سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۸

پذیرش تحصیلی و اقامت در اتریش

تحصیل در اتریش

Study in Austria

 

همه‌ دانشگاه‌های‌ اتریش‌ دولتی‌ هستند و بودجه‌ آنها را دولت‌ تأمین‌ می‌کند. اما در سالهای اخیر بر اساس مصوبات مجلس اتریش در برخی از ایالتهای این کشور دانشگاهها مبلغی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در هر ترم از دانشجو دریافت می نمایند. در سیستم آموزشی اتریش یک سری مدارس‌ عالی‌ فنی (‌Fachhochschulen (FH (مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان) و یک سری دانشگاه وجود دارد. مدارس‌ عالی‌ فنی، دوره‌ تحصیل‌ و راهیابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار کار را کوتاه تر می نمایند.

تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه‌ها در کاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است. در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یک‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یک‌ ساله‌ را در مراکز گوناگون، به‌ کارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاست‌ و در مواردی‌ مدارک‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند. زمانی‌ که‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ برگزار می‌شود.

در سیستم دانشگاه های اتریش، شروع ترم اول(زمستان) ابتدای ماه اکتبر و شروع ترم دوم (تابستان) ابتدای ماه مارچ و پایان آن اواخر ژوئن می باشد. مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز میشود و آخر ژوئن به پایان می رسند.

باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی اول سپتامبر و برای ترم تابستانی اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به دانشگاه ارایه کنند.

رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی، دانشگاه و دانشکده های هنر): مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.

مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد.

در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است. و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمیشود. حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمیباشد).تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه اعلام میشود. برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشید. فقط کافی است برگ داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده برای دانشگاه ارسال نمایید. برگ تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران به انزمام این برگه به شما ویزای ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید.

زبان تحصیل در دانشگاههای اتریش

زبان تحصیلی در اکثر دانشگاههای اتریش و در بسیاری از رشته های تحصیلی ، آلمانی می باشد و تنها معدود رشته های زبان انگلیسی تدریس می شوند. البته در مقطع دکتری الزامی به زبان آلمانی نیست و دانشجویان در صورت تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان می توانند به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند.

شما برای شروع تحصیل در اتریش و حاضر شدن در کلاس درس نیاز به مدرک زبان دارید. ولی برای اخذ پذیرش نیازی به زبان آلمانی ندارید و می توانید دوره های زبان را در اتریش و با هزینه بسیار پائین بگذرانید. لذا در صورتی که حتی مدرک زبان آلمانی هم ندارید می توانید در هر زمان برای اخذ پذیرش تحصیلی خود اقدام نمائید.

همچنین می توانید دوره های آموزش زبان آلمانی را قبل از عزیمت به اتریش در ایران بگذرانید. موسسه ما برای افرادی که اقدام به اخذ پذیرش می نمایند می تواند کمک شایانی در فراگیری زبان آلمانی نماید.

شرایط کار دانشجویی:

طبق قوانین اتریش، دانشجویان در زمان تحصیل اجازه کار پاره وقت را در هنگام تحصیل در این کشور دارند. و تنها می بایست پس از ورود به اتریش و ثبت نام قطعی در دانشگاه برای اخذ مجوز کار اقدام نمایند. درآمد کارهای پاره وقت متفاوت است ولی در صورتی که مشغول به کار شوید می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش دهید. به خاطر داشته باشید که هرچه قدر هم شرایط کاری یک کشور برای شما مهیا باشد، تا زمانی که تسلط به زبان آن کشور پیدا نکنید و با فرهنگ کاری و اجتماعی آنان آشنا نشوید، پیدا کردن کار در آن کشور برای شما کمی مشکل خواهد بود. لذا ممکن است پیدا کردن کار در سه ماهه اول اقامت در اتریش برای شما کمی دشوار باشد.

درباره اتریش

About Austria

 

اتریش به کشور آلپ و دانوب معروف است و حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند. به دلیل موقعیت خاص طبیعی و جغرافیائی خود، داراری آب و هوای متفاوت و متنوع ، مناظر زیبا، گوناگون و بسیار زیبایی می باشد. این کشور را می توان از نظر آب و هوایی به سه منطقه تقسیم نمود: شرق اتریش با تابستانهای گرم و بارش اندک – غرب کشور با آب و هوای معتدل و بارش زیاد – و منطقه مرکزی با زمستان سرد و طولانی و تابستان کوتاخ. میانگین دمای هوا در اتریش از -۲۷ درجه در زمستان تا ۲۹ درجه در تابستان می باشد.

البته امکانات رفاهی موجود در این کشور سبب گردیده که مردم سرمای زمستان را بدون هیچ گونه مشکلی پشت سر گذارند.

اتریش از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است. به نوعی در قلب قاره اروپا جا گرفته است. جمعیت این کشور بالغ بر ۸ میلیون نفر می باشند که تقریبا” همه با سواد هستند. نژاد اکثریت مردم آنها باواریایی است می‌کنند. که اقلیت اسلوایایی، ایتالیایی و مجاری نیز در بین آنها دیده می شود. این اختلاط نژادی سبب گردیده که مشردم کنونی این کشور اغلب بلند و باریک با پوستی روشن و چشمانی آبی و موهای بور یا قهوه ای باشند. زبان رسمی آنها آلمانی است و در کنار زبان آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی نیز صحبت می‌کنند.

اتریش به دلیل موقعیت جغرافیایی و بین المللی، اقتصادی و فرهنگی ، همه ساله تعادا بسیار زیادی مهاجر را به خود جذب می نماید. این مهاجران که از شرق اروپا و یا کشورهای جهان سوم به اتریش مهاجرت می نمایند معمولا در این کشور سکنا گزیده و یا پس از مدتی به دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان یا سوئد مهاجرت می نمایند.

اتریش همچنین یکی از مراکز و پایتخت های بین المللی و مهم جهان است که سازمانها و نهادهای بین المللی زیادی را به سبب امنیت بالای آن، در خود جای داده است. سازمانهایی همچون اوپک، سازمان بین الملل، انرژِ هسته ای و … . پرچم اتریش با دو نوار قرمز در بالا و پایین و نوار سفید در وسط و تصویر یک عقاب، یکی از قدیمی ترین پرچم های دنیا می باشد.

جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی ۸٫۳۱۵٫۰۰۰ نفر گزارش شد.

تقسیمات کشوری(استانها) : بورگرلاند ، کرنتن ، اوبرایسترایش ، نیدراسترایش ، سالزبورگ ، اشتایرمارک ، تیرول ، فورارنبرگ ، وین

شهرهای مهم اتریش : وین ، گراتس ، اینسبروک ، زالتسبورگ ، کلاگن‌فورت ، لینتس ، فیلاخ

اتریش دوازدهمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال٬ در سال‌های اخیر خصوصی‌سازی باعث کاهش بخش دولتی در سطحی قابل مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.

جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تاثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهمترین بخش اقتصاد ملی اتریش است. به طور سنتی کشور آلمان مهمترین شریک تجاری اتریش بوده است که این موضوع باعث شده که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اتریش

Austrian Student Visa

 

«مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اتریش»

مدارک مورد نیاز را با فرمت زیر و به همین ترتیب در ۲ دسته جداگانه مرتب کنید و تحویل یکی از باجه های داخل سفارت بدهید:

دسته اول مدارک ( اصل مدارک ) :

اصل فرم درخواست ویزای دانشجویی ( از دربان سفارت آقای رمضانی بگیرید ) که به طور دقیق تکمیل شده ، به همراه یک قطعه عکس ۳٫۵ * ۴٫۵ بدون هیچ گونه روتوش
اصل پذیرش دانشگاه اتریشی
اصل مدرک تامین مالی ( حساب بانکی یا ضمانت نامه یک فرد اتریشی ) + ریز پرینت و گردش مالی سه ماهه
اصل اجاره نامه خانه یا خوابگاه در اتریش
اصل مدارک زیر و ترجمه رسمی آنها به زبان آلمانی با مهر تائید وزارت خارجه، دادگستری و تائید سفارت :
الف) شناسنامه ب) گواهی سوء پیشینه ج) قباله ازدواج (برای افراد متاهل )

یک سری کپی واضح و خوانا از تمامی صفحات گذرنامه ( حتی صفحات سفید )

دسته دوم مدارک ( کپی مدارک ):

کپی فرم درخواست ویزای دانشجویی تکمیل شده به همراه یک قطعه عکس ۴٫۵ * ۳٫۵ بدون هیچ گونه روتوش
کپی پذیرش دانشگاه
کپی مدرک تامین مالی ( حساب بانکی یا ضمانت نامه یک فرد اتریشی ) + ریز پرینت و گردش مالی
کپی اجاره نامه خونه یا خوابگاه
کپی مدارک ترجمه آلمانی مدارک شامل :
الف) شناسنامه ب) گواهی سوء پیشینه ج) قباله ازدواج (برای افراد متاهل )

یک سری کپی از تمامی صفحات گذرنامه ( حتی صفحات سفید )
نکته ۱ : دقت کنید که مدارکتان بدون تا خوردگی و مرتب و تمیز باشد و از همه مهمتر به همین ترتیبی که ذکر شده باید تحویل مامور سفارت داده شود.

نکته ۲ : سعی کنید تا قبل از ساعت ۱۰ جلوی سفارت باشید که اگر کم و کسری در مدارک داشتید بتوانید تهیه کنید

نکته ۳ : برای تائید مدارک حتما همراه خود یورو به اندازه کافی داشته باشید و به ازای هر تائید مدرک و هر پانچ یا هر پلمپ ترجمه که مهر لازم دارد ، مبلغ ۴۰ یورو و برای درخواستن ویزا هم مبلغ ۸۰ یورو لازم دارید که باید حتما و حتما به اسکناس یورو باشد.

نکته ۴ : یک ماه بعد از تحویل مدارک میتوانید جهت پیگیری مراحل ویزا با MA35 در تماس باشید و با دادن اسم و فامیل و تاریخ تولد میلادی خود، پیگیری نمائید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به این تاپیک مراجعه کنید:

http://www.applyabroad.org/forum/sho…hp?35514-MA-35

نکته ۵ : قبل از تحویل مدارک باید از سفارت وقت بگیرید و سعی کنید که از طریق ایمیل سفارت این کار را انجام دهید که بتوانید به آن استناد کنید و از آن ایمیل، یک پرینت در روزی که برای تحویل مدارک به سفارت می روید همراه خود داشته باشید.
آدرس اینترنتی سفارت اتریش در تهران

http://www.bmeia.gv.at/pe/botschaft/teheran.html

نکته مهم : حتما آدرس ایمیل و شماره تلفن خود را به صورت دقیق و درست به سفارت بدید و در فرم درخواست ویزا درج کنید تا برای اطلاع دادن و تماس سفارت دچار مشکل نشوید

نمونه فرم درخواست ویزا : از اینجا دانلود کنید.
————————————————————————————–

مرحله دوم : بعد از تماس سفارت با شما برای در خصوص تائید ویزا باید مدارک زیر رو به سفارت تحویل بدهید
۱- اصل پاسپورت

۲- بیمه ۳ ماه (

بیمه را میتونید از درب سفارت تهیه کنید چون بیمه هایی که در درب سفارت صادر میشه بروزتر هست و مورد تائید سفارت.

در ضمن قبل از مراجعه حتما شخصا” با شماره های سفارت تماس بگیرید و از نوع بیمه و اینکه باید از چه شرکتی باشد اطلاع حاصل فرمائید.
۳- قطعه عکس ۴٫۵*۳٫۵

۴- فرم درخواست ویزا نوع D ( از درب سفارت میتوانید تحویل بگیرید )

۵- مبلغ ۱۰۰ یورو بابت صدور ویزا که باید حتما به صورت اسکناس یورو باشد

نکته : بعد از تحویل مدارک بین ۱ تا ۲ هفته طول میکشه تا با شما تماس بگیرند جهت دریافت پاسپورت
نکته : در این مرحله ویزای شنگن نوع D در پاسپورت شما زده میشود که به صورت single هست و میتوانید با اون فقط به اتریش وارد شده و با ان ویزا اجازه تردد در محدوده شنگن را ندارید. ولی بعد از ورود به اتریش و بعد از انجام کارهای ابتدایی ثبت نام در دانشگاه و رجیستر کردن محل اقامت، ( تقریبا ۱ هفته ) میتوانید کارت اقامت یک ساله دانشجویی بگیرید که با آن کارت اجازه تردد در تمامی کشورهای محدوده شنگن را دارید.

نکته : از زمانی که سفارت با شما تماس میگیرد برای درخواست ویزای D تقریبا ۳ ماه وقت دارید مدارک بالا رو تحویل دهید و از زمان صدور ویزا تا پایان تاریخ مندرج در ویزا برای وارد شدن به اتریش وقت دارید.

نکته مهم : حتما آدرس ایمیل و شماره تلفن خود را به صورت دقیق و درست به سفارت دهید و در فرم درخواست ویزا درج کنید تا برای اطلاع دادن و تماس سفارت دچار مشکل نشوید.

همچنین میتوانید از اینجا فرم ویزای تحصیلی را دانلود نمایید.

دانشگاه های اتریش

Austrian universities

 

دانشگاههای اتریش به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند که هر دو دسته نیز مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند:

۱- دانشگاه (University ) ۲- مدارس عالی فنی Fachhochschule

الف) دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ گروه‌ یک‌ (ممتاز)

Universität Wien

Universität Graz

Universität Innsbruck

Universität Salzburg

TechnischeUniversität Wien

TechnischeUniversität Graz

MontanuniversitätLeoben

UniversitätfürBondenkultur Wien

VeterinärmedizinischeUniversität Wien

Wirtschaftsuniversität Wien

Universität Linz

Universität Klagenfurt

Akademie der bildendenKünste Wien

UniversitätfürangewandteKunst Wien

UniversitätMusik und darstellendeKunst Wien

UniversitätMozarteum Salzburg

UniversitätfürMusik und darstellendeKunst Graz

UniversitätfürKunstlerische und industrielleGestaltung Linz

به غیر از دانشگاههای فوق که همگی دولتی هستند ، تعداد اندکی دانشگاه خصوصی نیز در این کشور فعالیت دارند که شهریه های متفاوتی را نیز دریافت می نمایند. قبل از اقدام برای پذیرش از این دانشگاهها حتما به سایت وزارت علوم ایران جهت اطلاع از اعتبار آنها مراجعه نمایید.

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم