پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱

تحصیل همسر و فرزند در آلمان

Studying Spouse and Children in Germany

 

تحصیل همسر
هرچند تحصیل همزمان دانشجو و همسرش در آلمان به ویژه با داشتن فرزند، به سختی ها و مشکلات زندگی آنها می افزاید؛ ولی تحصیل همسر به منظور بهره وری از زمانی که در آلمان هستید، استفاده از شرایط و موقعیت های موجود در این کشور، یادگیری زبان آلمانی، آسنایی با فرهنگ آلمان، و نهایتا" جذب بازار کار آلمان، بسیار مفید می باشد. تحصیل همسر همچنان از بیکار و تنها بودن وی که می تواند در شرایط دوری از خانواده و آشنایان و عدم ارتباط با محیط، تاثیرات منفی و روانی زیادی داشته باشد، می کاهد.

اگر شرایط تحصیل همسر دانشجو در آلمان میسر نشد، بهتر است وی حداقل تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در کلاس های مختلف عمومی که در موسسات و مدارس مختلف برگزار می گردد و به ویژه کلاس های زبان شرکت نماید. همچنین تحصیل دانشجو و همسرش در یک دانشگاه و حداقل در یک شهر توصیه می گردد. همسر دانشجو می تواند با فراهم نمودن شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان اقدام نموده و درکنار همسر خود به تحصیل ادامه دهد. در صورتیکه دانشجو از بورس تحصیلی استفاده نماید، معمولا اشتغال به تحصیل همسر وی، منجر به افزایش نسبی مبلغ بورسیه وی و یا دریافت خدماتی از طرف موسسه یا سازمان بورس دهنده می گردد.

تحصیل فرزندان در آلمان
تحصیل فرزندان دانشجو در مقاطع مختلف می تواند در مدارس ایرانی،آلمانی و یا بین المللی انجام شود. تحصیل فرزندان در مدارس آلمانی در صورتیکه مانع از یادگیری زبان فارسی و ایجاد مشکلات بعدی برای ادامه تحصیل در ایران نشود، فوایدی بسیار زیادی دارد. سیستم تحصیلی در مدارس آلمان در مقاطع مختلف و نیز مدارس ایرانی موجود در آلمان متفاوت از ایران می باشد.

مهدکودک در آلمان
برای آموختن زبان آلمانی و آشنایی کودکان با جامعه آلمانی بهتر است کودکان در مهدکودک های آلمانی ثبت نام شوند. با پرداخت هزینه اندک این مهدکودک ها، بسته به نوع فعالیت زمانی کودکستان، کودک می تواند بین ۳ الی ۶ ساعت در مهد کودک بماند و در صورتی که مادر شاغل و یا دانشجو باشد  و کار پرستاری در آلمان می تواند فرزند خود را با هر سنی به مهد کودک فرستاده و مدت نگهداری کودک به ۸ الی ۱۰ ساعت افزایش می یابد. قابل ذکر است که کودکستان ها نیز مانند مدارس در روزهای تعطیل عمومی،تعطیل هستند.

مدارس بین المللی در آلمان
در بعضی از شهرهای آلمان مثل برلین، اشتوتگارت، فرانکفورت و ….مدارس بین المللی وجود دارد. زبان اصلی آموزشی در این مدارس انگلیسی است و کودکان از دوره ابتدایی می توانند در این مدارس تحصیل کنند. در سفارت ایران می توان اطلاعاتی در مورد محل و هزینه این مدارس به دست آورد.

مدارس آلمانی
مدرسه ابتدائی
کودکان می توانند از ۶ سالگی وارد مدرسه ابتدائی (Grundschule)شوند.کودکان در دوره ای ابتدائی که ۴ سال (و در بعضی از مناطق ۶ سال)طول می کشد،دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، موسیقی و… را فرا گیرند. در بسیاری از مدارس علاوه بر کلاس های مذکور،کلاس های زبان آلمانی نیز برای کودکان مهاجر به آلمان برگزار می گردد.

دبیرستان
پس از دوره تحصیلی ابتدائی، دانش آموزان می تواند بین ۳ نوع دبیرستان (Gymnasium،Hauptschule،Realschule)یکی را انتخاب و در آن مدرسه ادامه تحصیل دهند.انتخاب هرکدام از این سه دبیرستان به هدف دانش آموز بستگی دارد.بعد از گذراندن دوره دبیرستان که ۹ سال(در بعضی از شهرها که دوره ابتدائی طولانی تری دارند ۷ سال)به طول می انجامد، دانش آموز می بایست امتحان جامع نهایی(Abitur) را بگذراند و دیپلم آلمان در تمام دانشگاه های دنیا معتبر است. لازم به ذکر است مدرسه ای با نام Gesamtschule نیزوجود دارد. این مدرسه ترکیبی از ۳ فرم دبیرستان ذکر شده می باشد و فرصت های مناسب تری در اختیار دانش آموز برای انتخاب رشته ی دانشگاهی و یا کار قرار می دهد. در آلمان علاوه بر مدارس دولتی،مدارس خصوصی نیز فعالیت دارند.

مدارس ایرانی در آلمان
در آلمان نیز در بعضی شهرهای مهم مثل برلین، هامبورگ و فرانکفورت مدارس ایرانی که زیر نظر سفارت جمهور اسلامی ایران اداره می شوند، وجود دارد. سیستم این مدارس دقیقا مانند ایران است،معلم ها و دبیران این مدارس نیز ایرانی درآمد پزشکان در آلمان هستند. تنها تفاوت این مدارس با مدارس ایران روزهای تعطیل آنهاست که به جای جمعه، روزهای شنبه و یکشنبه می باشد.

اقامت تحصیلی پزشکان در آلمان

Residence Doctors in Germany

 

اقامت تحصیلی پزشکان خارجی در آلمان

رشته ی پزشکی و زیر شاخه های آن مانند دندانپزشکی، داروسازی و ... یکی از بهترین رشته های تحصیلی در سراسر دنیا می باشد و خواهان فراوانی هم دارد. رویای تمامی افراد در سن های پایین تر ، شغل و حرفه ی پزشکی بوده است. کشور آلمان جزو 3 کشور برتر در زمینه ی پزشکی در اروپا می باشد. این کشور رشته های ی پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهد که مدت دوره ی این رشته ها بین 5 تا 7 سال می باشد که متناسب با زیرشاخه های آن متغییر می باشد. افراد حتی با داشتن مدرک زبان B1 نیز می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی و یا حتی تخصص و کار به آلمان راه پیدا کنند. دولت آلمان شرایط ویژه ای را برای پزشکان خارجی که مایل به کار یا تحصیل در این کشور هستند، در نظر گرفته است به طوری که افرادی که دارای مدرک پزشکی و یا فارغ التحصیل این رشته می باشند می توانند برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند. پزشکان فارغ التحصیل دانشگاههای ایران یا دانشگاههای معتبر سراسر دنیا، با داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می توانند برای گرفتن اقامت کشور آلمان اقدام نمایند.


روش کار:
در ابتدا علاقمندان می توانند مدارک تحصیلی خود را برای مراکز دولتی آلمان ، به منظور ارزش یابی ارسال می شود. نحوه ی بررسی این مرکز متفاوت می باشد. پس از بررسی های انجام شده نتیجه اعلام می شود. اگر مدرک پزشکی افراد به رسمیت شناخته شود ، دعوتنامه مبنی بر شرکت در آزمون Abrobation برای متقاضی ارسال میگردد. و در صورتی که متقاضی مدرک حد اقل B2 را داشته و در این آزمون نیز موفق شود، به راحتی برای افراد ویزای کار صادر شده و پزشکان می توانند به همراه خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 16 سال خود می باشد وارد خاک این کشور شوند. معمولا مدارک پزشکانی مورد تائید قرار می گیرد که در سایر کشورهای اروپایی موفق به کسب مدرک شده باشند یا در یکی از دانشگاه های برتر کشور ایران این مدرک را اخذ کرده باشند.
اگر مدارک ارسال شده پس از بررسی های موجود به رسمیت شمرده نشود ، پزشکان می توانند یک دوره ی 6 ماهه تا 1 ساله آموزش زبان و کارآموزی را در خود کشور آلمان سپری نمایند. در کنار این دوره ، زبان آلمانی هم بصورت رایگان برای پزشکان برگزار می شود. نکته حائز اهمیت داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 و یا سپری کردن 600 ساعت می باشد .


حوزه ی فعالیت پزشکان:
دانشجویان رشته ی پزشکی بالافاصله پس از پشت سر گذاشتن امتحانات عمومی و تخصصی، هم امکان اقتتاح مطب را دارند و هم در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار شوند . بازار عرضه و تقاضا در این رشته به سود پزشکان جوان تغییر کرده است و آنها می توانند در شهرهای بزرگ هم مطب زده و مشغول به کار شوند.
پزشکان خارجی که با مجوز کار وارد آلمان می شودند، می توانند در مراکز زیر مشغول به کار شوند :
کلینیک های دانشگاه
کاریتاس
دیاکنی
خانه های سالمندان عمومی و خصوصی
کلیساهای عمومی و خصوصی

انواع اقامت قانونی در آلمان

Types of legal residence in Germany

 

انواع اقامت و شرایط اعطای آن در آلمان

کشورهای اتحادیه اروپا معمولا ویزای های مختلفی را با توجه به نوع درخواست و مدارکی که متقاضی به سفارت ارائه می دهد، به متقاضیان می دهند. معمولا افراد ویزای های اتحادیه اروپا را با نام ویزای شینگن می شناسند. که خود شینگن هم انواع مختلفی دارد.در آلمان نیز انواع اقامت و شرایط اعطای آن و بقیه مقررات مربوطه که در قانون اقامت آلمان Aufenthaltsgesetz (AufenthG) ، در تاریخ ۰۱/۰۵/۲۰۱۰ اعلام و لازم الاجراء شده است، برای کلیه افراد متقاضی اعمال می گردد. بر طبق این قانون افراد خارجی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای دیگر را نداشته و خواهان مسافرت، اقامت و یا کار در آلمان می باشند، باید برای اخذ روادید (ویزا) کشور آلمان، دعتوتنامه کاری، دیداری، تحصیلی و … را داشته باشند.

انواع اقامت Aufenthaltstitel :

قانون اقامت آلمان، اقامت را به دو نوع تقسیم بندی نموده است:

۱) اقامت غیر دائم یا مؤقت یا محدود یا گذرا Aufenthaltserlaubnis (ماده ۷ قانون اقامت)

۲) اقامت دائم یا همیشگی Niederlassungserlaubnis (ماده ۹ قانون اقامت)

البته در قانون اقامت آلمان، اقامتهای دیگری نیز هستند که در واقع اقامت به مفهوم موارد بالا ندارند و عبارتند از:

اقامت پناهندگی Aufenthaltsgestattung و اقامت تحمل Duldung (ماده ۶۰آ قانون اقامت)

۱) اقامت غیر دائم یا مؤقت یا محدود یا گذرا Aufenthaltserlaubnis (ماده ۷ قانون اقامت)

اقامت غیر دائم یا مؤقت از لحاظ زمانی محدود بوده و برای هدفی مشخص داده می‌شود. که می تواند برای یکی از موارد زیر اعطاء شود:

۱) اقامت برای تحصیل دانشگاهی، آموزش زبان آلمانی و آموزش مدرسه‌ای (مواد ۱۶ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis zum Studium, zu Sprachkursen, zum Schulbesuch (§ ۱۶ AufenthG)

۲) اقامت غیر دائم برای آموزش حرفه‌ای وشغلی (ماده ۱۷ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis zu sonstigen Ausbildungszwecken (§ ۱۷ AufenthG)

۳) اقامت برای کار (ماده ۱۸، ۱۹ و ۲۰ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis zur Erwerbstätigkeit (§ ۱۸ ff AufenthG)

۴) اقامت برای نیروهای متخصص دارای تابعیت تحمل Duldung برای کار (ماده ۱۸آ)

Aufenthaltserlaubnis für qualifizierte geduldete zum Zweck der Beschäftigung

۵) اقامت برای پژوهش و تحقیق Aufenthaltserlaubnis zur Forschung

۶) اقامت برای کار آزاد (ماده ۲۱ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis für eine selbständige Erwerbstätigkeit (§ ۲۱ AufenthG)

۷) اقامت‌هایی که در خارج از آلمان به خارجی‌ها داده می‌شود

Aufnahme aus dem Ausland (ماده ۲۲ قانون خارجیان)

۸) اقامت بدلائل حقوق بین المللی، انسانی و سیاسی

Aufenthalt aus völkerrechtlichen, humanitären oder politischen Gründen

۹) اقامت برای کسانی که پناهندگی آنها در خارج از آلمان پذیرفته شده است (ماده ۲۲ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis für Aufnahme aus dem Ausland (§ ۲۲ AufenthG)

۱۰) اقامت توسط اداره عالی دولتی یا به علت منافع ویژه سیاسی (ماده ۲۳ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis durch die obersten Landesbehörden; Aufnahme bei besonders gelagerten politischen Interessen (§ ۲۳ AufenthG)

۱۱) اقامت به علت موقعیت سخت (عسر و حرج) (ماده ۲۳آ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis in Härtefällen (§ ۲۳ AufenthG)

۱۲) اقامت به انگیزه حمایت مؤقت (ماده ۲۴ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis zum vorübergehenden Schutz (§ ۲۴ AufenthG)

۱۳) اقامت به علتهای انسانی (ماده ۲۵ قانون اقامت)

Aufenthaltserlaubnis aus humanitären Gründen (§ ۲۵)

حد اکثر مدت این نوع اقامت‌ها سه سال می باشد (ماده ۲۶)

۱۴) اقامت به علت خانوادگی (ماده ۲۸ قانون اقامت) Aufenthalt aus familiären Gründen که این نوع اقامت به افراد زیر داده می‌شود.

الف) به افراد خانواده کسانی که دارای تابعیت آلمانی می‌باشند Familiennachzug zu Deutschen :

همسر یک تبعه آلمانی Ehegattennachzug
فرزند صغیر یک آلمانی Kindernachzug
به پدر یا مادر بچه (صغیر) که دارای تابعیت آلمانی برای سرپرستی Elternachzug
ب) اقامت به افراد خانواده کسانی دارای تابعیت خارجی (ماده ۲۹) Familiennachzug zu Ausländern :

به همسر تبعه خارجی (ماده ۳۰) با اقامت مستقل از همسر پس دو سال (ماده ۳۱)
به فرزند صغیر تبعه خارجی (ماده ۳۲ و تمدید آن با توجه به مواد دیگر)
اقامت توسط تولد بچه در آلمان با شرایط ویژه آن (ماده ۳۳ و مواد ۳۴ و ۳۵).
اقامت به پدر یا مادر بچه تحت شرایط خاص (ماده ۳۶)

۲) اقامت دائم یا همیشگی Niederlassungserlaubnis

اقامت دائم یا همشگی نیز خود به سه دسته کلی زیر تقسیم بندی می شود:

۱) این اقامت به افرادی داده می‌شود که:

– پنج سال کامل دارای اقامت غیر دائم بوده

– هزینه زندگی خود را از راه کار خود تامین ‌نمایند،

– زبان آلمانی را تا اندازه بدانند

و شرایط دیگر ولی مهمترین آنها همین سه شرط می باشد.

۲) قامت دائم یا همیشگی برای افرادی متخصص بالا (کارشناسان برتر) (ماده ۱۹) Niederlassungserlaubnis für Hochqualifizierte این افراد به دو دسته تقسیم می گردند:

– دانشمندان با دانش ویژه و استادان و مدرسان با موقعیت بالا یا همکاران علمی با موقعیت بالا (بدون توجه به مقدار حقوق آنها)

– کارشناسان و کارمندان در سمت مدیریت با تجربه کاری ویژه (مقدار حقوق سالیانه آنها نباید از یک مبلغ خاص کمتر باشد).

۳) اقامت تحمل Duldung (ماده ۶۰آ قانون اقامت)

اقامت تحمل Duldung (ماده ۶۰آ قانون اقامت) ، Vorübergehende Aussetzung der Abschiebung (Duldung, § ۶۰a Aufenthaltsgesetz)

این نوع اقامت به کسانی داده می شود که تقاضای پناهندگی آنها رد و قطعی شده ولی اخراج و بیرو ن کردن آنها به دلائل انسانی یا دلائل دیگر در مدت زمانی معین ممکن نباشد. این نوع اقامت محدویتهای مکانی و کاری دارد.

۴) اقامت پناهندگی (ماده ۵۵ آئین دادرسی پناهندگی) یا Aufenthaltsgestattung

این نوع اقامت به پناهجویان یا به درخواست کنندگان یا متقاضیان پناهندگی داده می شود و تا تصمیم‌گیری در باره تقاضای پناهندگی آنها معتبر می باشد. این اقامت حق کار یا تغییر محل اقامت و حقوق دیگر را شامل نمی‌شود، ولی تحت شرایطی ممکن است این محدودیت‌ها برداشته شوند.

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم