تحصیل همسر و فرزند در آلمان

Studying Spouse and Children in Germany

 

تحصیل همسر
هرچند تحصیل همزمان دانشجو و همسرش در آلمان به ویژه با داشتن فرزند، به سختی ها و مشکلات زندگی آنها می افزاید؛ ولی تحصیل همسر به منظور بهره وری از زمانی که در آلمان هستید، استفاده از شرایط و موقعیت های موجود در این کشور، یادگیری زبان آلمانی، آسنایی با فرهنگ آلمان، و نهایتا" جذب بازار کار آلمان، بسیار مفید می باشد. تحصیل همسر همچنان از بیکار و تنها بودن وی که می تواند در شرایط دوری از خانواده و آشنایان و عدم ارتباط با محیط، تاثیرات منفی و روانی زیادی داشته باشد، می کاهد.

اگر شرایط تحصیل همسر دانشجو در آلمان میسر نشد، بهتر است وی حداقل تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در کلاس های مختلف عمومی که در موسسات و مدارس مختلف برگزار می گردد و به ویژه کلاس های زبان شرکت نماید. همچنین تحصیل دانشجو و همسرش در یک دانشگاه و حداقل در یک شهر توصیه می گردد. همسر دانشجو می تواند با فراهم نمودن شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان اقدام نموده و درکنار همسر خود به تحصیل ادامه دهد. در صورتیکه دانشجو از بورس تحصیلی استفاده نماید، معمولا اشتغال به تحصیل همسر وی، منجر به افزایش نسبی مبلغ بورسیه وی و یا دریافت خدماتی از طرف موسسه یا سازمان بورس دهنده می گردد.

تحصیل فرزندان در آلمان
تحصیل فرزندان دانشجو در مقاطع مختلف می تواند در مدارس ایرانی،آلمانی و یا بین المللی انجام شود. تحصیل فرزندان در مدارس آلمانی در صورتیکه مانع از یادگیری زبان فارسی و ایجاد مشکلات بعدی برای ادامه تحصیل در ایران نشود، فوایدی بسیار زیادی دارد. سیستم تحصیلی در مدارس آلمان در مقاطع مختلف و نیز مدارس ایرانی موجود در آلمان متفاوت از ایران می باشد.

مهدکودک در آلمان
برای آموختن زبان آلمانی و آشنایی کودکان با جامعه آلمانی بهتر است کودکان در مهدکودک های آلمانی ثبت نام شوند. با پرداخت هزینه اندک این مهدکودک ها، بسته به نوع فعالیت زمانی کودکستان، کودک می تواند بین ۳ الی ۶ ساعت در مهد کودک بماند و در صورتی که مادر شاغل و یا دانشجو باشد  و کار پرستاری در آلمان می تواند فرزند خود را با هر سنی به مهد کودک فرستاده و مدت نگهداری کودک به ۸ الی ۱۰ ساعت افزایش می یابد. قابل ذکر است که کودکستان ها نیز مانند مدارس در روزهای تعطیل عمومی،تعطیل هستند.

مدارس بین المللی در آلمان
در بعضی از شهرهای آلمان مثل برلین، اشتوتگارت، فرانکفورت و ….مدارس بین المللی وجود دارد. زبان اصلی آموزشی در این مدارس انگلیسی است و کودکان از دوره ابتدایی می توانند در این مدارس تحصیل کنند. در سفارت ایران می توان اطلاعاتی در مورد محل و هزینه این مدارس به دست آورد.

مدارس آلمانی
مدرسه ابتدائی
کودکان می توانند از ۶ سالگی وارد مدرسه ابتدائی (Grundschule)شوند.کودکان در دوره ای ابتدائی که ۴ سال (و در بعضی از مناطق ۶ سال)طول می کشد،دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، موسیقی و… را فرا گیرند. در بسیاری از مدارس علاوه بر کلاس های مذکور،کلاس های زبان آلمانی نیز برای کودکان مهاجر به آلمان برگزار می گردد.

دبیرستان
پس از دوره تحصیلی ابتدائی، دانش آموزان می تواند بین ۳ نوع دبیرستان (Gymnasium،Hauptschule،Realschule)یکی را انتخاب و در آن مدرسه ادامه تحصیل دهند.انتخاب هرکدام از این سه دبیرستان به هدف دانش آموز بستگی دارد.بعد از گذراندن دوره دبیرستان که ۹ سال(در بعضی از شهرها که دوره ابتدائی طولانی تری دارند ۷ سال)به طول می انجامد، دانش آموز می بایست امتحان جامع نهایی(Abitur) را بگذراند و دیپلم آلمان در تمام دانشگاه های دنیا معتبر است. لازم به ذکر است مدرسه ای با نام Gesamtschule نیزوجود دارد. این مدرسه ترکیبی از ۳ فرم دبیرستان ذکر شده می باشد و فرصت های مناسب تری در اختیار دانش آموز برای انتخاب رشته ی دانشگاهی و یا کار قرار می دهد. در آلمان علاوه بر مدارس دولتی،مدارس خصوصی نیز فعالیت دارند.

مدارس ایرانی در آلمان
در آلمان نیز در بعضی شهرهای مهم مثل برلین، هامبورگ و فرانکفورت مدارس ایرانی که زیر نظر سفارت جمهور اسلامی ایران اداره می شوند، وجود دارد. سیستم این مدارس دقیقا مانند ایران است،معلم ها و دبیران این مدارس نیز ایرانی درآمد پزشکان در آلمان هستند. تنها تفاوت این مدارس با مدارس ایران روزهای تعطیل آنهاست که به جای جمعه، روزهای شنبه و یکشنبه می باشد.


چاپ   ایمیل