آزمون های بین المللیTOEFL-IELTS-GRE

International Exams TOEFL IELTS GRE

 آزمون آیلتس IELTS چیست؟

آیلتس یکی از آزمون بین الملی زبان انگلیسی است. این آزمون توانایی برقراری ارتباط در زبان انگلیسی را با توجه به مهارت های چهار گانه Listening ، Reading ، Speaking ، Writing در افرادی که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل یا کار کنند، می سنجد. آزمون آیلتس در دو نوع مختلف آکادمیک و جنرال ترینیگ برگزار می شود:

آیلتس آکادمیک توانایی انگلیسی داوطلبانی را می سنجد که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به بالا در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه دهند. یکی از مهمترین شرط های پذیرفته شدن در این دانشگاه ها فراهم آوردن سطخی قابل قبول از نمره این امتحان می باشد.

نوع جنرال ترینینگ آزمون آیلتس معلومات داوطلبان را در سطحی وسیعتر و در بستری علمی اجتماعی می سنجد. آزمون جنرال ترینینگ برای کسانی مناسب است که قصد دارند تحصیلات پیش دانشگاهی خود را در کشوری انگلیسی زبان به پایان برسانند و یا به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت کاری و یا دست یافتن به فرصت های شغلی قصد سفر به این کشورها را دارند. به علاوه کارنامه این امتحان از جمله مدارکی است که در جریان بررسی پرونده های مهاجرت کشورهای استرالیا، نیوزلند و کانادا از متقاضیان طلب می شود.

از سال ۱۹۸۹ ، IELTS در سرتاسر جهان به عنوان آزمونی استاندارد و جهانی که توانایی های لازم برای برقراری ارتباط در زبان انگلیسی را می سنجد، مورد پذیرش قرار گرفته است.
برگزارکنندگان IELTS به طور مداوم در بخش تخقیقات سرمایه گذاری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که آزمون در هر زمان و هر مکانی که برگزار می شود عادلانه است و شرایط برای همه افرادی که با ملیت ها و سوابق و جنسیت و سبک زندگی متفاوت در آن شرکت می کنند، برابر باشد.

امتیاز دهی و اعلام نتایج در آزمون آیلتس
تصحیح IELTS در مرکز آزمون توسط مصحهان آموزش دیده و آزمون گیرندگان انجام می گیرد.
مصححان آموزش می بینند تا قوانین تصحیح IELTS را کاملا درک کنند و هر دو سال یک بار مورد سنجش قرار می گیرند که به صورت استاندارد صحیح کنند.
داوطلبان امتیازی بین ۱ – ۹ می گیرند. برای هر مهارت به طور جداگانه امتیازی وجود دارد از ۴ امتیاز مختلفی که برای ۴ مهارت مختلف است، میانگین گرفته می شود تا امتیاز نهایی حاصل شود.

کارنامه آزمون آیلتس
Overall band score

داوطلبان یک کارنامه دریافت می کنند که Band Score و امتیاز هر کدام از ۴ مهارت Listening ، Reading ، Writing و Speaking را مشخص می کند. هرکدام از بخش های تست اثر یکسانی دارند. Band Score با میانگین گرفتن از ۴ امتیاز بخش های مختلف محاسبه می شود.

در سیستم امتیاز دهی IELTS حداکثر دقت امتیاز دهی ۰٫۵ است به عنوان مثال اگر میانگین امتیازات کسی با ۰٫۲۵ تمام شود آن را گرد می کنند و ۰٫۵ قرار می دهند و اگر در آخر امتیاز کسی ۰٫۷۵ داشته باشد ، اولین عدد صحیح بعد از آن را برای او منظور می کنند.

Listening & Reading
بخش های Listening و Reading آزمون IELTS چهل تست داشته و هر تست ۱ نمره دارد. حداکثر نمره خامی که یک داوطلب می تواند به دست آورد ۴٫۰ است. امتیاز نهایی که بین ۱ – ۹ است، براساس نمره خام به داوطلبان داده می شود.
با این وجود که موارد امتحانی IELTS پیش از آزمون کاملا بررسی می شوند، تفاوت های اجتناب ناپذیری در سطح دشواری نگارش های مختلف این آزمون وجود دارد. به منظور برابر سازی همه نگارش های آزمون، نمره نهایی به گونه ای محاسبه می شود که کلیه داوطلبانی که Band Score برابر می گیرند، سطح اطلاعات یکسانی داشته باشند.

Writing & Speaking
Writing
آزمون گیرندگان برای هریک از ۴ بخش : ” Task Achievement ،Task Response، وضوح، منبع کلامی و صحت گرامری ” امتیازی در نظر می گیرند، هر کدام از این ۴ بخش ارزش یکسانی دارند. که نمره نهایی در بازه ۱ – ۹ می باشد.

Speaking
آزمون گیرندگان برای هریک از ۴ بخش : ” روان صحبت کردن، منابع کلامی، صحت و درستی گرامری، تلفظ ” امتیاز یکسانی را در نظر می گیرند، که نمره نهایی در بازه ۱ – ۹ می باشد.

آزمون TOEFL چیست؟
TOEFL یکی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS دانشگاه پرینستون برگزار می شود. TOEFL حروف اول عبارت Test of English as a Foreign Language است و اولین بار در سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار شد. آزمون تافل شامل ۴ مهارت خواندن، گوش دادن، سخن گفتن و نوشتن است. این آزمون در سراسر دنیا به ۳ شکل CBT, PBT و iBT برگزار می شود. مدت اعتبار مدرک این آزمون ۲ سال می باشد.

TOEFL چیست؟ Paper Based TOEFL – PBT
تافل کاغذی
دارای ۳ بخش اصلی می باشد. امتیاز این امتحان از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می باشد که به جمع نمره ۳ بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا مخاسبه می شود.
۱- بخش شنیداری ——————– ۵۰ پرسش —– ۳۵ دقیقه
۲- بخش ساختار و نگارش————-۴۰ پرسش —– ۲۵ دقیقه
۳- درک مطلب————————- ۵۰ پرسش —– ۵۵ دقیقه

بخش شنیداری: این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه های انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می شود. قسمت اول این بخش شامل مکالمه هایی کوتاه می باشد که بین دو نفر صورت می گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می شود.
در قسمت دوم مکالمه های گسترده تری بین دو یا چند نفر انجام می شود و قسمت سوم نیز دربرگیرنده نطق ها و سخنرانی هایی است که بیشتر در مورد موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می باشد.
بخش ساختار و نگارش: این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب: مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل محسوب می شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه های علمی و دانشگاهی می باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح می شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش زمینه علمی خاصی ندارید.

Computer Based TOEFL – CBT
تافل کامپیوتری
این امتحان بسیار شبیه امتخان تافل ورقه ای می باشد، با این تفاوت که بوسیله کامپیوتر انجام می شود. این نوع آزمون در ایران برگزار نمی شود.
نسخه کامپیوتری آزمون تافل از بخشهای زیر تشکیل شده است:
۱- بخش شنیداری———— ۵۰-۳۰ پرسش——- ۶۰-۴۰ دقیقه
۲- ساختار——————– ۲۵-۲۰ پرسش——- ۲۰-۱۵ دقیقه
۳- درک مطلب—————– ۶۰-۴۴ پرسش—— ۹۰-۷۰ دقیقه
۴- بخش نوشتاری———— ۱ انشاء ————۳۰ دقیقه

Internet Based TOEFL – iBT
تافل اینترنتی
تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل (pbt-cbt)، افزوده شدن بخش Speaking و خذف Structure از آن است. هر ۴ مهارت زبان در آن مورد آزمایش قرار می گیرد.این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می کشد.

سیستم امتیاز دهی در آزمون TOEFL iBT Listening:0-30
Reading:0-30
Speaking:0-30
Writing:0-30
Total score:0-120

بطور کلی می توان امتخان iBT را در دو نوع تعریف کرد:
۱٫ بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است.
۲٫ بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است.
داوطلبان آزمون بصورت تصادفی، در یک زمان، یکی از انواع فوق را در امتخان مشاهده می کنند. از نظر نمره دهی تفاوتی بین آنها دیده نمی شود. هر گروه یکی از بخشها را بصورت long format دارند.

مهارت Reading
در نوع Long Format سه بخش وجود دارد. بخش اول یک متن در مدت زمان ۲۰ دقیقه و دو بخش دیگر هر کدام ۲ متن و زمان ۴۰ دقیقه.بطور کلی هر متن شامل ۱۲ سوال است.آزمون دهنده پس از پاسخ دادن به سوالات متن ۲ و ۳ (بخش دوم) در طول زمان ۴۰ دقیقه، باید به سوالات متنهای ۴و ۵ (بخش سوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد پاسخ گوید. البته باید توجه کرد که ۲ متن از این ۵ متن تصحیح نشده و در نمره دهی تاثیر ندارد. اما از آنجا که آزمون دهندگان در طول امتحان نمی دانند که کدام ۲ متن از ۵ متن داده شده، ارزیابی نمی شود، باید تمام تلاش خود را برای پاسخ گویی به سوالات داده شده بکنند.
در نوع Short Format که دو بخش است، سه متن داده می شود. اولین بخش همانند نوع Long Format باید در زمان ۲۰ دقیقه جواب داده شود و متنهای ۲و ۳ (بخش دوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد. در این نوع آزمون تمام متنها و سوالات آنها تصحیح می شود.

مهارت Listening
زمان این بخش ۴۰ دقیقه می باشد. بخش شنیداری این امتخان شامل مکالمات بلند می باشد و مکالمات کوتاه دو نوع دیگر در آن وجود ندارد. در این مهارت به داوطلبین توصیه می شود که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده های خود نت برداری کنند . نت برداری از کلمات کلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ گویی بهتر به سوالات مفید می باشد.موضوعات مهارتهای آزمون تقریبا در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در کلاسهایی همچون: فرهنگ شناسی، زمین شناسی، هنر، تاریخ، گیاه شناسی و غیره می باشند .
توجه: بعد از پایان این دو بخش ۱۰ دقیقه استراحت اجباری برای داوطلبان خارج از سایت آزمون در نظر گرفته شده است.

مهارت Speaking
این قسمت شامل سه بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که در سوال اول معمولا تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تایید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ خود را مرور نموده و پس از اتمام ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه رایانه زمان را دقیقا به شما نشان خواهد داد.
در بخش دوم ابتدا عنوان موضوعات سوال از هدفن پخش می شود، سپس یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر میشود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آ ن را بخوانید در این زمان شما میتوانید نکات را بر برگه ای که به شما داده شده یادداشت کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس (در سوال دوم) از هدفن نیز پخش می شود. بعد از آن، یک سوال از این دو مورد پرسیده می شود. که ۳۰ ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صخبت کردن دارید.
در بخش سوم یک گفتگو مابین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سوال دوم) از هدفن پخش می شود و یک سوال در توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده می شود که در این بخش نیز ۲۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صخبت کردن وقت دارید.

مهارت writing
در بخش نوشتاری این امتخان دو قسمت وجود دارد.درسوال اول ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفخه رایانه پدیدار می شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد.زمان نوشتن ۲۰ دقیقه بوده و متن باید خاوی خداقل۱۵۰-۲۰۰ لغت باشد. سوال دوم این بخش همچون تافل ورقه ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که ارئه یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری مناسب برای تافل کافی است. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و نیز باید حداقل خاوی ۳۰۰ کلمه باشد. در هنگام نوشتن هر دو متن تعداد کلمات نوشته شده در بالای صفحه نشان داده می شوند.

آزمون GRE General چیست؟
آزمون جی آر ای جنرال چیست؟
آزمون GRE به دو صورت ورقه ای و کامپیوتری برگزار می شود که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی شود.
نوع عمومی امتخان GRE ورقه ای شامل سه بخش می باشد:
* Quantitative (ریاضیات)
* Verbal (واژه)
* Analytical Writing (بخش نوشتاری)

بخش ریاضیات GRE General
این امتحان بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب های دبیرستان نیست. نمره این بخش از ۸۰۰ می باشد. در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد، برای مجموع نمره ریاضیات و واژه حد نسابی مانند ۱۱۰۰، ۱۲۰۰، ۱۲۵۰، و حتی بیشتر یعنی ۱۳۵۰ نیز تعیین می شود. پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید.
در امتخان ورقه ای ۲ سری سوال ۳۰ تایی برای بخش ریاضیات باید جواب دهید که اگر ۲ یا حتی در برخی امتحانات تا ۴ غلط نیز داشته باشید نمره شما ۸۰۰ خواهد بود. بخشی که در این امتخان امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود. تمام این امتحان بخش واژه آن است که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای دارد که بعضا معنی فارسی آن نیز به گوش ما نخورده است. سوالات این بخش ۵ گزینه ای است و نمره منفی ندارد.
این بخش شامل دو سری سوال ۳۸ تایی است. کسب نمره بالای ۴۰۰ از ۸۰۰ در این امتحان واقعا خوب است و شما با کسب مجموع ۱۲۰۰ حتی در ۱۰ دانشگاه اول آمریکا نیز شانس دارید.

بخش مترادف و متضاد آزمون GRE
در این بخش شما باید از ۵ گزینه یک کلمه را که مخالف کلمه داده شده است علامت بزنید. بخش جای خالی: یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک یا دو جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید. بخش تطابق لغات: دو لغت مانند (کتاب، دفتر) داده می شود. در ۵ گزینه شما باید شبیه ترین گزینه را که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمایید. خواندن: در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید.

بخش نوشتاری آزمون GRE
شامل نوشتن دو انشا می باشد. انشای اول دارای ۴۵ دقیقه و دومی دارای ۳۰ دقیقه زمان است. در بخش اول به شما دو موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتر است. شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کرده و برای آن بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و… در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. نمره این بخش نیز از ۶ محاسبه می شود که نمره ۴ واقعا خوب است و گرفتن ان از معادل تافل آن سخت تر است. در بخش دوم، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را باز کنید. پیدا کردن بخش های منفی آن نیز کار سختی نیست.


چاپ   ایمیل