اجازه کار در آلمان

LIFE

 کار کردن در آلمان، بستگی به نوع اقامت شما و قوانین ایالتی که در آن زندگی می کنید دارد. اگر شما دارای اقامت دائم در آلمان هستید و یا شهروندی المان را بدست آورده اید، نیازی به هیچ گونه مجوز برای کار کردن ندارید. و می توانید به هر کارفرمایی برای شروع به کار مراجعه نمائید. آنها نیز هیچ گونه مجوزی از ادارات مسئول این کار، از شما نمی خواهند.  اما اگر به عنوان دانشجو، پزشک،دندانپزشک، داروساز، دامپزشک، پرستار یا پناهنده وارد آلمان شده اید و هنوز وضعیت اقامتی شما برای بلند مدت مشخص نشده است، نیاز به اخذ مجوز برای کار پاره وقت و یا تمام وقت دارید.این مجوز را باید از اداره خارجی ها و یا بعضا در برخی از شهر ها، از واحدی که در شهرداری شهر برای انجام این کا رمستقر شده است، پیگیری نمائید.

قبل ار مراجعه به اداره کار و یا شهرداری، و قبل از هر چیز باید اقامت سه ماهه خود را که از ایران گرفته اید، به ویزای یک ساله تبدیل نمایید و سپس به دنبال مجوزهای مربوطه برای کار در المان باشید. در بیشتر موارد، شما برای سه ماه اول بعد از ورود خود به المان اجازه کارکردن را نخواهید داشت. بعد از این دوره، شما میتوانید  از اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) درخواست اجازه کار کنید.
البته ابتدا باید کار را پیدا کنید و بعد به اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) مراجعه کنید. این اداره یک فرم به شما می دهد که شخص یا شرکت استخدام کننده باید آن را تکمیل و امضا کند. استخدام کننده باید اسم شرکت، مقدار حقوق و ساعات کار را در فرم مشخص نماید.


چاپ   ایمیل