روش اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان

Admission from German universities

 

نحوه کلی گرفتن پذیرش از کالج های آلمان

برای اخذ پذیرش از کالج های آلمان (Studientkollegs) در اکثر مواقع باید از طریق دانشگاههای آلمان که ساپورت کننده و پشتیبان کالج های مرتبط هستند اقدام نمایید. یعنی درواقع برای گرفتن پذیرش از کالج باید ابتدا از دانشگاه پذیرش بگیرید به این صورت که برای رشته ای که میخواهید در آینده به عنوان لیسانس بخونید

به یکی از دانشگاهای مرتبط با کالج درخواست میدید و دانشگاه مدارک شما رو بررسی میکنه و دعوتنامه رشته مربوطه رو براتون ارسال میکنه که در امتحان ورودی شرکت کنید.

(دقت کنید دانشگاه با توجه به رشته ای که به عنوان لیسانس انتخاب کردید براتون رشته متناسب رو انتخاب میکنه)

مراحل کار پذیرش:

مرحله اول : کدام دانشگاه برای شما مناسب است ؟

برخی از متقاضیان تحصیل در آلمان به سبب اینکه خانواده ای یا آشنایی در شهری خاص در آلمان دارند، ترجیح می دهند که برای دانشگاههای آن شهر و یا اطراف آن اقدام نموده و در آن شهر تحصیل کنند. بعضی ها هم دانشگاهی خاص رو مد نظر دارند که می تواند به خاطر رنکینگ یا امکانات خاص و یا رشته ای که می خواهند تحصیل کنند در آن دانشگاه باشد. لذا در مرحله اول باید دانشگاه خود را انتخاب نمایید.

مرحله دوم :

مرحله دوم جمع آوری اطلاعات در خصوص آن کالج می باشد. برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن پذیرش از کالج مورد نظر، می توانید به سایت دانشگاههای آلمان مراجعه نمایید. همه ی دانشگاه ها سایت اینترنتی دارند و اطلاعات مورد نیاز را در آن سایت می تونید پیدا کنید و یا لینک سایت کالج را از سایت پیدا کنید و اطلاعات مورد نیاز را بدست بیارید. اما تمام دانشگاههای آلمان کالج دانشگاهی ندارند و معمولا در هر استان ۲ تا ۳ کالج وجود دارد.

اما چه اطلاعاتی مهم هستند ؟

مدرک زبان مورد نیاز
اکثر کسانی که می خواهند برای کالج و لیسانس به آلمان بروند مدرک B1 را می گیرند. اما این مدرک برای برخی کالج ها مثل کالج مونیخ و برلین کافی نیست و آنها حداقل B2 را از شما می خواهند. پس باید ابتدا مطمئن شوید دانشگاهی که انتخاب کرده اید برای پذیرش کالج از شما چه مدرک زبانی می خواهد.

تاریخ امتحان ورودی
موضوع مهم دیگری که باید در سایت دانشگاه و یا سایت کالج دنبال آن بگردید تاریخ امتحان ورودی است. پروسه ی گرفتن ویزا در ایران برای همه یکسان نیست و گاهی وقت ها سفارت برای ۲ نفر با شرایط یکسان به فاصله چندماه از هم ویزا صادر می کند. درنتیجه باید زمانی برای پذیرش اقدام کنید که حداقل ۵-۴ ماه از امتحان ورودی فاصله داشته باشید که با خیال راحت همه ی کارهایتان را انجام بدهید.

DEADLINE یا آخرین مهلت برای اقدام به گرفتن پذیرش
به نکته دیگری که باید توجه کنید تاریخ شروع گرفتن پذیرش برای بعضی دانشگاه های خارجی زودتر شروع و تمام می شود. بهتر است کارهایتان را برای دقیقه ۹۰ نگذارید و در همان ابتدای تاریخ شروع پذیرش، مدارکتان را آماده کنید. ممکن است مثلا برای ترم تابستان از ابتدای اکتبر تا ۱۵ ژانویه دانشگاه برای اپلای به شما فرصت بدهد ولی امتحان کالج آخر فوریه باشد. شما باید همان ابتدای اکتبر برای پذیرشتان اقدام کنید تا به موقع به امتحان برسید و استرس کارهای سفارت را نگیرید.

توجه داشته باشید که رشته ی مورد نظر شما در دانشگاهی که انتخاب کرده اید در کدام ترم از سال ارائه می شود؟ برخی رشته ها فقط در ترم زمستان ارائه می شوند.
آیا دانشگاهی که می خواهید برای آن اقدام کنید به uni-assist متصل است یا مستقل کار می کند؟


مرحله سوم :

اگر دانشگاه مورد نظرتان مستقل از اسیست کار میکنه باید وارد سایت دانشگاه شوید و فرم آنلاین رو پیدا کنید و برای رشته ای که میخواهید اقدام کنید. (البته نحوه اقدام برای همه دانشگاها دقیقا به این شکل نیست و نحوه دقیق انجام کار را در سایت دانشگاه می توانید پیدا کنید ). اگر دانشگاه موردنظر شما به uni-assist متصل باشد ، باید ابتدا به سایت uni-assist مراجعه کنید و وارد قسمت مربوطه شوید. سپس با ساخت پروفایل مختص خودتان کار پذیرش را انجام دهید.

موسسه سروش دانش پرشین، همواره در تمام مراحل فوق همراه شما خواهد بود.


چاپ   ایمیل