سئوالات متداول زندگی و تحصیل در آلمان

frequently asked questions about living and studying in germany

برای شروع چه کار بکنم؟

برای شروع نیاز به کسب اطلاع کافی و وافی در درباره: شرایط پذیرش, سطح معلومات زبان و طبیعتاً اطلاعات درباره تمام مسائل مربوط به روادید و قوانین اقامت، را باید بدست آورید.

آیا باید مدرک زبان آلمانی داشته باشم؟


بله. ارائه مدرک زبان آلمانی مخصوصا به سفارت برای صدور ویزا اجباری می باشد. به جز در موردی که یک رشته بین المللی را در دانشگاه انتخاب کرده اید که در این صورت باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. مدرک زبان آلمان یرا نیز باید از موسسه کوته آلمان و یا OKF اتریش بگیرید

چه مدارکی برای پذیرش تحصیلی لازم دارم؟


برای اخذ پذیرش تحصیلی تمام مدارک تحصیلی شما از دیپلم متوسطه، پیش دانشگاهی و همه مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات آنها باید به انگلیسی و یا آلمانی ترجمه شوند. برای افراد دیپلمه گواهی سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری نیز نیاز است.


چه مدارکی برای ویزای تحصیلی لازم دارم؟


دو نوع ویزای شینگین داریم. ویزای کوتاه مدت نوع C و ویزای بلند مدت نوع D . برای تحصیل در آلمان شما باید ویزای شینگن نوع D را درخواست نمایید. مدارک مورد نیاز برای ویزا نیز در سایت سفارت آلمان موجود است که با توجه به اینکه این سایت همیشه به روز می باشد، بهتر است لیست مدارک را در هر زمان از ساییت سفارت دریافت نمایید تا دچار مشکل نشوید.

چگونه می توانم پذیرش دانشجویی بگیرم؟


پذیرش دانشجو از طریق ادارات امورتحصیلی دانشجویان خارجی و اداره مرکزی پذیرش دانشجو (ZVS) صورت می گیرد. پذیرش دانشجو وقتی انجام می شود که صلاحیت متقاضی برای ورود به دانشگاه به اثبات رسیده باشد. پس از آن مرحله ثبت نام در دانشگاههای آلمان می باشد که بعد از حضور متقاضی در آلمان انجام می شود.

بعد از ورود به آلمان به چه اداراتی باید خودم را معرفی کنم؟


مهمترین آنها عبارتند از: اداره سکونت Einwohnermeldeamt ، اداره امور خارجیان Ausländeramt. در اداره امورخارجیان باید اثبات شود که اقامت دانشجویی از جهت مالی تأمین می باشد. اجازه اقامت برای مدت یک سال می باشد و می بایست هر سال تمدید شود.

چگونه می توانم بیمه درمانی شوم؟


دانشجویان آلمانی و خارجی نزد یک شرکت بیمه قانونی بیمه می شوند. هزینه بیمه حدود ۳۷ تا ۷۵ یورو در هر ماه می باشد.

چقدر پول جهت تحصیل نیاز دارم؟


در آلمان هزینه زندگی بالا می باشد و میزان هزینه زندگی، بستگی به سبک زندگی شما و مکان تحصیل دارد. گرچه به طور معمول شهریه ای جهت تحصیل دریافت نمی شود, ولی حداقل هزینه زندگی بالغ بر ۶۶۰ یورو در هر ماه می باشد. البته اخیرا" سفارت آلمان مبلغ لازم برای صدور ویزا و یا به عبارتی زندگی سالیانه شما در آلمان را ۸۶۴۰ یورو اعلام کرده است.

چطور می توانم مسکن پیدا کنم؟


معمولا در روزنامه ها, آگهی های اینترنتی و یا بردهای مکانهای مختلف. قیمت های سوییت ها و خوابگاه های دانشجویی مناسب تر از همه جا می باشد. سرپرستی دانشجویی Studentenwerk و اداره دانشجویان خارجی می توانند شما را در این زمینه یاری نمایند.

آیا در آلمان به مجوز کار نیاز دارم؟


خیر, با این حال محدودیتهای خاصی وجود دارد. کسانی که خارج از کشورهای اتحادیه اروپا به آلمان سفر می نمایند, اجازه دارند فقط ۹۰ روز در سال کار کنند. در بعضی از ایالات آلمان دانشجویان خارجی می توانند فقط در مدت تعطیلات میان ترمی کار کنند. پیدا کردن کار دانشجویی معمولاً آسان می باشد.

وظیفه سرپرستی چیست؟


این ادارات که در دانشگاهها مستقر می باشند، وظیفه سلف ها و خوابگاه ها و همچنین مشاوره ی دانشجویی در تمام زمینه ها را بر عهده دارند. برای دانشجویان خارجی مشاوره های ویژه وجود دارد. سرپرستی از طریق مبلغی که دانشجویان بعنوان هزینه نیمسال تحصیلی می پردازند, تأمین مالی می شود.


چاپ   ایمیل