پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱

متقاضیان تحصیل درکالج دانشگاهی آلمان

Students1 thumbnail

 

 

به اطلاع کلیه متقاضیان تحصیل در کالج دانشگاهی آلمان می رساند، باتوجه به اعلام لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت متبوع در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ به اطلاع می رساند بر اساس مصوبه شورایعالی ارزشیابی مورخ ۲۳/۸/۹۵، دانشجویانی که بر اساس سیستم آموزشی دانشگاه خارج از کشور، ملزم به گذراندن کالج دانشگاهی اجباری قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه می باشند  و در سال تحصیلی ۱۷-۲۰۱۶ در دوره کالج دانشگاهی اجباری مورد تائید دانشگاه در خارج از کشور با اخذ ویزای تحصیلی و یا اقامت دانشجویی مشغول به تحصیل می باشند به عنوان ورودی ۱۷-۲۰۱۶ محسوب گردیده و در صورت تحصیل در دانشگاههای مورد تائید در لیست فعلی (۱۷-۲۰۱۶) مدارکشان قابل ارزشیابی می باشد. لازم به ذکر است گذراندن کالج دانشگاهی صرفاً ملاکی جهت اعتبار دانشگاه محل تحصیل بوده و در مورد متقاضیان انتقال، با توجه به ورود این افراد به دانشگاه در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷، ضوابط آئین نامه انتقال مصوب شصت و دومین جلسه شورایعالی برنامه ریزی مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۴ و شرط معدلهای مندرج در آن ملاک عمل خواهد بود.

کالج دانشگاهی (Studienkolleg) در آلمان چیست؟

What is the college

 

کالج دانشگاهی (Studienkolleg)

در آلمان ورود به دانشگاه کار زیاد آسانی نیست و برای رسیدن به این هدف باید تلاش و کوشش فراوانی نمود. این موضوع حتی برای دانش آموزان آلمانی نیز سخت می باشد. دانش آموزان آلمانی بعد از اینکه دبیرستان و پیش دانشگاهی و یا به عبارتی آخرین مقطع تحصیلی قبل از دانشگاه را به اتمام رسانیدن و مدرک Gymnasium را گرفتند، برای ورود به دانشگاه باید مدرک دیگری به نام Abitur را دریافت نمایند تا مجوز ورود به دانشگاههای آلمان را در هر رشته تحصیلی بدست بیاورند. گرفتن این مدرک در آلمان تا حد زیادی سخت به حساب میاید و کلا دوره ی Gymnasium نیز برای کسانی است که از نظر تحصیلی در سطح بالاتری از بقیه می باشند. سایر افرادی که موفق به اخذ مدرک Gymnasium نمی شوند، نیز جذب سایر ساختارهای آموزشی و کاری آلمان میشوند. در حقیقت پیش نیاز رفتن به دانشگاه در آلمان داشتن مدرک Abitur هست. اما کسانی که مثل دانش آموزان ایرانی دوران متوسطه و پیش دانشگاهی را خارج از آلمان تمام کرده اند و مدرک Abitur ندارند، باید یک دوره ی یک ساله ( شامل دو ترم تحصیلی ) رو در یکی از کالج های سراسر آلمان( که معروف به Studienkolleg می باشند) تمام کنند تا مدرکی معادل Abitur دریافت نموده و بتوانند در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کنند. کالج دانشگاهی در حقیقت یک ساختار آموزشی دولتی برای آماده سازی داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان هست. درس ها و کلاس های این کالج برای داوطلبان خارجی که مدرک تحصیلی آنها با Abitur یکسان نیست، طراحی شده است. طی این یک سال شما از نظر زبان آلمانی و اطلاعات تخصصی رشته تحصیلی خود( مثلا اطلاعات و زبان تخصصی شیمی یا فیزیک ) برای تحصیل در دانشگاههای آلمان آماده می شوید و در پایان این دوره, با برگزاری آزمونی به نام Feststellungsprüfung این دوره به پایان رسیده و با قبولی در آن وارد یکی از دانشگاههای آلمانی می شوید. به طور متوسط سالیانه حدود ۳۰۰۰ نفر از ۴۰ کشور مختلف دنیا در کالجهای سراسر آلمان تحصیل میکند که در پایان نیز با شرکت در آزمون ، وارد دانشگاههای آلمان می شوند. موسسه سروش دانش پرشین برای ارائه اطلاعات دقیق وواقعی تحصیل در آلمان در خدمت شماست.

آزمون های کالج دانشگاهی در آلمان

College tests in germany

 

انواع و اقسام آزمونهای کالج در آلمان

در اکثریت قریب به اتفاق کالج های دانشگاهی آلمان (Studientkolleg) دو آزمون برگزار می گردد. ۱- آزمون ورود به کالج ۲- آزمون پایان دوره امتحان ورودی کالج: شروع دوره های کالج با یگ امتحان ورودی به نام ( Aufnahmetest ) یا (Aufnahmeprüfung) شروع میشود، و تمام افراد حتما باید قبولی در این امتحان را بدست بیاورند تا بتوانند در کالج ثبت نام کنید. در برخی از کالج ها، امتحان از دو بخش آلمانی و ریاضی تشکیل شده و در بعضی دیگر هم فقط آزمون آلمانی برگذار می شود. در صورتی که قبولی بدست نیاورید به کالج یا موسسات زبان معرفی می شوید تا بتوانید در زمان مقتضی سطح زبان لازم را بدست آورید.

دروسی که در امتحان ورودی کالج ها از آنها آزمون گرفته می شوند، بستگی به کالجی که برای آن اقدام میکنید و همچنین رشته تحصیلی که در دانشگاه های ایران قبولی گرفته اید،دارد. مثلا در بعضی از رشته ها، برای رشته M-Kurs علاوه بر دروس زبان آلمانی و ریاضی، درس زیست شناسی هم امتحان گرفته می شود. بخش زبان آلمانی در سطح B1 هست و دارای بخش های مختلفی می باشد. که در اکثر موارد باید یه متن ناقصی را که به شما می دهند را تکمیل کنید. البته سوالات کالج ها در قسمت آلمانی میتوانند متفاوت باشند. ولی این مدل نسبت با سایر موارد دیگر آزمونها، رایج تر می باشد. بخش ریاضی نیز از چند سوال ساده تشکیل شده است که به راحتی بچه های ایرانی با توجه به سطح دانش خود به این سئوالات جواب می دهند. سئوالاتی مثل ساده کردن یا محاسبه مساحت. اما بعضی مواقع همین قسمت ریاضی، مهمترین قسمت امتحان به حساب میاید و حرف اول و آخر را در این آزمون سطح زبان آلمانی شما می زند. بهترین کار اینکه ۲ تا ۳ ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی را از سایت دانشگاه دانلود و تمرین کنید(اگر باشند) و یا با مدرس زبان خود در زمینه صورت مسائل ریاضی به زبان آلمانی تمرین کنید. مثلا بدانید Vereinfachen Sie so weit wie moeglich یعنی تا حد ممکن ساده کنید! یا بدانید عبارت های جبری رو به چه صورت مینویسند. و ... امتحان پایانی کالج :

Feststellungspruefung یا FSP اسم امتحان پایانی کالج هست که در آلمان از تمامی متقاضیان گرفته می شود. با قبولی در این امتحان که از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل میشود، پرونده ی یک سال تحصیل شما در کالج بسته شده و شما مجوز تحصیل در دانشگاه های آلمان رو کسب می کنید. همینطور سطح زبان شما در پایان این دوره ( با توجه به نمره ) معادل DSH و TestDaF هست و شما دیگر نیازی به داشتن این مدارک ندارید. بعد از اینکه این مدرک را گرفتید و با توجه به نمره ی شما در این امتحان، می توانید برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها و بعد از گرفتن پذیرش, اقدام نموده وتحصیل را در دانشگاه به عنوان دانشجو رسما شروع نمایید.
موسسه سروش دانش پرشین به عنوان مشاور در تمام این زمینه ها، همراه شما خواهد بود

انواع کالج دانشگاهی در آلمان

Types of college in Germany

 

رشته ها و ساختار آموزشی کالج دانشگاهی در آلمان:


کالج های دانشگاهی (Studienkolleg) در آلمان متفاوت بوده و بسته به رشته تحصیلی می توانند به انواع زیر تقسیم بندی شوند:

M-Kurs , T-Kurs , W-Kurs , G-Kurs , S-Kurs

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم