پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

Free study at German universities

 در آلمان بیش از 400 دانشگاه متفاوت دولتی و غیر دولتی وجود دارند و تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان رایگان می باشد. تحصیل رایگان در آلمان ، بر اساس قانون اساسی این کشور برای همه افراد آلمانی و غیر آلمانی می باشد. اصل مهم در دانشگاه‌های آلمان، اصل یکپارچگی آموزش و پژوهش است. دانشگاه نه تنها مکانی برای آموزش بلکه همزمان مکانی برای پژوهش و کارهای عملی نیز محسوب می شود. دولت و یا نهادهای گوناگون، در چهارچوب قراردادهای خاصی، تسهیلات مالی برای امور آموزشی و پژوهشی در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهند. علاوه بر این، مراکز آموزش عالی علمی می‌توانند برای انجام پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) از جامعه‌ی تحقیقاتی آلمان (DFG) درخواست کمک مالی کنند. برای پیشبرد پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) معمولاً دوره‌های ۱۲ ساله در نظر گرفته می‌شود.

عواملی همچون: دانشگاه های بسیار ممتاز آلمان، آینده ی روشن پیش روی دانشجویان، اعتبار مدارک دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیل در این کشور، باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا اکثر رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاها ارائه می شوند. تحصیلات دانشگاهی در آلمان در مراکز مختلفی همچون: دانشگاه ها، دانشگاههای کاربردی، دانشگاه های آموزش عالی هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است. برخی این مراکز فقط تا مقطع کارشناسی ارشد دوره برگزار می نمایند و برخی دیگر در مقاطع بالاتر نیز پذیرش دانشجو دارند. از لحاظ نوع و سیستم آموزش نیز برخی بصورت تئوری و برخی بصورت تئوری و عملی می باشند.

شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی داشتن دیپلم دبیرستانی ۱۳ ساله است. دارندگان دیپلم دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی(Feststellungsprüfung)، به تقاضیای داوطلب، یا پس از دوره یکساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز براساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد.

تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است: دوره پایه حداقل ۴ و نیم سال طول می کشد و دوره اصلی نیز حداقل ۴ نیم سال درمدارس عالی فنی و در دانشگاهها حداقل ۸ نیم سال می باشد. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسئولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود

شرایط تحصیل برای دیپلمه ها

اتمام تحصیلات متوسطه و دریافت مدرک دیپلم از برخی از کشورها، شرط کافی برای ورود به دانشگاههای آلمان نیست. علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای آلمان که از ایران اقدام می‌کنند نیز شامل همین گروه می‌شوند. این افراد علاوه بر مدرک دیپلم، به قبولی در آزمون دوره‌های روزانه یا شبانه دانشگاه‌های دولتی ایران نیز نیاز دارند. آنها پس از احراز شرایط ذکر شده و در صورتی که تمایل دارند پس از دریافت مدرک دیپلم و بدون شروع تحصیل یا فارغ‌التحصیلی از دانشگاههای ایران، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، بایستی درخواست خود را برای کالج‌های آلمان و نه دانشگاه‌های این کشور ارسال کنند.

البته برخی از دانشگاه‌ها در آلمان بررسی مدارک برای موافقت با پذیرش در کالج را نیز بدون واسطه انجام می دهند، اما با این حال افرادی که بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران اقدام می‌کنند، بایستی ابتدا اقدام به اخذ پذیرش از کالج کنند.

دانشجویان برای گذراندن کلاس و امتحانات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می‌کنند. این هزینه از ۳۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است. هزینه خدمات دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین استفاده از امکانات دانشگاه را ممکن می‌سازد.

 

شرایط ورود به کالج

پیش از شروع به تحصیل در کالج، قبولی در آزمون ورودی آن الزامی است، که معمولا در قالب یک امتحان به زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است. داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند. این میزان در کالج‌ها یکسان نیست و در برخی موارد، سطح بالاتری انتظار می‌رود که جزییات آن را می‌توان از طریق وب سایت کالج و مکاتبه جویا شد. توجه به این نکته لازم است که دانشجویان کالج، برخلاف دانشجویان دانشگاه تنها در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن خواهند داشت و از این رو بایستی برای تامین مخارج زندگی در این دوره یک ساله از پشتوانه مالی برخوردار باشند.

قبولی در آزمون سراسری

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان که در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند، بدون آنکه در ایران در دانشگاه تحصیل کرده باشند‌، می‌توانند اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان کنند. این افراد اما تحصیل خود را نه از دانشگاه‌، بلکه با دوره‌ای یک ساله در کالج شروع خواهند کرد و با توجه به نمراتی که در پایان این دوره کسب می‌کنند، می‌توانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان تحصیل کنند. دانستن این نکته که حدنصاب قبولی در آزمون سراسری، مقطع کارشناسی است، برای آن دسته از افرادی که تنها با پذیرش در کنکور سراسری ایران، قصد تحصیل در آلمان را دارند، ضروری است. بنابراین قبولی در آزمون سراسری در مقطع کاردانی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های آلمان کافی نیست.منظور از قبولی در آزمون سراسری، تنها آزمون دانشگاه‌های سراسری در نوبت‌های روزانه و شبانه است. با این حساب، قبولی تنها در آزمون سراسری دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی کاربردی، مورد تایید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آلمان نیست. البته این شرایط تنها در صورتی است که این افراد علاقه‌مند باشند، بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران و تنها با قبولی در آزمون سراسری اقدام به پذیرش کنند.

آلمان دانشگاه آزاد را قبول دارد؟

در مورد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد و یا افرادی که در آزمون ورودی به این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، شرایط متفاوت است. تنها قبولی در آزمون سراسری دانشگاه آزاد، برای اقدام برای پذیرش کافی نیست. برای پذیرش، شما باید حد اقل 30 واحد دانشگاهی با معدل بالی 15 پاس کرده باشید و یا انکه دارای مدر ک کاردانی و یا کارشناسی با معدل بالای 14 باشید. این قاعده شامل فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌های دولتی همانند پیام نور، شانه، غیر انتفاعی و … نمی شود. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیرانتفاعی سراسری، پیام نور و هچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی، تنها در صورت داشتن قبولی در کنکور سراسری ایران در یک رشته تحصیلی مشخص و در یک دانشگاه مشخص، می‌توانند برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. طبیعتا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها و همچنین دانشگاه آزاد، مستقیما وارد دانشگاه خواهند شد و احتیاجی به گذراندن دوره یک ساله کالج نخواهند داشت. فارغالتحصیلان و دانشجویان مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی در نظر داشته باشند ف که وزارت علوم آلمان دانشجوئی و حتی مدارک صادره از این دانشگاهها را قبول ندارد و به خود دانشگاهی که درخواست پذیرش می دهید ، بستگی دارد.

درخواست برای کارشناسی یا کارشناسی ارشد؟

در مورد اینکه آیا فارغ التحصیلان لیسانس می توانند مستقیما برای کارشناسی ارشد به دانشگاه وارد شوند یا خیر، تصمیم با دانشگاه و کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی است در بیش از ۹۰% دانشگاههای آلمان در صورتی که شرایط متقاضی مساعد باشد( معدل بالای ۱۴ و مدرک زبان و … ) صدور پذیرش برای کارشناسی ارشدمکان پذیر است. در این شرایط اما یک قاعده کلی وجود دارد. افرادی که در رشته تحصیلی خود در ایران و یا در زیر مجموعه‌های مشابه آن، قصد ادامه تحصیل در آلمان دارند، با تصمیم دانشگاه می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرفته شوند. و یا پس از تعیین سطح و ارزشیابی واحدهای گذرانده، در مقطع کارشناسی، اما در ترم‌های بالاتر ثبت‌نام کنند.

در مورد قبولی و تعداد واحدها، تنها کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه تصمیم خواهد گرفت و قاعده یکسانی وجود ندارد. تنها می‌توان گفت که در این مورد، میان دانش‌آموختگان دانشگاه‌های سراسری و آزاد تفاوتی وجود ندارد.

موارد استثنا

برای پذیرفته‌شدگان در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی این امکان وجود دارد که در صورت پشت‌سر گذاشتن یک سال تحصیلی (گذراندن واحدهای‌های دو نیم سال)، بدون ورود به کالج دانشگاهی در آلمان، مستقیما وارد دانشگاه شوند‌. البته این شرایط تنها با موافقت دانشگاه امکان پذیر خواهد بود و شامل دوره‌های روزانه و شبانه می‌باشد. در صورت این امکان، طبیعتا این افراد از ابتدا مشغول به تحصیل می‌شوند و نیازی به گذراندن کالج یک ساله ندارند.

دانشگاههای انگلیسی زبان

در میان دانشکده‌های مختلف تحصیلی در دانشگاههای آلمان که بیشتر رشته های انگلیسی زبان را ارائه می دهند،می‌توان به دانشکده های مهندسی مکانیک، دانشکده برق و فن‌آوری اطلاعات، دانشکده علوم کامپیوتر، دانشکده ریاضیات، علوم پزشکی، علوم طبیعی و دانشکده علوم انسانی اشاره کرد. دانشجویان برای هر ترم تنها مبلغی در حدود ۶۵ یورو بابت هزینه خدمات دانشجویی پرداخت می‌کنند. از جمله موارد استفاده از خدمات دانشجویی که با پرداخت این هزینه امکان‌پذیر می‌شود، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور می‌باشد.

کارشناسی

ارشناسی، یک درجه و مدرک دانشگاهی و معادل کارشناسی است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا و نیز اروپا وجود دارد و کوتاه ترین دوره دانشگاهی آلمان است که ۶-۸ ترم (حدود ۳ الی ۴ سال) طول می کشد و پس از اتمام دوره، دانشجو می تواند وارد مرحله مستر(کارشناسی ارشد) شود.

۴ نوع کارشناسی وجود دارد:

B.A: کارشناسی رشته های هنر

B.Sc: کارشناسی رشته های طبیعی مانند زیست شناسی

B.Eng: کارشناسی رشته های عملی مانند مهندسی ها

LL.B: کارشناسی رشته های حقوق

افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند . هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایست مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد . که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کند. زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور آلمان دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند .

کارشناسی ارشد

آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا،سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور آلمان را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند،چرا که ایشان می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است . دروس دانشگاهی کشور آلمان به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند .

کارشناسی ارشد یک مقطح تحصیلی دانشگاهی است که در همه دانشگاه ها و نیز در کل اروپا و از جمله آلمان وجود دارد. آغاز این دوره پس از اتمام کارشناسی صورت گرفته و حداقل ۱٫۵ تا ۲ سال به طول می انجامد. در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای آلمان، امکان تحصیل در ۳۷ رشته‌ مرتبط با علوم کشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه به زبان انگلیسی وجود دارد. از جمله دانشگاه‌های ارائه‌کننده این رشته‌ها می‌توان دانشگاه‌های گوتینگن، فرایبورگ، درسدن وهامبورگ را نام برد. در همین مقطع امکان تحصیل در ۱۲ رشته زیرمجموعه هنر فراهم شده است. در این زمینه دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه وایمار‌ بن، کلن و هامبورگ، رشته‌هایی نظیر طراحی، علوم ارتباطات و فیلم و سینما را ارائه می‌دهند. اما بیشترین تعداد رشته‌ها در این بخش، مربوط به رشته‌های فنی و مهندسی است. ۱۴۵ رشته در این گروه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود. در بخش علوم پزشکی و داروسازی نیز امکان تحصیل ۲۰ رشته به زبان انگلیسی ایجاد شده است.

۴ نوع کارشناسی ارشد وجود دارد:
M.A: کارشناسی ارشد رشته های هنر

M.Sc: کارشناسی ارشد رشته های طبیعی مانند زیست شناسی

M.Eng: کارشناسی ارشد رشته های عملی مانند مهندسی ها

LL.M: کارشناسی ارشد رشته های حقوق

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان آلمانی ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2 ) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور آلمان مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور آلمان به دانشجویان اعطا نمی نماید . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند

ترجمه مدارک

Translation of documents

یکی از الزامات و شاید مهمترین موارد برای اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین اقدام برای ویزا، تهیه مدارک و ترجمه رسمی آنها است. به طوری که مورد تایید دانشگاهها و سفارتخانه های مد نظر باشد. در ترجمه مدارک گاها” نواقص و اشتباهاتی دیده می شود که منجر به تعویق افتادن روند پذیرش و یا ویزا می شود.

این اشتباهات توسط مترجمین پیش می آید و سفارتخانه هایی مثل آلمان با اسکن توسط دستگاههای فوق پیشرفته خود به آسانی این اشتباهات و نواقص را تشخصی داده و مدارک شما را بدون هر گونه تاییدی متاسفانه بر می گردانند. و این خود سبب تاخیر در روند پذیرش تحصیلی شما و از دادن زمان می شود.
به غیر از آن، نوع زبان ترجمه نیز برای مدارکی که به منظور پذیرش تهیه می شوند و یا به منظور ارائه به سفارت نیز متفاوت می باشند. به عنوان مثال برای پذیرش تحصیلی اسپانیا، ترجمه مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی نیز کافی است. اما برای ویزا حتما باید کلیه مدارک به اسپانیایی ترجمه و تایید شوند. با توجه به هزینه بالا ترجمه اسپانیایی و طولانی بودن زمان ترجمه، اگر فردی به اشتباه مدارک خود را برای پذیرش تحصیلی به زبان اسپانیایی ترجمه نمایید به غیر از ضرر مادی، زمان را نیز از دست می دهد.
لذا توصیه اکید ما به تمام متقاضیان این است که اولا” قبل از ترجمه مدارک حتما از نظر نوع مدارک مورد نیاز و تعداد نسخ ترجمه، با کارشناسان موسسه هماهنگی و مشاوره نمایند و ثانیا” در صورت امکان امر ترجمه مدارک را نیز به موسسه بسپارند تا مشکلات احتمالی پیش نیاید. از آنجائیکه ترجمه مدارک بخشی از پروسه کاری پذیرش نیز محسوب میشود، موسسه کار ترجمه مدارک را نیز برای متقاضیان انجام خواهد داد. همکاری چندین ساله ما با دارالترجمه ها، علاوه بر کاهش هزینه شما در ترجمه، نگرانی های شما را مورد اشتباهات احتمالی از بین خواهد برد.
فرم مشاوره

بورسیه تحصیلی آلمان

German scholarship

 بسیاری از برندگان جایزه‌ی نوبل در سال‌های گذشته، کسانی هستند که درآلمان به دنیا آمده‌اند ولی در خارج از این کشور، به‌ویژه در ایالات متّحده‌ی امریکا زندگی می‌کنند. امروزه آلمان در بخش پژوهش بیش از پیش به سرمایه‌گذاری می‌پردازد. به‌گونه‌ای که سالانه تقریباً ۴۵ میلیارد یورو به بخش پژوهش و توسعه تعلّق می‌گیرد.

آلمان نه تنها به سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش سامان می‌دهد، بلکه با قوانین تازه‌ی مهاجرت، به پژوهشگران خارجی و همراهان آنها شانس و انگیزه‌ی بهتری برای سفر به آلمان می‌دهد. در یک کلام: آلمان میخواهد، به کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی ایده‌های نو تبدیل گردد. آلمان که از نظر اقتصادی یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا، خدمات و تکنولوژی در جهان محسوب می‌شود، سال‌هاست که با برنامه‌های گوناگون در صدد واردات سلول‌های خاکستری است.ادامه تحصیل در آلمان اعطای بورس‌های گوناگون از سوی مراکز پشتیبانی کننده‌ی پژوهشگران، ارائه‌ی موضوع‌های تحقیقاتی جدید از سوی مؤسّسه‌های علمی و مراکز آموزش عالی و برنامه‌های ویژه‌ی دولت فدرال آلمان در این خصوص، بیش از پیش آلمان را به عنوان مرکزی ایده‌آل برای پژوهش در سطح جهان مطرح کرده‌است و پژوهشگران را به خود جذب می‌کند.

مراکز علمی مسئول بورسیه در آلمان

آلمان، بورسیه های تحصیلی خارج از کشور خود را(برای افرادی غیر آلمانی) به موسساتی همچون DAAD و MaxBlank واگذارکرده است. DAAD تقریبا در اکثر کشورهای دنیا شعبه دارد و به غیر از کار آموزش زبان آلمانی برای مردم هر کشور، کار بررسی پرونده متقاضیان بورسیه تحصیلی آلمان را نیز بررسی می نمایید. متقاضیان برای اخذ بورسیه می توانند با مراجعه حضوری به این موسسه و یا ایمیل درخواست و مدارک خود، پیگیر دریافت بورسیه باشند.

اما دانشگاههای آلمان برای دانشجویانی که در دانشگاهها در حال تحصیل می باشند نیز بورسیه در نظر گرفته است. این بورسیه بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد که با نظر استاد راهنمای دانشجو به وی تعلق می گیرد. این کار برای دانشجویان ایرانی که به راحتی با اساتید خود مچ می شوند کار زیاد سختی نیست و معمولا از ترم دوم به بعد به راحتی انجام میگیرد. البته هر چند که دانشگاههای آلمان رایگان هستند اما دریافت مبلغی بورسیه نیز کمک بزرگی به دانشجویان در طی مدت تحصیل می نماید.

