱- دپارتمان علوم ریاضی Mathematical Sciences

۱۲- دپارتمان میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی  Microtechnology and Nanoscience

۱۳- دپارتمان تولید و توسعه  Product and Production Development

۱۴- دپارتمان علوم رادیویی Radio and Space Science

۱۵- دپارتمان علوم دریایی Shipping and Marine Technology

۱۶- دپارتمان سیگنال و سیستمها Signals and Systems

۱۷- دپارتمان اقتصاد و مدیریت فناوری Technology Management and Economics

چالمرز دارای دو Campus در مناطق Johhaneberg و Lindholmen می باشد که ساختمانهای رشته های مقطع لیسانس و رشته های مربوط به IT در Lindholmen واقع شده اند.

سایت دانشگاه چالمرز

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم واقع در پایتخت کشور سوئد از بزرگترین دانشگاههای سوئد در سال ۱۸۷۸ تاسئیس شده است .این دانشگاه ۲۷۵۰۰ دانشجو دارد که ۱۸۰۰ نفر آنها در مقطع دکترا تحصیل می کنند . این دانشگاه دارای چهار دانشکده علوم انسانی،علوم پایه،حقوق و علوم اجتماعی و ۸۰ دپارتمان می باشد . این دانشگاه در رشته شیمی بسیار معتبر می باشد چنانچه چهار نفر از محققین این دانشگاه در سالهای ۱۹۰۳-۱۹۲۹-۱۹۴۳ و ۱۹۹۵ در رشته شیمی موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند.سایت دانشگاه استکهلم

MR چیست؟

MR یا Merit Rating نمره یا درجه ای است که شایستگی شما را در دانشگاه های تقاضا شده در سوئد مشخص می کند. در واقع این نمره در هر دانشگاه بعد از بررسی مدارک متقاضیان توسط دپارتمان مربوطه بر اساس معیارهای تعیین شده، اعطا می گردد . این نمره دارای حد اکثری است که توسط دانشگاه مشخص می شود (هر چه MR شما به حداکثر تعیین شده نزدیک تر باشد شانس شما برای پذیرش بیشتر است) MR ها در دانشگاه های مختلف متفاوت هستند. این نمره در کنار رشته ی انتخابی شما در پروفایلتان بعد از ارزیابی مدارک شما توسط دانشگاه ثبت می شود. لازم به ذکر است که این MR ها برای پاییز ۲۰۰۹ می باشد.هر سال احتمال تغیر در حداکثر MR وجود دارد و گاها حداکثر مریت در رشته های مختلف یک دانشگاه متفاوت است

حداکثر MR دانشگاه های مختلف

Uppsala= 999

KTH = 52

Orebro= 999

Halmstad ( with group of UB)= 1300

Halmsatd (with Group GP)=999

vaxjo = 180

jonkoping = 999

Malmo=300

Chalmers=999

Lund=999

Karolinska =20

Gotland=180

Kalmar=180

Mid sweden = 485

Goteborg(with Group AP) = 225

Linkoping = 999

Stockholm = 9999

BTH(Master programmes in engineering)= 3

SLU (swedish university of agricultural science )= 999

زبان سوئدی

در سوئد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر رشته/دانشگاهها به زبان انگلیسی است (تعداد معدودی از رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می شود). تقریبا تمام سوئدی ها به راحتی با شما انگلیسی حرف می زنند. اما اگر بخواهید کار کنید تقریبا در تمام موارد باید سوئدی بدانید. سوئدی یک زبان Germanic به حساب می آید و هم ریشه با انگلیسی و آلمانی است اما علاوه بر آن از زبان قدیمی منطقه اسکاندیناوی به نام Old Norsk هم نشات گرفته است، بنابراین همچنانکه بسیاری از کلمات آن برای کسانی که انگلیسی می دانند آشنا به نظر می رسد، کلمات و آواهای تازه نیز آموختن درست آن را تا اندازه ای سخت می سازد. اما از طرف دیگر گرامر بسیار ساده تری نسبت به آلمانی دارد. در زبان سوئدی تنها یک case برای تمام حالات فاعلی، مفعولی و مضاف الیهی وجود دارد. اسمها در زبان سوئدی از نظر جنسی دو حالت common , neuter دارند.

آزمون TISUS چیست؟

The Test in Swedish for University Studies)TISUS) آزمونی است برای اثبات تسلط بر زبان سوئدی که برای ورود به رشته های سوئدی زبان نیاز به قبول شدن در این امتحان دارید. این آزمون از سه بخش درک مطلب (reading) ، بخش نوشتاری (writing)و مصاحبه (speaking) که دو بخش نخست کتبی و مصاحبه به صورت شفاهی می باشد. این امتحان هر سال در چند نوبت برگزار می شود. در خارج از سوئد این آزمون در سفارت خانه ها به برگزار می شود. هزینه ی این آزمون در سوئد ۱۶۰۰ کرون و در خارج از سوئد ۲۰۰۰ کرون می باشد.(ممکن است در خارج از سوئد هزینه های جانبی نیز دریافت گردد) در این آزمون برخلاف تافل و آیلتس نمره ای وجود ندارد و شما در این آزمون یا تمره ی قبولی می گیرید یا مردودی.

کارشناسی ارشد در سوئد بدون نیاز به مدرک زبان

Masters in Sweden

 

 با توجه به ارتباطاتی که با برخی از دانشگاههای سوئد برقرار می باشد، موسسه سروش دانش پرشین می تواند برای متقاضیان در برخی از رشته های تحصیلی اقدام به پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نماید. رشته های تحصیلی که در این زمینه می توان اقدام نمود، بسته به ترم های تحصیلی متفاوت می باشند.

لذا برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه تماس حاصل نمایید.

آموزش زبان سوئدی

Learn Swedish

 

چگونه زبان سوئدی بیاموزیم؟
مانند دیگر زبان ها، یادگیری زبان سوئدی نیز، نیاز به پیگیری و تمرین دارد. برای مسلط شدن به این زبان باید در مدت زمان کوتاهی بدون وقفه به مطالعه کنید. در کشور سوئد کلاس های آموزش زبان سوئدی برای دانشجویان به صورت رایگان برگزار می شود.

سایت هایی که می توانید از آن ها برای یادگیری زبان سوئدی استفاده کنید:

http://uz-translations.net

http://www.loecsen.com/travel/0-en-67-2-23-free-lessons-swedish.html

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم