وضعیت کار حرفه ها و مشاغل مختلف در آلمان

Different jobs پزشکان

کار در این حرفه بر اساس مقررات تنظیم شده است، یعنی سطح دانش در این رشته باید با معیار های آلمان مطابقت داشته و پزشکان آزمون ملی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. پزشکانی که از خارج از اتحادیۀ اروپا به آلمان آمده اند، نیز برای کار در این کشور باید اجازه کار داشته باشند. این اجازه نامه می تواند موقتی و تنها در همان ایالتی مورد قبول باشد که آنرا صادر کرده است. و یا اینکه یک اجازه نامۀ غیر محدود بدست آورند. 

برای این کار باید در آزمونی به نام Abrobation شرکت نموده و نمره قبولی بدست آورند. همچنین دانشنامه و مدرک تحصیلی آنها باید در آلمان ارزشیابی و معادل سازی شود.

پرستاران در این رشته نیز تنها با یک اجازه مقامات ایالتی می توان کار کرد. البته قبولی در آزمون مهارت نیز برای پرستاران ضروری است. هر چند برخی تفاوت های واحد های درسی بین دانشگاههای آلمان و کشور خود را می توانید با برنامه های درسی و یا سابقه کاری جبران نمائید. اما اگر این تفاوت بسیار زیاد باشد، در آنصورت نیاز به گذراندن امتحان تخصصی و حتی در بعضی از موارد باید یک دوره آموزش 3 ساله نیز طی شود. پرستاران نیز مانند پزشکان باید با زبان روزمره آلمانی و اصطلاحات طبی در این زبان آشنایی خوب داشته باشند.

 

مهندسان

لقب "مهندس" در آلمان بر اساس قانون محفوظ است و تنها به کسانی داده می شود که در یک رشتۀ خاص مهندسی تحصیل کرده و مهارت علمی داشته باشند. اما برای کار کردن به عنوان مهندس در آلمان دیپلم تحصیلی افراد خارج از آلمان ممکن است به رسمیت شناخته نشود. کارفرما خود تصمیم می‌گیرد که آیا متقاضی برای کار مورد نظر یک فرد مناسب است، یا خیر. با این حال افرادی که مهارت تخصصی دارند شانس پیدا کردن کار در آلمان را دارند.

 

متخصصان علوم کامپیوتر

برای فعالیت در این حرفه تا کنون قوانین خاصی وضع نشده است. در صورت وجود جای خالی متقاضیان می توانند در حرفه مورد علاقه خود مشغول به کار شوند و می توانند فوراً درخواست خود را ارسال کنند. با توجه به گزارش بازار کار در این عرصه، در سال 2016 تقاضا برای تحلیلگران و متخصصان برای تحلیل و گسترش سیستم های اطلاعاتی افزایش یافته است. تقاضا برای به خدمت گرفتن متخصصان عرصه های لوجستیکی، موتور سازی و تولید ماشین آلات بسیار زیاد است

.
فارغ التحصیلان فاخوخ شوله
از سال 2013 به بعد، اصطلاح "فهرست سفید" (یا فهرست مثبت) اداره فدرال امور آلمان، شرایط را برای اشتغال کارگزان در شرکت های آلمانی آسان تر کرده است. بر اساس آمار گرفته شده در سپتامبر 2016، واجدین اشتغال به کار بیشتر در رشته های فلزکاری، تکنولوژی های برق، لوله کشی، و دیگر کارهای ساختمانی از این شرایط آسان بهره مند شده اند

.
فارغ التحصیلان دانشگاهی
کارشناسان این عرصه ها باید با زبان آلمانی آشنایی داشته و در رشته ای که تحصیل کرده اند مهارت کافی داشته باشند. اداره فدرال در امور کار توصیه می‌کند که دیپلم فارغ التحصیلان خارجی باید با معیار های آلمان انطباق داده شود. بررسی اسناد از سوی ادارۀ تجارت و صنایع صورت می‌‌گیرد و حدود سه ماه طول می کشد. متقاضیان می توانند اسناد خود را از خارج از آلمان نیز برای ارزیابی به این اداره بفرستند

.
به کجا باید مراجعه کنم؟
برای این که بدانید آیا لزومی برای به رسمیت شناختن مدارک شما، وجود دارد یا خیر، به سایت انترنتی www.anerkennung-in-deutschland.de به قسمت Anerkennungsfinder نگاهی بیندازید. در همین سایت همچنان آدرس آژانس های را می یابید که اسناد شما را بررسی می کنند.


چاپ   ایمیل