تحصیل در آلمان

Studying in germany

 به منظور تحصیل در آلمان، متقاضیان باید نحوه تحصیل در کشور آلمان را بدانند. اصل مهم در دانشگاه‌های آلمان، اصل یکپارچگی آموزش و پژوهش است. دانشگاه نه تنها مکانی برای آموزش بلکه همزمان مکانی است برای پژوهش محسوب می شود. دولت و یا نهادهای گوناگون، در چهارچوب قراردادهای خاصی، تسهیلات مالی برای امور آموزشی و پژوهشی در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهند. علاوه بر این، مراکز آموزش عالی علمی می‌توانند برای انجام پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) از جامعه‌ی تحقیقاتی آلمان (DFG) درخواست کمک مالی کنند. برای پیشبرد پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) معمولاً دوره‌های ۱۲ ساله در نظر گرفته می‌شود.
عواملی همچوندانشگاه های بسیار ممتاز آلمان، آینده ی روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا اکثر رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. تحصیلات دانشگاهی در آلمان در مراکز مختلفی همچون: دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های آموزش عالی هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است. برخی این مراکز فقط تا مقطع کارشناسی ارشد دوره برگزار می نمایند و برخی دیگر در مقاطع بالاتر نیز پذیرش دانشجو دارند. از لحاظ نوع و سیستم آموزش نیز برخی بصورت تئوری و برخی بصورت تئوری و عملی می باشند.
شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی داشتن دیپلم دبیرستانی ۱۳ ساله است. دارندگان دیپلم دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی(Feststellungsprüfung)، به تقاضیای داوطلب، یا پس از دوره یکساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز براساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد.
تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است: دوره پایه حداقل ۴ و نیم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل ۴ نیم سال برای مدارس عالی فنی و حداقل ۸ نیم سال برای دانشگاه ها می باشد. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دلتی هستند از طرف مسئولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود


شرایط تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان نیاز به شرایط خاص و یا سختی نیست. بسته به این که  میخواهید در چه مقطعی و چه رشته ای در آلمان تحصیل کنید، می توانید شرایط مد نظر برای آن را مهیا کنید. از ساسی ترین شرایط تحصیل در آلمان می توان به نمره زبان و مدرک زبان شما، و معدل آخرین مدارک تحصیلی شما اشاره کرد . برخی از دانشگاههای آلمان با معدل زیر 15 هم به شما پذیرش می دهند. برخی معدل بین 15 تا 17 می خواهند و برخی معدل بالای 17 را برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه از متقاضی می خواهند. در خصوص مدرک زبان هم برخی از دانشگاهها پذیرش مشروط به دوره زبان هم صادر می کنند ، اما برخی دیگر چون دوره یا کلاس زبان ندارند، فقط با داشتن مدرک زبان کامل آلمانی تست داف، به شما پذیرش مستقیم می دهند.

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم
اتمام تحصیلات متوسطه و دریافت مدرک دیپلم از برخی از کشورها، شرط کافی برای ورود به دانشگاههای آلمان نیست. علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای آلمان که از ایران اقدام می‌کنند نیز شامل همین گروه می‌شوند. این افراد علاوه بر مدرک دیپلم، به قبولی در آزمون دوره‌های روزانه یا شبانه دانشگاه‌های دولتی ایران نیز نیاز دارند. آنها پس از احراز شرایط ذکر شده و در صورتی که تمایل دارند پس از دریافت مدرک دیپلم و بدون شروع تحصیل یا فارغ‌التحصیلی از دانشگاههای ایران، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، بایستی درخواست خود را برای کالج‌های آلمان و نه دانشگاه‌های این کشور ارسال کنند.
البته برخی از دانشگاه‌ها در آلمان بررسی مدارک برای موافقت با پذیرش در کالج را نیز بدون واسطه انجام می دهند، اما با این حال افرادی که بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران اقدام می‌کنند، بایستی ابتدا اقدام به اخذ پذیرش از کالج کنند.
دانشجویان برای گذراندن کلاس و امتحانات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می‌کنند. این هزینه از ۳۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است. هزینه خدمات دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین استفاده از امکانات دانشگاه را ممکن می‌سازد.


شرایط ورود به کالج
پیش از شروع به تحصیل در کالج، قبولی در آزمون ورودی آن الزامی است، که معمولا در قالب یک امتحان به زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است. داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند. این میزان در کالج‌ها یکسان نیست و در برخی موارد، سطح بالاتری انتظار می‌رود که جزییات آن را می‌توان از طریق وب سایت کالج و مکاتبه جویا شد. توجه به این نکته لازم است که دانشجویان کالج، برخلاف دانشجویان دانشگاه تنها در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن خواهند داشت و از این رو بایستی برای تامین مخارج زندگی در این دوره یک ساله از پشتوانه مالی برخوردار باشند.


قبولی در آزمون سراسری
متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان که در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند، بدون آنکه در ایران در دانشگاه تحصیل کرده باشند‌، می‌توانند اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان کنند. این افراد اما تحصیل خود را نه از دانشگاه‌، بلکه با دوره‌ای یک ساله در کالج شروع خواهند کرد و با توجه به نمراتی که در پایان این دوره کسب می‌کنند، می‌توانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان تحصیل کنند. دانستن این نکته که حدنصاب قبولی در آزمون سراسری، مقطع کارشناسی است، برای آن دسته از افرادی که تنها با پذیرش در کنکور سراسری ایران، قصد تحصیل در آلمان را دارند، ضروری است. بنابراین قبولی در آزمون سراسری در مقطع کاردانی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های آلمان کافی نیست.منظور از قبولی در آزمون سراسری، تنها آزمون دانشگاه‌های سراسری در نوبت‌های روزانه و شبانه است. با این حساب، قبولی تنها در آزمون سراسری دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی کاربردی، مورد تایید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آلمان نیست. البته این شرایط تنها در صورتی است که این افراد علاقه‌مند باشند، بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران و تنها با قبولی در آزمون سراسری اقدام به پذیرش کنند.


آلمان دانشگاه آزاد را قبول دارد؟
در مورد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد و یا افرادی که در آزمون ورودی به این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، شرایط متفاوت است. تنها قبولی در آزمون سراسری دانشگاه آزاد، برای اقدام برای پذیرش کافی نیست. حدنصاب پذیرش، عموماً داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد است. این قاعده شامل فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌های دولتی همانند پیام نور، شانه، غیر انتفاعی و … نمی شود. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیرانتفاعی سراسری، پیام نور و هچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی، تنها در صورت داشتن قبولی در کنکور سراسری ایران در یک رشته تحصیلی مشخص و در یک دانشگاه مشخص، می‌توانند برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. طبیعتا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها و همچنین دانشگاه آزاد، مستقیما وارد دانشگاه خواهند شد و احتیاجی به گذراندن دوره یک ساله کالج نخواهند داشت

.
درخواست برای کارشناسی یا کارشناسی ارشد؟
در مورد اینکه آیا فارغ التحصیلان لیسانس می توانند مستقیما برای فوق به دانشگاه وارد شوند یا خیر، تصمیم با دانشگاه و کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی است در بیش از ۹۰% دانشگاههای آلمان در صورتی که شرایط متقاضی مساعد باشد( معدل بالای ۱۴ و مدرک زبان و … ) احتمال صدور پذیرش بسیار زیاد است. در این شرایط اما یک قاعده کلی وجود دارد. افرادی که در رشته تحصیلی خود در ایران و یا در زیر مجموعه‌های مشابه آن، قصد ادامه تحصیل در آلمان دارند، با تصمیم دانشگاه می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرفته شوند. و یا پس از تعیین سطح و ارزشیابی واحدهای گذرانده، در مقطع کارشناسی، اما در ترم‌های بالاتر ثبت‌نام کنند.
در مورد قبولی و تعداد واحدها، تنها کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه تصمیم خواهد گرفت و قاعده یکسانی وجود ندارد. تنها می‌توان گفت که در این مورد، میان دانش‌آموختگان دانشگاه‌های سراسری و آزاد تفاوتی وجود ندارد.


موارد استثنا
برای پذیرفته‌شدگان در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی این امکان وجود دارد که در صورت پشت‌سر گذاشتن یک سال تحصیلی (گذراندن واحدهای‌های دو نیم سال)، بدون ورود به کالج در آلمان، مستقیما وارد دانشگاه شوند‌. البته این شرایط تنها با موافقت دانشگاه امکان پذیر خواهد بود و شامل دوره‌های روزانه و شبانه می‌باشد. در صورت این امکان، طبیعتا این افراد از ابتدا مشغول به تحصیل می‌شوند و نیازی به گذراندن کالج یک ساله ندارند.


دانشگاههای انگلیسی زبان
در میان دانشکده‌های مختلف تحصیلی در دانشگاههای آلمان که بیشتر رشته های انگلیسی زبان را ارائه می دهند،می‌توان به دانشکده های مهندسی مکانیک، دانشکده برق و فن‌آوری اطلاعات، دانشکده علوم کامپیوتر، دانشکده ریاضیات، علوم پزشکی، علوم طبیعی و دانشکده علوم انسانی اشاره کرد. دانشجویان برای هر ترم تنها مبلغی در حدود ۶۵ یورو بابت هزینه خدمات دانشجویی پرداخت می‌کنند. از جمله موارد استفاده از خدمات دانشجویی که با پرداخت این هزینه امکان‌پذیر می‌شود، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور می‌باشد.


کارشناسی:
بچلر یک درجه و مدرک دانشگاهی و معادل کارشناسی است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا و نیز اروپا وجود دارد و کوتاه ترین دوره دانشگاهی آلمان است که ۶-۸ ترم (حدود ۳ الی ۴ سال) طول می کشد و پس از اتمام دوره، دانشجو می تواند وارد مرحله مستر(کارشناسی ارشد) شود.


۴ نوع کارشناسی وجود دارد:
B.A: کارشناسی رشته های هنر
B.Sc: کارشناسی رشته های طبیعی مانند زیست شناسی
B.Eng: کارشناسی رشته های عملی مانند مهندسی ها
LL.B: کارشناسی رشته های حقوق
افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند . هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایست مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد . که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کند. زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور آلمان دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند .


کارشناسی ارشد:
آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا،سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور آلمان را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند،چرا که ایشان می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است . دروس دانشگاهی کشور آلمان به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند .
کارشناسی ارشد یک مقطح تحصیلی دانشگاهی است که در همه دانشگاه ها و نیز در کل اروپا و از جمله آلمان وجود دارد. آغاز این دوره پس از اتمام کارشناسی صورت گرفته و حداقل ۱٫۵ تا ۲ سال به طول می انجامد. در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای آلمان، امکان تحصیل در ۳۷ رشته‌ مرتبط با علوم کشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه به زبان انگلیسی وجود دارد. از جمله دانشگاه‌های ارائه‌کننده این رشته‌ها می‌توان دانشگاه‌های گوتینگن، فرایبورگ، درسدن وهامبورگ را نام برد. در همین مقطع امکان تحصیل در ۱۲ رشته زیرمجموعه هنر فراهم شده است. در این زمینه دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه وایمار‌ بن، کلن و هامبورگ، رشته‌هایی نظیر طراحی، علوم ارتباطات و فیلم و سینما را ارائه می‌دهند. اما بیشترین تعداد رشته‌ها در این بخش، مربوط به رشته‌های فنی و مهندسی است. ۱۴۵ رشته در این گروه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود. در بخش علوم پزشکی و داروسازی نیز امکان تحصیل ۲۰ رشته به زبان انگلیسی ایجاد شده است.


۴ نوع کارشناسی ارشد وجود دارد:
M.A: کارشناسی ارشد رشته های هنر
M.Sc: کارشناسی ارشد رشته های طبیعی مانند زیست شناسی
M.Eng: کارشناسی ارشد رشته های عملی مانند مهندسی ها
LL.M: کارشناسی ارشد رشته های حقوق
متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان آلمانی ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2 ) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور آلمان مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور آلمان به دانشجویان اعطا نمی نماید . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند


تحصیل در مقطع دکترا در آلمان
علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکترا، پس از پایان دوران تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد، اقدام به نوشتن رساله‌ی دکترا می‌کنند. هدف از تحصیل در مقطع دکترا، گشودن مباحث جدید علمی در رشته مورد علاقه‌ی داوطلب است، این دوره در قالب امتحانی نهایی به پایان می‌رسد. شاید شرایط کمی ساده به نظر برسد، اما برای دریافت مدرک دکترا، راه سخت و پر فراز و نشیبی پیش روی علاقه‌مندان است. سالانه در حدود ۲۴ هزار نفر، در دوره‌ی دکترا از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند. اما آمار دقیقی از دانشجویان این دوره و همچنین افرادی که به دلایل مختلف از ادامه راه باز می‌مانند، در آلمان در دست نیست. انگیزه بسیاری از افراد برای تحصیل در دوره دکترا، افزایش درآمد و استفاده از امکانات بیشتر در زمینه‌های شغلی در آینده است. درآمد سالانه‌ی افرادی که در رشته‌های علوم پزشکی و مدیریت با مدرک دکترا مشغول به کار می‌شوند، در مقایسه با سایر همکاران خود بدون مدرک دکترا، در آلمان تا حدود ده‌ها هزار یورو متفاوت خواهد بود.


قدم اول برای پذیرش در دوره‌ی دکترا
اولین قدم برای ورود به دوره‌ی دکترا ، پیدا کردن موضوع رساله که سخت‌ترین مرحله‌ی کار است، می باشد. در دانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک دوره‌ی دکترا در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، کلاس درس به شکلی که در سایر مقاطع تحصیلی مرسوم است، وجود ندارد. بنابراین انتخاب موضوع و پیدا کردن استادی که علاقه‌مند به سرپرستی پروژه باشد، مهم‌ترین اقدام است.
کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.
بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور آلمان به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد.
تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور آلمان می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور آلمان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.
با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند ، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور آلمان در پیش دارند.
در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد:
۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.


تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکترا
در مقطع دکترا نیز در بخش علوم کشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه، ۹ رشته در دانشگاه‌هایی همچون بن، گیسن، گوتینگن و براندن‌بورگ به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشگاه‌هایی همچون درسدن، وایمار، دارمشتات، اشوتگارت، آخن و کارلسروهه در رشته‌های فنی و مهندسی در مقطع دکترا، ارائه‌کننده ۲۹ رشته هستند. در رشته‌های علوم طبیعی، در همین مقطع، دانشگاه‌های مونستر، زارلند، کلن، توبینگن و بن، تحصیل ۱۲۴ رشته به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند. در رشته‌های اقتصاد و علوم اجتماعی‌، امکان تحصیل در مقطع دکترا در ۵۲ رشته فراهم شده است. از میان دانشگاه‌های ارائه‌کننده این رشته‌ها، می‌توان به طور مثال به دانشگاه‌های کنستانس، هایدلبرگ، برمن و گوتینگن اشاره کرد. تحصیل در این رشته‌ها، در دانشگاه‌های نام برده در مقطع دکترا تنها به زبان انگلیسی است.
در رشته های پزشکی نیز برای دکترای پزشکی( phd پزشکی) امکان ادامه تحصیل با زبان انگلیسی وجود دارد. اما برای دوره های تخصص پزشکی، رزیدنتی و فلوشیپ نیاز به زبان آلمانی می باشد.
عواملی همچون: دانشگاه های بسیار ممتاز آلمان، آینده ی روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا اکثر رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. تحصیلات دانشگاهی در آلمان در مراکز مختلفی همچون: دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های آموزش عالی هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است. برخی این مراکز فقط تا مقطع کارشناسی ارشد دوره برگزار می نمایند و برخی دیگر در مقاطع بالاتر نیز پذیرش دانشجو دارند. از لحاظ نوع و سیستم آموزش نیز برخی بصورت تئوری و برخی بصورت تئوری و عملی می باشند.
شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی داشتن دیپلم دبیرستانی ۱۳ ساله است. دارندگان دیپلم دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی(Feststellungsprüfung)، به تقاضیای داوطلب، یا پس از دوره یکساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز براساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد.
تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است: دوره پایه حداقل ۴ و نیم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل ۴ نیم سال برای مدارس عالی فنی و حداقل ۸ نیم سال برای دانشگاه ها می باشد. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دلتی هستند از طرف مسئولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود.

معافیت تحصیلی

education pardon

 ما  تمام سئوالات موجود در زمینه معافیت تحصیلی برای خارج از کشور را بصورت کاملا واضح، که بر گرفته از سایت سازمان نظام وظیفه است و بر اساس اخرین اخبار و قوانین سازمان نظام وظفیه ایران می باشد، در زیر برای شما ارائه کرده ایم.

1-آيا مشمولان غايب مجاز به تحصيل ميباشند؟
خير-هيچ مشمول غايبي مجاز به ادامه تحصيل نمي باشد

.
2- مدت زمان معرفي فارغ التحصيلان دوره كارداني و بالا تر چند ماه مي باشد؟
فارغ التحصيلان مقاطع دانشگاهي حداكثر ظرف 6 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پليس +10 نسبت به تعيين وضعيت مشموليت خود اقدام نمايند

 

3- مدت زمان معرفي دانشجويان انصرافي و اخراجي چند ماه مي باشد؟
دانشجويان اخراجي، انصرافي و ترك تحصيل كرده حداكثر ظرف 4 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پليس +10 نسبت به تعيين وضعيت مشموليت خود اقدام نمايند


4- اعاده به تحصيل دانشجويان انصرافي و اخراجي چگونه مي باشد؟
دانشگاه با اعاده به تحصيل دانشجوي انصرافي يا اخراجي هماهنگ باشد.
اعاده به تحصيل مشروط به شركت مجدد در آزمون ورودي نباشد.
از تاريخ انصراف يا اخراج بيش از 6 ماه نگذشته باشد.
درخواست وي براي معافيت پزشكي مورد رسيدگي قرار نگرفته باشد.
اتمام تحصيل منجر به افزايش سقف مجاز سنوات تحصيلي نگردد

.
5- نحوه انتقال دانشجويان از دانشگاهي به دانشگاه ديگر چگونه امكان پذير مي باشد؟
با رعايت ماده16 آئين نامه اجرائي و توافق دو دانشگاه مبدا و مقصد.
انتقال دانشجو مستلزم شركت در آزمون ورودي نباشد .
احتساب سقف سنوات تحصيلي در دانشگاه اوليه در سقف سنوات دوره تحصيلي
ارايه درخواست انتقال دانشجو از دانشگاه مربوطه به سازمان وظيفه عمومي و موافقت اين سازمان جهت صدور معافيت تحصيلي

.
6- تحصيل طلاب با داشتن معافيت تحصيلي حوزوي در دانشگاهها چگونه مي باشد؟
با موافقت حوزه ، طلاب مجاز به شركت در آزمون و تحصيل در دانشگاه‌ها ميباشند و تا زمانيكه معافيت تحصيلي حوزوي اعتبار دارد طلاب مي توانند همزمان در دانشگاه هم تحصيل نمايند

.
7- ادامه تحصيل متعهدين به خدمت در آموزش و پرورش در دانشگاه ها چگونه مي باشد؟
با موافقت سازمان مربوطه امكان ادامه تحصيل متعهدين به خدمت در آموزش و پرورش ميسر است. ليكن مدت تحصيل جزء مدت تعهد محسوب نخواهد شد

8- آيا متعهدين به خدمت پس از استعفا از سازمان مربوطه مجاز به تحصيل در دانشگاه ها ميباشند ؟
در صورت نداشتن غيبت همانند ساير مشمولان با آنان رفتار مي‌شود

9- آيا دانشجو در حين تحصيل مجاز به درخواست معافيت پزشكي ميباشد؟
خير، رسيدگي به معافيت پزشكي فقط هنگام معرفي مشمول براي اعزام به خدمت صورت مي‌گيرد

10- آيا دانشجو در حين تحصيل مجاز به درخواست معافيت كفالت ميباشد؟
بلي ، امكان در خواست هر نوع معافيت به جز معافيت پزشكي براي دانشجويان در حين تحصيل امكان پذير مي باشد

11- آيا دانشجويان اخراجي پس از گذشت 6 ماه مجاز به اعاده تحصيل ميباشند؟
خير، حداكثر فرصت براي اعاده به تحصيل آن هم در صورت واجد شرايط بودن شش ماه است


12- تمديد اعزام مشمولان ديپلم فني حرفه اي ، كارو دانش و پيش دانشگاهي متولدين نيمه دوم هر سال چگونه مي باشد؟
در صورتيكه تحصيل اين دسته از مشمولان حضوري و حداكثر در سال اعزام باشد اعزام آنها تا مهر ماه سال بعد از اعزام قانوني به تعويق مي‌افتد تا امكان شركت مجدد در آزمون دانشگاه براي آنها فراهم شود ضمناً اين دسته از مشمولان مي‌بايست در فرجه قانوني ذكر شده (حداكثر تا قبل از مهرماه سال بعد از اعزام قانوني) درخواست اعزام خود را از طريق دفاتر پليس+10 به ثبت برسانند

.
13- مشمولان تا چه سني مجاز به اخذ مدرك پيش دانشگاهي مي باشند؟
اين دسته از مشمولان چنانچه حضوري در حال تحصيل باشند تا 24 سالگي مجاز به تحصيل مي باشند

.
14- آيا مشمولان مي توانند بدون شركت در آزمون سراسري در دانشگاه ها ادامه تحصيل دهند؟
برابر ماده 35 قانون خدمت وظيفه عمومي ، مشمولان ديپلمه غير غايب با داشتن برگ آماده به خدمت يا برگ معافيت موقت از خدمت دوره ضرورت و با شركت در آزمون ورودي يكي از دانشگاهها يا موسسات آموزشي داخل كشور و قبولي در آن مجاز به تحصيل در دانشگاه مي باشند

.
15- آيا مشمولان فا رغ التحصيل مقطع كارداني به بالا در صورت داشتن غيبت مجاز به ادامه تحصيل در مقطع بالاتر ميباشند؟
خير ، اين دسته از افراد مجاز به ادامه تحصيل در مقطع بالاتر نميباشند


16- آيا به متعهدين خدمت (شركت ملي نفتكش، كشتيراني و سازمان هواپيمائي) بعد از اخراج معافيت تحصيلي تعلق ميگيرد؟
همانند ساير مشمولان با آنان رفتار مي‌شود.
موسسه سروش دانش پرشین


17- آيا مشمولان استخدام شده از طريق پذيرش آزمون در دانشگاه هاي نظامي و انتظامي نيروهاي مسلح پس از اخراج از معافيت تحصيلي برخوردار مي شوند؟
خير، اين دسته از افراد در صورت اخراج از دوره آموزش مجاز به ادامه تحصيل نمي باشند

.
18- شرايط درخواست معافيت تحصيلي جهت مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري در خارج از كشور چيست؟
1- مشمول فارغ التحصيل مقطع كارشناسي يا كارشناسي ارشد باشد موسسه سروش دانش پرشین
2- مشمول غيبت نداشته باشد
3- دانشجوي انصرافي و اخراجي نباشد
4- اخذ پذيرش از دانشگاه خارج از كشور
5- تاييد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري و در خواست صدور معافيت تحصيلي از سازمان وظيفه عمومي ناجا
6- سپردن وديعه
7- اخذ مجوز از سازمان وظيفه عمومي و صدور معافيت تحصيلي


19- ميزان و نوع وديعه جهت مشمولاني كه قصد تحصيل در خارج از كشور را دارند چگونه مي باشد ؟
مبلغ وديعه 150/000/000 ريال است كه به صورت نقدي يا ضمانت نامه بانكي و يا وثيقه ملكي اخذ مي شود


20- آيا تحصيل همزمان با خدمت دوره ضرورت در دانشگاه پيام نور مجاز است ؟
خير ،منع قانوني دارد.
کانال تلگرام موسسه


21- آيا تحصيل همزمان در دو دانشگاه مجاز است؟
خير ، مگر دانشجويان نخبه و در چارچوب ضوابط مربوط به تحصيل نخبگان

.
22- شرايط ادامه تحصيل در مقطع دكتري تخصصي رشته هاي پزشكي و دامپزشكي و دندانپزشكي چگونه مي باشد؟
ادامه تحصيل در مقطع دكتراي تخصصي رشته هاي پزشكي و دامپزشكي و دندان پزشكي صرفاً با تاييد ستاد كل و با عضويت در هيات علمي امكان پذير مي باشد

.
23- معافيت تحصيلي چند بار در هر مقطع تحصيلي به مشمول تعلق ميگيرد؟
معافيت تحصيلي به مشمول براي هر مقطع صرفاً يكبار تعلق مي گيرد

.
24- به مشمولاني كه به طور غير مجاز از كشور خارج مي شوند آيا معافيت تحصيلي تعلق ميگيرد؟
خير ، معافيت تحصيلي صرفاً براي مشمولاني كه به طريق قانوني از كشور خارج مي شوند تعلق مي گيرد

.
25- مشمولاني كه در خارج از كشور از معافيت تحصيلي برخوردارند پس از اخراج يا فراغت يا ترك تحصيل طي چه مدت بايستي خود را به سازمان وظيفه عمومي معرفي نمايند؟
اين افراد حداكثر تا يكسال فرصت دارند خود را به سازمان وظيفه عمومي معرفي كنند

.
26- طلاب حوزه علميه پس از اخراج يا انصراف چه مدت مهلت معرفي به وظيفه عمومي را دارند؟
چهار ماه براي معرفي خود فرصت دارند

.
27- مشمولان حوزه علميه حداكثر تا چه سني بايستي دوره مقدمات را به اتمام برسانند؟
حداكثر تا 24 سالگي مجاز به تحصيل در دوره مقدمات مي باشند

.
28- آيا دانشجويان انصرافي و اخراجي مجاز به شركت مجدد در آزمون دانشگاه‌ها و ادامه تحصيل مي‌باشند؟
چنانچه دانشجو تا قبل از اتمام سال اعزام، از ادامه تحصيل انصراف دهد و يا از دانشگاه اخراج شود، به شرط عدم ورود به غيبت، منعي براي شروع مجدد به تحصيل ندارد.

مشکلات دانشجویان خارجی در آلمان

Problems of foreign students in Germany

 تحصیل در یک کشور خارجی می تواند مخصوصا" در ماههای اول زندگی ، برای دانشجویان مشکلاتی را به همراه داشته باشد. تعدد و میزان این مشکلات و همچنین چگونگی برخورد با آنها و برطرف کردن مشکلات پیش آمده، می تواند رابطه مستقیمی با میزان سطح زبان دانشجو و همچنین تجربه های زندگی وی، داشته باشد.

بر اساس تحقیقاتی که در مرکز پژوهشهای دانشگاهی آلمان در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته است، مسائل و مشکلات دانشجویان خارجی می تواند متفاوت باشد. اماحدود ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان دوست شدن با دانشجویان آلمانی را "خیلی سخت" می‌دانند. مسائل مهم دیگر سردرآوردن از سیستم اداری آلمان است. بزرگ‌ترین مشکلی که دانشجویان خارجی از آن نام برده‌اند هزینه مسکن مناسب است؛ مشکلی که ۳۲ درصد از آن‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. از این لحاظ وضع آن‌ها با وضع دانشجویان آلمانی فرق چندانی ندارد. در دسامبر سال ۲۰۱۴ رئیس مرکز خدماتی دانشجویان٬ "دیتر تیمرمان"٬ خواهان ساخت مسکن با قیمت مناسب برای ۴۵هزار دانشجوی دیگر در این کشور شد. وی می‌گوید: تعداد دانشجویان در چند سال گذشته به سرعت رو به افزایش بوده است.

طبق اسناد اداره سراسری آمار آلمان در سال ۲۰۰۹ حدود ۲ میلیون دانشجو در دانشگاه‌های این کشور نام‌نویسی کرده بودند. تا به امروز تعداد دانشجویان به حدود ۲ میلیون و نیم رسیده است. حدود ۲۷۰هزار یا به عبارتی دیگر ۱۱ درصد از این دانشجویان خارجی‌اند٬ که ۴هزار نفر از آن‌ها ایرانی هستند.

رشته تحصیلی آینده پژوهی در آلمان

Future studies in Germany

چرا تحصیل در آلمان رایگان است؟

Why study in Germany is free

 رقابت دانشگاه‌های آلمان در جذب دانشجویان خارجی

موسسه سروش دانش پرشین
به گفته رئیس مرکز مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان، ارائه واحدهای درسی به زبان انگلیسی و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی از راه‌های ترغیب متقاضیان خارجی به تحصیل در  آلمان دانشگاه‌های آلمان است. دانشگاه‌های آلمان در سالهای اخیر در عرصه جذب دانشجویان خارجی رقابت بسیار زیادی با کشورهای مطرح در این زمینه دارند.


طبق اعلام مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)، دانشگاه‌های آلمان قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ میلادی شمار دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل رایگان در آلمان این کشور را به ۳۵۰ هزار نفر افزایش دهد. در حال حاضر بیش از ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. مؤسسه مزبور که با پشتوانه مالی از سوی وزارت خارجه و وزارت علوم و تحقیقات این کشور اداره می‌شود، از جمله تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان وظایف خود را حمایت از تحصیل دانشجویان آلمانی در سایر کشور‌ها و همچنین پشتیبانی و اعطای بورس تحصیلی به متقاضیان خارجی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اعلام کرده است.

مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان با اشاره به آمار خود متذکر شده که تنها در سال ۲۰۱۲ میلادی به بیش از ۴۵ هزار ۲۰۰ دانشجوی خارجی بورس تحصیلی اعطا کرده است.

معرفی آلمان برای تحصیل

Introducing Germany to study

جمهوری فدرال آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای پیشرو جهان و جزء کشورهای اروپای غربی است که با کشورهای پیشرفته دیگری همچون : دانمارک، سوئیس، اتریش، بلژیک، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ، چک، لهستان هم مرز مباشد و روابط اقتصادی و اجتماعی بسیار نزدیکی با آنها دارد. آلمان ها از نژاد ژرمن ها بودند که در کنار دریای سیاه و رود دانوبب زندگی می کردند و بعد ها به سوی رود راین کوچ کردند.

این گروه که به عنوان فرانک شرقی یا فرانک خاوری مشهور بوده، تشکیل دهنده مردم کنونی آلمان است. در طی سالهای ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ که جنگهای معروف سی ساله در اروپا بر سر مسائلل مرزی کشورها در گرفت، بسیاری از افراد در این جنگها از بین رفتند به طوری که برخی از کشورها مانند آلمان از سکنهه خالی شد. ولی بعدها با اتمام جنگ، ژرمن ها مجددا به سرزمین خود بازگشتند و با پشتکار و تلاشی که داشتند آلمان کنونی را ساختند.
آلمانی ها مردمی با فرهنگ خاص می باشند که شاید کمتر بتوان همانند آن را یافت، بسیار مرتب، منظم و مقرراتی، وقت شناس، تمیز و شیک پوش هستند. معمولا با افراد دیگر و مخصوصا” خارجی ها به سختی ارتباط برقرار می نمایند، اما پس از ارتباط دوستان بسیار خوبی هستند. در استفاده از زمان تفریح و استراحت خود بسیار حساس می باشند و در کل اهل تفرح و مسافرت بوده، به طوری که در اورپا مقام اول گردشگری و تفریح را دارند اما از سوی دیگر بسیار مهمان گریز هستند و معمولا مهمانی های ساده برگزار کرده و با غذاهای سرد پذیرایی می نمایند.
معرفی ایالت ها و شهرهای اصلی
آلمان به چهار بخش شرقی، غربی، شمالی و جنوبی تقسیم شده و شرقی و غربی آن به دلیل تفکیک آن بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده تر می باشد. شمال آلمان معمولا دارای آب و هوای سردتر است و بخش غربی و جنوبی آن معتدل میی باشد. این کشور دارای ۱۲ ایالت (استان) مختلف می باشد و این ایالت ها در بسیاری از زمینه ها و قوانین اجتماعی باا یکدیگر متفاوت می باشند. از این رو هر گونه تغییر مکان دانشگاه در شهرهای آلمان برای دانشجویان، نیاز به اطلاع کامل از قوانین مهاجرتی آن ایالت می باشد تا در تمدید ویزای خود دچار مشکل نشوند.برخی از استانهای آلمان : بادن، بایرن، برلین، برمن ، برادنبورگ، هامبورگ، وستفالن، هسن ، نایدرزاکسن، و … و پنج شهر بزرگ آلمان به ترتیب عبارتند از : برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی

Acceptance steps

 برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان، چه مراحلی ار باید طی کنیم؟

شاید برای خیلی از دوستان اخذ پذیرش از دانشگاه ها یک کار بزرگ و دور از دسترس به نظر برسد اما حقیقت این است که گرفتن پذیرش یک فرمول مشخص دارد.


اگر بخواهیم کلیات مربوطه را بصورت تیتروار تعریف کنیم به اینصورت خواهد بود: مشاوره و پذیرش تحصیلی آلمان

✔ ساختن یک رزومه خوب یا عالی در دوران تحصیل

✔ اتمام تحصیل در یک مقطع تحصیلی
✔ اخذ مدارکی مانند پایان نامه،ریزنمرات و..
✔ فراخور هر سفارتی ترجمه مدارک بطوریکه برای آن سفارت یا دانشگاه هشای آن کشور قابل قبول باشد
✔ آمادگی برای آزمون های زبان بین المللی که اهم آنها TOEFL,IELTS,GRE,GRE SUBJECT , GMAT می باشد.
✔ ارسال نمرات و مدارک به مرکز دانشگاه ها
✔ پرداختن پول بررسی مدارک که به Application fee معروف است.
✔ انتظار تا اعلام نتیجه نهایی بررسی ها
✔ پس از اخذ پذیرش باید از سفارت وقت مصاحبه گرفته و به سفارت مراجعت نمایید.گاهی این سفارت خارج ایران قرار دارد که یک سفر هزینه بر خواهد بود. http://goo.gl/Wsujyv
✔ عمدتا سفارت هم به آماده سازی مدارک نیاز دارد.
✔ اخذ ویزا و فراهم کردن لوازم سفر.
✔ تهیه بلیط هواپیما

مزایای تحصیل در خارج از کشور

Benefits of studying abroad

  چرا باید در خارج از کشور تحصیل کنیم؟

شاید بارها و بارها فکر تحصیل در خارج از کشور از ذهنتان گذشته باشد و هر چقدر که این نیاز در شما ضروری‌تر به نظر برسد بیشتر به آن و راه ها، معایب و مزایای تحصیل در خارج از کشور و کشورهای دیگر فکر خواهید کرد،

اینکه تحصیل در یک دانشگاه خارجی برای شما مناسب است یا نه، کاملا مطمئن نیستید و یا نیاز دارید که خانواده‌تان را برای این‌کار متقاعد کنید، پیشنهاد می‌کنیم دلایل تحصیل در خارج از کشور را مطالعه کنید و با دیدی بازتر دست به انتخاب بزنید.

۱. رشد شخصیتی و فردی با استفاده از کسب تجربه جدید
یکی از بهترین و جالب‌ترین ویژگی‌های تحصیل در خارج از کشور، (حتی با اینکه ممکن است یکی از دلهره‌آورترین ویژگی‌های آن هم باشد) این است که مرز‌های جدید را به روی خود باز می کنید و دنیای دیگری را تجربه می کنید و خودتان را در این مسیر به چالش می کشید.در نهایت، از محیط امن خود بیرون می آیید و خود را محک می زنید و تجربه جدیدی کسب می کنید.زیرا همزمان که با شرایط جدید آشنا می شوید مهارت‌های با ارزش زندگی را هم یاد خواهید گرفت، مهارت‌هایی که ممکن بود اگر در کشور خودتان بودید هرگز با آن‌ها آشنا نشوید.

۲.تجربه زندگی با دیگر فرهنگ ها
زمانی که با فرهنگ جدید آشنا می شوید از دستورعمل های جدید، راه های جدید یادگیری، روش های جدید ارتباطی اجتماعی، سنت ها و رسوم جدید آگاه می شوید. تحصیل در خارج از کشور می تواند نقطه شروع خوبی برای این کار باشد.

۳.زبان آموزی
شاید سال ها مشغول یادگیری زبان خارجی بوه باشید و یا احساس می کنید باید از ابتدا شروع کنید. در هرصورت، تحصیل در دانشگاه های یک کشور دیگر فرصت و محیط بسیار مناسبی برای یادگیری زبان در بهترین شکل ممکن است. فراموش نکنید، هرچقدر هم در کلاس های مختلف زبان ثبت نام کنید و عالی باشید، هیچ وقت به جذابیت صحبت کردن با مردم کوچه و بازار کشوری مانند آلمان در شهر برلین یا در یکی از دانشگاه های کشور اتریش و یا هر کشوری که به زبان آن علاقه مند هستید، نخواهد رسید. با اینکه یکی از دلایل تحصیل یادگیری زبان است، اما نباید صرفا برای یادگیری یک زبان خارجی به تحصیل در آن کشور اقدام نمود.

۴.پیشرفت تحصیلی
یکی از بهترین دلایل برای ادامه تحصیل در خارج از کشور پیشرفت تحصیلی است. افزایش سطح سواد دانشگاهی، گزینه های بهتر زندگی و امکانات به شیوه ای خارق العاده و فراگیر است. به طور مثال اگر زمینه تحصیلی شما پزشکی باشید می توانید به کشوری مانند آلمان سفر کنید و از مزایای رایگان بودن همراه با کیفیت بسیار بالای آموزشی بهره مند شوید و آینده خود را تضمین نمایید و یا اگر رشته شما شیمی باشد می توانید بر رشته خود تمرکز کنید و یا به دنبال موارد جدید باشید. رشته های محبوبی همچون رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، روانشناسی، هنر، تجارت، مدیریت و دیگر رشته ها، فرصت های بیشماری را برای شما به همراه خواهند آورد( البته کشور ما هم مزایای بیشماری دارد، هرگز این فرصت ها را از دست ندهید). در هر صورت تحصیل در کشوری دیگر با فرهنگ، مردم و آب و هوای متفاوت دیدگاه های متفاوتی نه تنها در موضوعات درسی، بلکه در بیشتر زمینه های زندگی برای شما فراهم می کند.

۵.ملاقات با مردم جدید و پیدا کردن دوست‌های تازه
بسیاری از دانشجویان به خاطری ترس از ازدست دادن دوستان و دور شدن از خانواده‌شان هنگام تصمیم به تحصیل در کشوری دیگر دچار تردید می شوند. اما به راحتی می توانید از طریق شبکه های مجازی در کنار آن ها باشید و تعامل داشته باشید. با تحصیل در خارج از کشور، دوستان شما در کشور خودتان خواهند بود و شانس پیدا کردن دوستان جدید را به خود می دهید. داشتن ارتباطات جمعی در شروع کار، در غلبه بر احساس سرخوردگی و نا آشنایی با فرهنگ جدید بسیار کمک خواهد کرد. شاید بهترین دوستان در طول زندگی خود را در همین دوران پیدا کنید.

آزمون های بین المللیTOEFL-IELTS-GRE

International Exams TOEFL IELTS GRE

 آزمون آیلتس IELTS چیست؟

آیلتس یکی از آزمون بین الملی زبان انگلیسی است. این آزمون توانایی برقراری ارتباط در زبان انگلیسی را با توجه به مهارت های چهار گانه Listening ، Reading ، Speaking ، Writing در افرادی که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل یا کار کنند، می سنجد. آزمون آیلتس در دو نوع مختلف آکادمیک و جنرال ترینیگ برگزار می شود:

آیلتس آکادمیک توانایی انگلیسی داوطلبانی را می سنجد که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به بالا در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه دهند. یکی از مهمترین شرط های پذیرفته شدن در این دانشگاه ها فراهم آوردن سطخی قابل قبول از نمره این امتحان می باشد.

نوع جنرال ترینینگ آزمون آیلتس معلومات داوطلبان را در سطحی وسیعتر و در بستری علمی اجتماعی می سنجد. آزمون جنرال ترینینگ برای کسانی مناسب است که قصد دارند تحصیلات پیش دانشگاهی خود را در کشوری انگلیسی زبان به پایان برسانند و یا به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت کاری و یا دست یافتن به فرصت های شغلی قصد سفر به این کشورها را دارند. به علاوه کارنامه این امتحان از جمله مدارکی است که در جریان بررسی پرونده های مهاجرت کشورهای استرالیا، نیوزلند و کانادا از متقاضیان طلب می شود.

از سال ۱۹۸۹ ، IELTS در سرتاسر جهان به عنوان آزمونی استاندارد و جهانی که توانایی های لازم برای برقراری ارتباط در زبان انگلیسی را می سنجد، مورد پذیرش قرار گرفته است.
برگزارکنندگان IELTS به طور مداوم در بخش تخقیقات سرمایه گذاری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که آزمون در هر زمان و هر مکانی که برگزار می شود عادلانه است و شرایط برای همه افرادی که با ملیت ها و سوابق و جنسیت و سبک زندگی متفاوت در آن شرکت می کنند، برابر باشد.

امتیاز دهی و اعلام نتایج در آزمون آیلتس
تصحیح IELTS در مرکز آزمون توسط مصحهان آموزش دیده و آزمون گیرندگان انجام می گیرد.
مصححان آموزش می بینند تا قوانین تصحیح IELTS را کاملا درک کنند و هر دو سال یک بار مورد سنجش قرار می گیرند که به صورت استاندارد صحیح کنند.
داوطلبان امتیازی بین ۱ – ۹ می گیرند. برای هر مهارت به طور جداگانه امتیازی وجود دارد از ۴ امتیاز مختلفی که برای ۴ مهارت مختلف است، میانگین گرفته می شود تا امتیاز نهایی حاصل شود.

کارنامه آزمون آیلتس
Overall band score

داوطلبان یک کارنامه دریافت می کنند که Band Score و امتیاز هر کدام از ۴ مهارت Listening ، Reading ، Writing و Speaking را مشخص می کند. هرکدام از بخش های تست اثر یکسانی دارند. Band Score با میانگین گرفتن از ۴ امتیاز بخش های مختلف محاسبه می شود.

در سیستم امتیاز دهی IELTS حداکثر دقت امتیاز دهی ۰٫۵ است به عنوان مثال اگر میانگین امتیازات کسی با ۰٫۲۵ تمام شود آن را گرد می کنند و ۰٫۵ قرار می دهند و اگر در آخر امتیاز کسی ۰٫۷۵ داشته باشد ، اولین عدد صحیح بعد از آن را برای او منظور می کنند.

Listening & Reading
بخش های Listening و Reading آزمون IELTS چهل تست داشته و هر تست ۱ نمره دارد. حداکثر نمره خامی که یک داوطلب می تواند به دست آورد ۴٫۰ است. امتیاز نهایی که بین ۱ – ۹ است، براساس نمره خام به داوطلبان داده می شود.
با این وجود که موارد امتحانی IELTS پیش از آزمون کاملا بررسی می شوند، تفاوت های اجتناب ناپذیری در سطح دشواری نگارش های مختلف این آزمون وجود دارد. به منظور برابر سازی همه نگارش های آزمون، نمره نهایی به گونه ای محاسبه می شود که کلیه داوطلبانی که Band Score برابر می گیرند، سطح اطلاعات یکسانی داشته باشند.

Writing & Speaking
Writing
آزمون گیرندگان برای هریک از ۴ بخش : ” Task Achievement ،Task Response، وضوح، منبع کلامی و صحت گرامری ” امتیازی در نظر می گیرند، هر کدام از این ۴ بخش ارزش یکسانی دارند. که نمره نهایی در بازه ۱ – ۹ می باشد.

Speaking
آزمون گیرندگان برای هریک از ۴ بخش : ” روان صحبت کردن، منابع کلامی، صحت و درستی گرامری، تلفظ ” امتیاز یکسانی را در نظر می گیرند، که نمره نهایی در بازه ۱ – ۹ می باشد.

آزمون TOEFL چیست؟
TOEFL یکی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS دانشگاه پرینستون برگزار می شود. TOEFL حروف اول عبارت Test of English as a Foreign Language است و اولین بار در سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار شد. آزمون تافل شامل ۴ مهارت خواندن، گوش دادن، سخن گفتن و نوشتن است. این آزمون در سراسر دنیا به ۳ شکل CBT, PBT و iBT برگزار می شود. مدت اعتبار مدرک این آزمون ۲ سال می باشد.

TOEFL چیست؟ Paper Based TOEFL – PBT
تافل کاغذی
دارای ۳ بخش اصلی می باشد. امتیاز این امتحان از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می باشد که به جمع نمره ۳ بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا مخاسبه می شود.
۱- بخش شنیداری ——————– ۵۰ پرسش —– ۳۵ دقیقه
۲- بخش ساختار و نگارش————-۴۰ پرسش —– ۲۵ دقیقه
۳- درک مطلب————————- ۵۰ پرسش —– ۵۵ دقیقه

بخش شنیداری: این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه های انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می شود. قسمت اول این بخش شامل مکالمه هایی کوتاه می باشد که بین دو نفر صورت می گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می شود.
در قسمت دوم مکالمه های گسترده تری بین دو یا چند نفر انجام می شود و قسمت سوم نیز دربرگیرنده نطق ها و سخنرانی هایی است که بیشتر در مورد موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می باشد.
بخش ساختار و نگارش: این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب: مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل محسوب می شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه های علمی و دانشگاهی می باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح می شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش زمینه علمی خاصی ندارید.

Computer Based TOEFL – CBT
تافل کامپیوتری
این امتحان بسیار شبیه امتخان تافل ورقه ای می باشد، با این تفاوت که بوسیله کامپیوتر انجام می شود. این نوع آزمون در ایران برگزار نمی شود.
نسخه کامپیوتری آزمون تافل از بخشهای زیر تشکیل شده است:
۱- بخش شنیداری———— ۵۰-۳۰ پرسش——- ۶۰-۴۰ دقیقه
۲- ساختار——————– ۲۵-۲۰ پرسش——- ۲۰-۱۵ دقیقه
۳- درک مطلب—————– ۶۰-۴۴ پرسش—— ۹۰-۷۰ دقیقه
۴- بخش نوشتاری———— ۱ انشاء ————۳۰ دقیقه

Internet Based TOEFL – iBT
تافل اینترنتی
تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل (pbt-cbt)، افزوده شدن بخش Speaking و خذف Structure از آن است. هر ۴ مهارت زبان در آن مورد آزمایش قرار می گیرد.این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می کشد.

سیستم امتیاز دهی در آزمون TOEFL iBT Listening:0-30
Reading:0-30
Speaking:0-30
Writing:0-30
Total score:0-120

بطور کلی می توان امتخان iBT را در دو نوع تعریف کرد:
۱٫ بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است.
۲٫ بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است.
داوطلبان آزمون بصورت تصادفی، در یک زمان، یکی از انواع فوق را در امتخان مشاهده می کنند. از نظر نمره دهی تفاوتی بین آنها دیده نمی شود. هر گروه یکی از بخشها را بصورت long format دارند.

مهارت Reading
در نوع Long Format سه بخش وجود دارد. بخش اول یک متن در مدت زمان ۲۰ دقیقه و دو بخش دیگر هر کدام ۲ متن و زمان ۴۰ دقیقه.بطور کلی هر متن شامل ۱۲ سوال است.آزمون دهنده پس از پاسخ دادن به سوالات متن ۲ و ۳ (بخش دوم) در طول زمان ۴۰ دقیقه، باید به سوالات متنهای ۴و ۵ (بخش سوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد پاسخ گوید. البته باید توجه کرد که ۲ متن از این ۵ متن تصحیح نشده و در نمره دهی تاثیر ندارد. اما از آنجا که آزمون دهندگان در طول امتحان نمی دانند که کدام ۲ متن از ۵ متن داده شده، ارزیابی نمی شود، باید تمام تلاش خود را برای پاسخ گویی به سوالات داده شده بکنند.
در نوع Short Format که دو بخش است، سه متن داده می شود. اولین بخش همانند نوع Long Format باید در زمان ۲۰ دقیقه جواب داده شود و متنهای ۲و ۳ (بخش دوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد. در این نوع آزمون تمام متنها و سوالات آنها تصحیح می شود.

مهارت Listening
زمان این بخش ۴۰ دقیقه می باشد. بخش شنیداری این امتخان شامل مکالمات بلند می باشد و مکالمات کوتاه دو نوع دیگر در آن وجود ندارد. در این مهارت به داوطلبین توصیه می شود که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده های خود نت برداری کنند . نت برداری از کلمات کلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ گویی بهتر به سوالات مفید می باشد.موضوعات مهارتهای آزمون تقریبا در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در کلاسهایی همچون: فرهنگ شناسی، زمین شناسی، هنر، تاریخ، گیاه شناسی و غیره می باشند .
توجه: بعد از پایان این دو بخش ۱۰ دقیقه استراحت اجباری برای داوطلبان خارج از سایت آزمون در نظر گرفته شده است.

مهارت Speaking
این قسمت شامل سه بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که در سوال اول معمولا تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تایید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ خود را مرور نموده و پس از اتمام ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه رایانه زمان را دقیقا به شما نشان خواهد داد.
در بخش دوم ابتدا عنوان موضوعات سوال از هدفن پخش می شود، سپس یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر میشود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آ ن را بخوانید در این زمان شما میتوانید نکات را بر برگه ای که به شما داده شده یادداشت کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس (در سوال دوم) از هدفن نیز پخش می شود. بعد از آن، یک سوال از این دو مورد پرسیده می شود. که ۳۰ ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صخبت کردن دارید.
در بخش سوم یک گفتگو مابین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سوال دوم) از هدفن پخش می شود و یک سوال در توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده می شود که در این بخش نیز ۲۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صخبت کردن وقت دارید.

مهارت writing
در بخش نوشتاری این امتخان دو قسمت وجود دارد.درسوال اول ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفخه رایانه پدیدار می شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد.زمان نوشتن ۲۰ دقیقه بوده و متن باید خاوی خداقل۱۵۰-۲۰۰ لغت باشد. سوال دوم این بخش همچون تافل ورقه ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که ارئه یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری مناسب برای تافل کافی است. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و نیز باید حداقل خاوی ۳۰۰ کلمه باشد. در هنگام نوشتن هر دو متن تعداد کلمات نوشته شده در بالای صفحه نشان داده می شوند.

آزمون GRE General چیست؟
آزمون جی آر ای جنرال چیست؟
آزمون GRE به دو صورت ورقه ای و کامپیوتری برگزار می شود که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی شود.
نوع عمومی امتخان GRE ورقه ای شامل سه بخش می باشد:
* Quantitative (ریاضیات)
* Verbal (واژه)
* Analytical Writing (بخش نوشتاری)

بخش ریاضیات GRE General
این امتحان بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب های دبیرستان نیست. نمره این بخش از ۸۰۰ می باشد. در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد، برای مجموع نمره ریاضیات و واژه حد نسابی مانند ۱۱۰۰، ۱۲۰۰، ۱۲۵۰، و حتی بیشتر یعنی ۱۳۵۰ نیز تعیین می شود. پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید.
در امتخان ورقه ای ۲ سری سوال ۳۰ تایی برای بخش ریاضیات باید جواب دهید که اگر ۲ یا حتی در برخی امتحانات تا ۴ غلط نیز داشته باشید نمره شما ۸۰۰ خواهد بود. بخشی که در این امتخان امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود. تمام این امتحان بخش واژه آن است که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای دارد که بعضا معنی فارسی آن نیز به گوش ما نخورده است. سوالات این بخش ۵ گزینه ای است و نمره منفی ندارد.
این بخش شامل دو سری سوال ۳۸ تایی است. کسب نمره بالای ۴۰۰ از ۸۰۰ در این امتحان واقعا خوب است و شما با کسب مجموع ۱۲۰۰ حتی در ۱۰ دانشگاه اول آمریکا نیز شانس دارید.

بخش مترادف و متضاد آزمون GRE
در این بخش شما باید از ۵ گزینه یک کلمه را که مخالف کلمه داده شده است علامت بزنید. بخش جای خالی: یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک یا دو جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید. بخش تطابق لغات: دو لغت مانند (کتاب، دفتر) داده می شود. در ۵ گزینه شما باید شبیه ترین گزینه را که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمایید. خواندن: در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید.

بخش نوشتاری آزمون GRE
شامل نوشتن دو انشا می باشد. انشای اول دارای ۴۵ دقیقه و دومی دارای ۳۰ دقیقه زمان است. در بخش اول به شما دو موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتر است. شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کرده و برای آن بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و… در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. نمره این بخش نیز از ۶ محاسبه می شود که نمره ۴ واقعا خوب است و گرفتن ان از معادل تافل آن سخت تر است. در بخش دوم، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را باز کنید. پیدا کردن بخش های منفی آن نیز کار سختی نیست.

پذیرش کالج دانشگاهی از نظر وزارت علوم ایران

Admission to college According to the Ministry of Science of Iran

 باتوجه به اعلام لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت متبوع در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ به اطلاع می رساند بر اساس مصوبه شورایعالی ارزشیابی مورخ ۲۳/۸/۹۵، دانشجویانی که بر اساس سیستم آموزشی دانشگاه خارج از کشور ملزم به گذراندن کالج اجباری قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه می باشند و در سال تحصیلی ۱۷-۲۰۱۶ در دوره کالج اجباری مورد تائید دانشگاه در خارج از کشور با اخذ ویزای تحصیلی و یا اقامت دانشجویی مشغول به تحصیل می باشند به عنوان ورودی ۱۷-۲۰۱۶ محسوب گردیده و در صورت تحصیل در دانشگاههای مورد تائید در لیست فعلی (۱۷-۲۰۱۶) مدارکشان قابل ارزشیابی می باشد. لازم به ذکر است شروع کالج صرفاً ملاکی جهت اعتبار دانشگاه محل تحصیل بوده و در مورد متقاضیان انتقال با توجه به ورود این افراد به دانشگاه در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷، ضوابط آئین نامه انتقال مصوب شصت و دومین جلسه شورایعالی برنامه ریزی مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۴ و شرط معدلهای مندرج در آن ملاک عمل خواهد بود.

نظام آموزشی در آلمان

Educational system in Germany

تحصیلات پیش دانشگاهی
کودکان از ۳ سالگی وارد مهد کودک(Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان است. آموزش رسمی نیز از ۶ سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدایی در مدارس Grundschule 4 سال است. در این مدت کودکان با محیط، نحوه آموزش و شرایط محل تحصیل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدایی می آموزند. سپس دوره ای ۶ ساله را با برنامه های جدید آموزشی شروع کنند. تحصیل در مدارس Gymnasium و Realschule و Hauptschule ادامه می یابد. در پایان این دوره، دانش آموزان بعد از ۹ سال، مدرک Hauptschulabschluss یا بعد از ۱۰ سال مدرک Realschulabschluss می گیرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پایانی دوره دبیرستان می شوند. یک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندن Fachoberschule و Berufsfachschule دیپلم فنی Fachhochschulreife می گیرند سپس وارد بازار کار یا مدارس عالی فنی می شوند.گروه دوم در دبیرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرایش های گوناگون ادامه تحصیل می دهند که پس از ۱۳ سال، دیپلم عمومی دبیرستان (Allgemeine hochschulreife) یا Abitur می گیرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

تحصیلات دانشگاهی
تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن دیپلم دبیرستانی سیزده ساله (Abitur) است. دارندگان دیپلم های دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب یا پس از طی دوره های یک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز بر اساس نوع هزینه تحصیل در آلمان این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد.البته در دانشگاه امکان تغییر رشته میسر است. شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصیل کرده اند داشتن گواهینامه پایان تحصیلات ۱۲ ساله دیپلم (Fachhochschulreife) است.تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است. دوره پایه (Diplom-Vorprüfung) حداقل ۴ نیم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل ۴ نیم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل ۸ نیم سال است.دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود.

رشته های تحصیلی
Accounting and Finance ,Aeronautical Engineering ,Agriculture ,Architecture ,Bioengineering ,Biomedicine ,Business Engineering ,Business Information Systems ,Business Studies ,Chemical Engineering ,Civil Engineering ,Computer Science ,Culture Management ,Dentistry ,Environmental Science ,European & International Law ,Film & Theatre Studies ,Genetics ,Health Care Management ,Hotel Management ,Industrial Design ,Information Technology ,Journalism & Media Studies ,Master of Business Administration (MBA) ,Mechanical Engineering ,Human Medicine ,Nutrition & Dietetics ,Optical Engineering .Pharmacy ,Project Management ,Public Health , Renewable Energy and the Environment ,Semiconductor Technology ,Software Development ,Telecommunications Engineering ,Textile Design ,Tourism Management ,Traffic and Transport Studies ,Vehicle Engineering ,World Animal Production ,Zoology

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم