بیمه دانشجویی در آلمان

student insurance in germany

تمامی دانشجویان هنگام ثبت نام در دانشگاه‌ های آلمان موظف هستند تحت پوشش بیمه (“بیمه درمانی دانشجویی” (studentische Krankenversicherung) باشند. بدون قرارداد بیمه امکان ثبت نام در دانشگاه‌ها وجود ندارد. تبعه کشورهای اتحادیه اروپا این امکان را دارند تا از بیمه کشور خود در خاک آلمان استفاده نمایند. همچنین گاها شرکتهای بیمه خصوصی در آلمان معتبر هستند و لذا بیمه آنها قابل استفاده خواهد بود. این قوانین در خصوص دانشجویان ایرانی کاربرد ندارد! لذا می‌بایست درخواست قرارداد بیمه دانشجویی را در آلمان ارائه و نسبت به ثبت قرارداد اقدام کنید.

از نکات مهم و درخور توجه در خصوص انتخاب بیمه مناسب غیر دولتی آنست که شرکتهای قابل اعتماد با تعرفه های مناسب و پوشش خدمات پزشکی متنوع را انتخاب نمود. گاها برخی شرکتها، قرارداد دانشجویانی را که در سال نخست بیمه، هزینه های پشزکی زیادی داشته اند، تمدید نمی کنند. لذا پیشنهاد می شود در صورتی که از ارائه خدمات شرکت بیمه خود مطمئن هستید با ثبت قراردادی چندساله، خیال خود را راحت نمایید. از سویی این قراردادها عموما با اطلاع رسانی یک ماهه قابل لغو هستند.
شرکت­های بیمه دولتی در آلمان وظیفه دارند، دانشجویان را تا پایان سی سالگی یا تا پایان چهاردهمین ترم تحصیلی در دانشگاه با تعرفه ­های دانشجویی و ارزان قیمت بیمه کنند. اگر سن شما از سی سال بیش­تر باشد یا در طول دوران تحصیل از سی سالگی فراتر رود یا چهاردهمین ترم تحصیلی را پشت سر گذاشته باشید و هنوز تحصیل خود را به پایان نرسانده باشید، می­توانید با پرداخت تعرفه ­های گران­تر به قرارداد خود با شرکت بیمه ادامه دهید. در این رابطه اطلاعات بیشتری اینجا بیابید.
تعرفه بیمه دانشجویی با شرکت­های بیمه دولتی ماهانه مبلغ ۷۸ یورو است. پس از سی سالگی یا پایان ترم چهاردهم تحصیل، دانشجویان موظف هستند، تعرفه ی دیگری برابر با ۱۶۰ یورو در ماه بپردازند. همسر و فرزندان دانشجو که به همراه وی در آلمان اقامت دارند، در صورت اثبات ناچیز بودن درآمد وی از پرداخت حق بیمه معاف خواهند بود. دانشجویانی که به هنگام ثبت نام در دانشگاه ۲۹ سال بیشتر دارند، نمی­توانند از تعرفه بیمه دولتی بهره ببرند و می ­بایست به شرکت­های خصوصی بیمه مراجعه کنند. از سوی دیگر چنانچه دانشجو مبلغ ماهانه حق بیمه خود را نپردازد، اداره بیمه فورا دانشگاه را از این امر مطلع خواهد ساخت و این حالت می­تواند به اخراج دانشجو از دانشگاه منجر شود.
در میان شرکتهای ارائه دهنده بیمه خصوصی، شرکت یونیون که زیرمجموعه بیمه ویکتوریاست، خدمات مناسبی به دانشجویان ارائه می دهد. این شرکت در تمامی مقاطع به ارائه خدمات می پردازد.
چنانچه به پرسشی درباره جزئیات بیمه دانشجویی در آلمان برخوردید، می­توانید آن را علاوه بر اداره بیمه طرف قرارداد، با اداره امور دانشجویان خارجی (Akademisches Auslandsamt) یا اداره امور صنفی دانشجویان (Studentenwerk) در دانشگاه محل تحصیل خود در میان بگذارید.


چاپ   ایمیل