اقامت تحصیلی پزشکان در آلمان

Residence Doctors in Germany

 

اقامت تحصیلی پزشکان خارجی در آلمان

رشته ی پزشکی و زیر شاخه های آن مانند دندانپزشکی، داروسازی و ... یکی از بهترین رشته های تحصیلی در سراسر دنیا می باشد و خواهان فراوانی هم دارد. رویای تمامی افراد در سن های پایین تر ، شغل و حرفه ی پزشکی بوده است. کشور آلمان جزو 3 کشور برتر در زمینه ی پزشکی در اروپا می باشد. این کشور رشته های ی پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهد که مدت دوره ی این رشته ها بین 5 تا 7 سال می باشد که متناسب با زیرشاخه های آن متغییر می باشد. افراد حتی با داشتن مدرک زبان B1 نیز می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی و یا حتی تخصص و کار به آلمان راه پیدا کنند. دولت آلمان شرایط ویژه ای را برای پزشکان خارجی که مایل به کار یا تحصیل در این کشور هستند، در نظر گرفته است به طوری که افرادی که دارای مدرک پزشکی و یا فارغ التحصیل این رشته می باشند می توانند برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند. پزشکان فارغ التحصیل دانشگاههای ایران یا دانشگاههای معتبر سراسر دنیا، با داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می توانند برای گرفتن اقامت کشور آلمان اقدام نمایند.


روش کار:
در ابتدا علاقمندان می توانند مدارک تحصیلی خود را برای مراکز دولتی آلمان ، به منظور ارزش یابی ارسال می شود. نحوه ی بررسی این مرکز متفاوت می باشد. پس از بررسی های انجام شده نتیجه اعلام می شود. اگر مدرک پزشکی افراد به رسمیت شناخته شود ، دعوتنامه مبنی بر شرکت در آزمون Abrobation برای متقاضی ارسال میگردد. و در صورتی که متقاضی مدرک حد اقل B2 را داشته و در این آزمون نیز موفق شود، به راحتی برای افراد ویزای کار صادر شده و پزشکان می توانند به همراه خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 16 سال خود می باشد وارد خاک این کشور شوند. معمولا مدارک پزشکانی مورد تائید قرار می گیرد که در سایر کشورهای اروپایی موفق به کسب مدرک شده باشند یا در یکی از دانشگاه های برتر کشور ایران این مدرک را اخذ کرده باشند.
اگر مدارک ارسال شده پس از بررسی های موجود به رسمیت شمرده نشود ، پزشکان می توانند یک دوره ی 6 ماهه تا 1 ساله آموزش زبان و کارآموزی را در خود کشور آلمان سپری نمایند. در کنار این دوره ، زبان آلمانی هم بصورت رایگان برای پزشکان برگزار می شود. نکته حائز اهمیت داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 و یا سپری کردن 600 ساعت می باشد .


حوزه ی فعالیت پزشکان:
دانشجویان رشته ی پزشکی بالافاصله پس از پشت سر گذاشتن امتحانات عمومی و تخصصی، هم امکان اقتتاح مطب را دارند و هم در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار شوند . بازار عرضه و تقاضا در این رشته به سود پزشکان جوان تغییر کرده است و آنها می توانند در شهرهای بزرگ هم مطب زده و مشغول به کار شوند.
پزشکان خارجی که با مجوز کار وارد آلمان می شودند، می توانند در مراکز زیر مشغول به کار شوند :
کلینیک های دانشگاه
کاریتاس
دیاکنی
خانه های سالمندان عمومی و خصوصی
کلیساهای عمومی و خصوصی


چاپ   ایمیل