آزمون های کالج دانشگاهی در آلمان

College tests in germany

 

انواع و اقسام آزمونهای کالج در آلمان

در اکثریت قریب به اتفاق کالج های دانشگاهی آلمان (Studientkolleg) دو آزمون برگزار می گردد. ۱- آزمون ورود به کالج ۲- آزمون پایان دوره امتحان ورودی کالج: شروع دوره های کالج با یگ امتحان ورودی به نام ( Aufnahmetest ) یا (Aufnahmeprüfung) شروع میشود، و تمام افراد حتما باید قبولی در این امتحان را بدست بیاورند تا بتوانند در کالج ثبت نام کنید. در برخی از کالج ها، امتحان از دو بخش آلمانی و ریاضی تشکیل شده و در بعضی دیگر هم فقط آزمون آلمانی برگذار می شود. در صورتی که قبولی بدست نیاورید به کالج یا موسسات زبان معرفی می شوید تا بتوانید در زمان مقتضی سطح زبان لازم را بدست آورید.

دروسی که در امتحان ورودی کالج ها از آنها آزمون گرفته می شوند، بستگی به کالجی که برای آن اقدام میکنید و همچنین رشته تحصیلی که در دانشگاه های ایران قبولی گرفته اید،دارد. مثلا در بعضی از رشته ها، برای رشته M-Kurs علاوه بر دروس زبان آلمانی و ریاضی، درس زیست شناسی هم امتحان گرفته می شود. بخش زبان آلمانی در سطح B1 هست و دارای بخش های مختلفی می باشد. که در اکثر موارد باید یه متن ناقصی را که به شما می دهند را تکمیل کنید. البته سوالات کالج ها در قسمت آلمانی میتوانند متفاوت باشند. ولی این مدل نسبت با سایر موارد دیگر آزمونها، رایج تر می باشد. بخش ریاضی نیز از چند سوال ساده تشکیل شده است که به راحتی بچه های ایرانی با توجه به سطح دانش خود به این سئوالات جواب می دهند. سئوالاتی مثل ساده کردن یا محاسبه مساحت. اما بعضی مواقع همین قسمت ریاضی، مهمترین قسمت امتحان به حساب میاید و حرف اول و آخر را در این آزمون سطح زبان آلمانی شما می زند. بهترین کار اینکه ۲ تا ۳ ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی را از سایت دانشگاه دانلود و تمرین کنید(اگر باشند) و یا با مدرس زبان خود در زمینه صورت مسائل ریاضی به زبان آلمانی تمرین کنید. مثلا بدانید Vereinfachen Sie so weit wie moeglich یعنی تا حد ممکن ساده کنید! یا بدانید عبارت های جبری رو به چه صورت مینویسند. و ... امتحان پایانی کالج :

Feststellungspruefung یا FSP اسم امتحان پایانی کالج هست که در آلمان از تمامی متقاضیان گرفته می شود. با قبولی در این امتحان که از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل میشود، پرونده ی یک سال تحصیل شما در کالج بسته شده و شما مجوز تحصیل در دانشگاه های آلمان رو کسب می کنید. همینطور سطح زبان شما در پایان این دوره ( با توجه به نمره ) معادل DSH و TestDaF هست و شما دیگر نیازی به داشتن این مدارک ندارید. بعد از اینکه این مدرک را گرفتید و با توجه به نمره ی شما در این امتحان، می توانید برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها و بعد از گرفتن پذیرش, اقدام نموده وتحصیل را در دانشگاه به عنوان دانشجو رسما شروع نمایید.
موسسه سروش دانش پرشین به عنوان مشاور در تمام این زمینه ها، همراه شما خواهد بود


چاپ   ایمیل