شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

پذیرش تحصیلی و اقامت در آلمان

بازار کار آلمان

labour market آلمان از بازار کار بسیار خوبی در بین تمام کشورهای اروپائی و حتی غیر اروپائی برخودار می باشد. در حال حاضر و در این بحبه بیکاری در تمام دنیا،، آلمان جزو معدود کشورهای می باشد که در کنار کشور ژاپن،

همچنان بدنبال نیروی کار متخصص است و از سراسر دنیا نیروی کار جذب می کند. بر اساس آخرین مصوبات دولت آلمان، این کشور از سال 2020 نیور کار یمتخصص از کشور های غیر اروپائی جذب خواهد کرد. نرخ بیکاری در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار کم می باشد، و حتی در بسیاری از موارد به ۱.۱ درصد نیز رسیده است. ناگفته نماند که تعداد افراد بیکار در شهرهای صنعتی در جنوب آلمان بسیار پایین تر از سایر مناطق آلمان می باشد. بسیار یبر این باورند که چون آلمان شرقی توسعه و پیشرفت چندانی نداشته است، بازر کار خوبی در شرق آلمان وجود ندارد. اما باید اذعان داشت که بر عکس این مطل، شرق آلمان به خاطر اینکه جمعیت مهاجر کمتری دارد و همچنین در حال توسعه و پیشرفت صنعتی می باشد، نیاز به نیروی کار بیشتری دارد. آمار و ارقام به دست آمده از سوی موسسه فدرال تحقیقات جمعیت آلمان نشان می دهد که کشور آلمان رتبه سوم جهانی را از جهت اعطای شغل مورد نظر به مهاجران غیر اروپایی به دست آورده است. اگر فردی کاملاً دارای صلاحیت هستید و مدرک دانشگاهی معتبری را در اختیار دارید، در دوره های کارآموزی شرکت کرده اید، تجارب کاری کافی را کسب کرده اید و اطلاعات جامعی در خصوص شغل مورد نظر کسب کرده اید، لذا باید بدانید که پیدا کردن شغل و کاریابی در آلمان دلخواه به راحتی برای شما امکان پذیر خواهد بود برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کار در آلمان می توانید به وب سایت ww.destatis.de مراجعه نمائید.

 

بازار کار در آلمان برای خارجی ها:

از نظر بسیاری از افراد خارجی، آلمانی ها شرایط کاری جالب و شگفت انگیزی دارند. کارفرمایان آلمانی بیشترین میزان حقوق، عالی ترین مزایا و امنیت شغلی را به کارگران اختصاص داده اند. در برخی از صنایع ساعات کاری تقلیل یافته است و به ۱۲ ساعت کار در هفته تبدیل شده است.

در کنار تمامی این موارد، افراد قادر به لذت بردن از تعطیلات طولانی مدت در آلمان و به طور کلی اروپا خواهند بود. چرا که کل تعطیلات در نظر گرفته شده سالیانه حدود ۱۵ روز در سال خواهد بود. عملکرد این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی قابل تقدیر است چرا که نرخ رکود اقتصادی در این کشور بسیار کم است. بر اساس آمارهای گرفته شده در سال 2013 نرخ بیکاری در این کشور حدود 6.8 درصد خواهد بود، این در حالیست که حد متوسط نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی 13 درصد می باشد.

. بحث بیکاری اغلب در مناطق روستایی کشور آلمان مشاهده می شود. بسیاری از صنایع موجود در آلمان نظیر: معدن، ساخت و ساز و کشتی سازی با کمبود نیروی ماهر مواجه اند.

جهت اخذ مشاغل در کشور آلمان افراد ملزم به کسب حداقل مهارت زبان آلمانی خواهند بود. به خاطر داشته باشید که در صورت کسب مهارت های زبان آلمانی در حد عالی، قادر به اخذ مشاغل مورد نظر به آسانی خواهید بود.

جهت اقامت در هر کشور دانستن زبان آن کشور الزام می باشد چرا که برای قرار گرفتن در محیط، برقراری ارتباط با دیگر افراد، شناخت فرهنگ کشور مورد نظر و اخذ شغل مورد نظر در شرکت ها، دانستن زبان آن کشور ضروری می باشد. زبان آلمانی به عنوان یکی از بزرگ ترین زبان های تجارت جهان در نظر گرفته می شود.

افراد انگلیسی زبان جهت اخذ شغل مورد نظر ملزم به کسب مهارت های کافی به زبان آلمانی خواهند بود. دانستن دیگر زبان ها به جز زبان انگلیسی اغلب اوقات مزیت هایی را به دنبال دارد.

اجازه کار در آلمان

LIFE

 کار کردن در آلمان، بستگی به نوع اقامت شما و قوانین ایالتی که در آن زندگی می کنید دارد. اگر شما دارای اقامت دائم در آلمان هستید و یا شهروندی المان را بدست آورده اید، نیازی به هیچ گونه مجوز برای کار کردن ندارید. و می توانید به هر کارفرمایی برای شروع به کار مراجعه نمائید. آنها نیز هیچ گونه مجوزی از ادارات مسئول این کار، از شما نمی خواهند.  اما اگر به عنوان دانشجو، پزشک،دندانپزشک، داروساز، دامپزشک، پرستار یا پناهنده وارد آلمان شده اید و هنوز وضعیت اقامتی شما برای بلند مدت مشخص نشده است، نیاز به اخذ مجوز برای کار پاره وقت و یا تمام وقت دارید.این مجوز را باید از اداره خارجی ها و یا بعضا در برخی از شهر ها، از واحدی که در شهرداری شهر برای انجام این کا رمستقر شده است، پیگیری نمائید.

قبل ار مراجعه به اداره کار و یا شهرداری، و قبل از هر چیز باید اقامت سه ماهه خود را که از ایران گرفته اید، به ویزای یک ساله تبدیل نمایید و سپس به دنبال مجوزهای مربوطه برای کار در المان باشید. در بیشتر موارد، شما برای سه ماه اول بعد از ورود خود به المان اجازه کارکردن را نخواهید داشت. بعد از این دوره، شما میتوانید  از اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) درخواست اجازه کار کنید.
البته ابتدا باید کار را پیدا کنید و بعد به اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) مراجعه کنید. این اداره یک فرم به شما می دهد که شخص یا شرکت استخدام کننده باید آن را تکمیل و امضا کند. استخدام کننده باید اسم شرکت، مقدار حقوق و ساعات کار را در فرم مشخص نماید.

درآمد دانشجویان خارجی در آلمان

Foreign Student Income

 بر اساس قوانین مهاجرتی آلمان، دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به آلمان سفر می نمایند، در طی مدت تحصیل خود هفته ای ۱۰ الی ۲۰ ساعت اجازه کار پاره وقت دارند. طبق آمارهایی که مرکز پژوهش دانشگاهی آلمان منتشر نموده است، متوسط درآمد ماهانه دانشجویان خارجی در آلمان ۷۴۹ یورو است. ۵۳ درصد دانشجویان از خانواده ‌خود حمایت مالی دریافت می‌کنند. ۵۲ درصد کار می‌کنند و ۲۳ درصد بورس تحصیلی دریافت می‌کنند. دانشجویان خارجی در مقایسه با همکلاس‌های آلمانی خود ماهانه ۱۱۵ یورو کمتر در اختیار دارند.
یکی از یافته‌های قابل توجه این تحقیق این است که هر چه کشور زادگاه دانشجویان ثروتمندتر باشد٬ تعداد دانشجویانی که بورس تحصیلی (چه دولتی و چه غیر دولتی) دریافت می‌کنند بیشتر است. ایران در این تحقیق به عنوان کشوری با در‌آمد متوسط رو به بالا به شمار می‌آید. ۲۰ درصد از دانشجویان اهل کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا، بورس تحصیلی از دانشگاههای آلمان می‌گیرند.

کار دانشجویی در آلمان

Part Time Jobs

 مام افرادی که برای تحصیل در کشور آلمان سفر می کنند، در کنار تحصیل اجازه کار در المان را دارند. دانشجویان خارجی می توانند در آلمان بدون مجوز اشتغال Arbeitserlaubnis در جاهای مختلف، کار کنند.اما در نظر داشته باشید که برای دانشجویان غیر از کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت های بسیاری وجود دارد. آنها می توانند فقط ۹۰ روز در سال و یا هفته ای ۱۵ ساعت کار کنند. همچنین در بعضی از ایالات آلمان کار کردن فقط در تعطیلات میان ترم ممکن می باشد.

در صورتی که نیاز به کار بیشتر در طی یک هفته دارید م یتوانید با توافق اداره کار Arbeitsamt و اداره خارجیان Ausländeramt مجوز کار اضافی به مدت ۱۰ ساعت در هفته, را اخذ نمایید. البته دانشجویان کشور های اتحادیه اروپا می توانند بدون محدودیت زمانی کار کنند. بطور کلی در آلمان کارفرمایان با کمال میل به دانشجویان کار می دهند . زیرا کار دانشجوئی یک روال چنیدین ساله است. همچنی بر اساس قوانین کار این کشور، در صورتی که دانشجو بیشتر از نوزده و نیم ساعت در هفته کار نکند, کار فرما فقط یک قسمت از مالیات های اجتماعی را برای او می پردازد. بنابراین دانشجویان ارزانتر از نیروی کار عادی برای یک کارفرما می باشند. بیاد داشته باشید که تمام هزینه تحصیل خود را با کارهای دانشجویی مانند کار در رستوران و یا پیتزا فروشی و نظافت، به سختی می توان تأمین کرد. و در نهایت می توانید حدود 80 تا 90 درصد هزینه های زندگی خود را تامین کنید. دستمزد دانشجویی در حدود ۸ ای ۱۲ یورو در ساعت می باشد. حقوق بالاتر نصیب آن کسانی می شود که با خود تخصصی به همراه بیاورند, که بازار کار داشته باشد, مانند برنامه ریزی رایانه. کار تمام وقت به دلیل فشردگی برنامه تحصیل غیر ممکن می باشد.

سرپرستی های دانشجویی Studentenwerk در پیدا کردن کار، م یتوانند کمک زیادی را به شما بکنند. بهتر است که از بنگاه کار دانشجویی وابسته به اداره کار، برای پیدا کردن کار نیز کمک گرفت.

وضعیت کار حرفه ها و مشاغل مختلف در آلمان

Different jobs پزشکان

کار در این حرفه بر اساس مقررات تنظیم شده است، یعنی سطح دانش در این رشته باید با معیار های آلمان مطابقت داشته و پزشکان آزمون ملی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. پزشکانی که از خارج از اتحادیۀ اروپا به آلمان آمده اند، نیز برای کار در این کشور باید اجازه کار داشته باشند. این اجازه نامه می تواند موقتی و تنها در همان ایالتی مورد قبول باشد که آنرا صادر کرده است. و یا اینکه یک اجازه نامۀ غیر محدود بدست آورند. 

برای این کار باید در آزمونی به نام Abrobation شرکت نموده و نمره قبولی بدست آورند. همچنین دانشنامه و مدرک تحصیلی آنها باید در آلمان ارزشیابی و معادل سازی شود.

پرستاران در این رشته نیز تنها با یک اجازه مقامات ایالتی می توان کار کرد. البته قبولی در آزمون مهارت نیز برای پرستاران ضروری است. هر چند برخی تفاوت های واحد های درسی بین دانشگاههای آلمان و کشور خود را می توانید با برنامه های درسی و یا سابقه کاری جبران نمائید. اما اگر این تفاوت بسیار زیاد باشد، در آنصورت نیاز به گذراندن امتحان تخصصی و حتی در بعضی از موارد باید یک دوره آموزش 3 ساله نیز طی شود. پرستاران نیز مانند پزشکان باید با زبان روزمره آلمانی و اصطلاحات طبی در این زبان آشنایی خوب داشته باشند.

 

مهندسان

لقب "مهندس" در آلمان بر اساس قانون محفوظ است و تنها به کسانی داده می شود که در یک رشتۀ خاص مهندسی تحصیل کرده و مهارت علمی داشته باشند. اما برای کار کردن به عنوان مهندس در آلمان دیپلم تحصیلی افراد خارج از آلمان ممکن است به رسمیت شناخته نشود. کارفرما خود تصمیم می‌گیرد که آیا متقاضی برای کار مورد نظر یک فرد مناسب است، یا خیر. با این حال افرادی که مهارت تخصصی دارند شانس پیدا کردن کار در آلمان را دارند.

 

متخصصان علوم کامپیوتر

برای فعالیت در این حرفه تا کنون قوانین خاصی وضع نشده است. در صورت وجود جای خالی متقاضیان می توانند در حرفه مورد علاقه خود مشغول به کار شوند و می توانند فوراً درخواست خود را ارسال کنند. با توجه به گزارش بازار کار در این عرصه، در سال 2016 تقاضا برای تحلیلگران و متخصصان برای تحلیل و گسترش سیستم های اطلاعاتی افزایش یافته است. تقاضا برای به خدمت گرفتن متخصصان عرصه های لوجستیکی، موتور سازی و تولید ماشین آلات بسیار زیاد است

.
فارغ التحصیلان فاخوخ شوله
از سال 2013 به بعد، اصطلاح "فهرست سفید" (یا فهرست مثبت) اداره فدرال امور آلمان، شرایط را برای اشتغال کارگزان در شرکت های آلمانی آسان تر کرده است. بر اساس آمار گرفته شده در سپتامبر 2016، واجدین اشتغال به کار بیشتر در رشته های فلزکاری، تکنولوژی های برق، لوله کشی، و دیگر کارهای ساختمانی از این شرایط آسان بهره مند شده اند

.
فارغ التحصیلان دانشگاهی
کارشناسان این عرصه ها باید با زبان آلمانی آشنایی داشته و در رشته ای که تحصیل کرده اند مهارت کافی داشته باشند. اداره فدرال در امور کار توصیه می‌کند که دیپلم فارغ التحصیلان خارجی باید با معیار های آلمان انطباق داده شود. بررسی اسناد از سوی ادارۀ تجارت و صنایع صورت می‌‌گیرد و حدود سه ماه طول می کشد. متقاضیان می توانند اسناد خود را از خارج از آلمان نیز برای ارزیابی به این اداره بفرستند

.
به کجا باید مراجعه کنم؟
برای این که بدانید آیا لزومی برای به رسمیت شناختن مدارک شما، وجود دارد یا خیر، به سایت انترنتی www.anerkennung-in-deutschland.de به قسمت Anerkennungsfinder نگاهی بیندازید. در همین سایت همچنان آدرس آژانس های را می یابید که اسناد شما را بررسی می کنند.

بیمه بیکاری در آلمان

Unemployment Insurance

 با توجه به قوانین پیچیده بیمه و کار در آلمان، اعلام مبلغ دقیق بیمه بیکاری یک فرد در آلمان کار سختی است. اما در کل اگر فردی که اقامت دائم آلمان را دارد، زمانی بیکار شود، در صورتی می تواند بیمه بیکاری دریافت نماید که در 7 سال گذشته اقامت خود در آلمان مجموعا" یک سال کار کرده باشد.

میزان دریافتی بیمه بیکاری در آلمان در زمان بیکاری معمولا" 60% حقوق سالیانه وی در زمان کار می باشد. اگر بعد از گذشت یک سال از دریافت بیمه بیکاری هنوز هم بیکار باشد، حدود 650 یورو دریافتی خواهد داشت که حقوق نسبتا" پایینی در المان می باشد. البته این مبلغ خالص است و هزینه های آب ، برق ، اجراه و غیره را از وی دریافت نمی کنند و در این مدت بیمه بیماری و بازنشستگی نیز از طرف دولت برای وی پرداخت می شود. یعنی این 650 یورو بابت خوراک و پوشاک و پول تو جیبی است. اما در کل دولت آلمان افراد بیکار را بعد از یک سال بیکاری مجبور به یافتن کار می کند. آلمانیها از افراد بیکار و تنبل بسیار متنفر هستند.

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم