بایدها و نبایدهای مهاجرت به آلمان

emigration to germany

آلمان با توجه به توسعه اقتصادی، صنعتی، رفاهی و اجتماعی که در سالهای اخیر بدست آورده است، یکی از کشورهای رویاهای افراد برای زندگی و تحصیل می باشد. علاوه بر ایرانیان، بسیاری افراد از سراسر جهان، آلمان را جزو بهترین کشور دنیا برای کار و زندگی می دانند و تمایل بسیار زیادی به مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. «واقعیت این است که همه دنیا آلمان را دوست دارند ولی آلمان کسی را دوست ندارد».

این تیتر یکی از روزنامه های آلمانی بود وقتی برای چندمین سال پیاپی به عنوان محبوب ترین کشور جهان انتخاب شد. آلمانی ها حتی با خودشان قهر هستند و حتی با دیگر مردم اروپا رفتار متکبرانه دارند.

دوست پیدا کردن در آلمان از کارهای بسیار سخت هست همیشه یک فاصله خاص از طرف آنها وجود دارد. در آلمان خارجی ها با خارجی ها دوست می شوند اما با همه اینها واقعیت این است آلمان بهترین کشور دنیاست از نظر کیفیت زندگی، حرمت انسانی و نظم و دانش و فرهنگ زندگی.

البته برای زندگی کردن در آلمان، بسته به آنکه شما راه پیش روی خود را در آلمان چگونه شروع کرده باشید یا چقدر با برنامه حرکت کرده باشید یا چقدر برون گرا یا درونگرا هستید یا در چه سنی به آلمان مسافرت می کنید، شرایط خیلی فرق خواهد کرد و نگاه شما ممکن است عوض شود.

برای آمدن به آلمان باید در سن پایین باشید. در سن بالای ۳۰ تا ۳۵سالگی تطبیق فرهنگی و یادگیری زبان خیلی سخت تر است. بهترین راه مهاجرت به آلمان از طریق ادامه تحصیل است و بعد از اتمام درس براحتی می توانید در آلمان بمانید. قطعا غرب آلمان را برای اقامت و زندگی انتخاب کنید حتی اگر خیلی گران باشد اما بر ای مسافرت به شرق بروید.

آلمان یک کشور سوسیالیستی هست و هرگز بمانند ایران براحتی پول دار و ثروتمند نخواهید شد. در آلمان گردش های مالی و درآمدها بشدت کنترل می شوند البته همین رمز موفقیت این کشور است. اما نگران نباشید اگر اهل کار باشید و حتی اگر یک کار ساده داشته باشید براحتی و زود به همه چیز می رسید و حتی می توانید از درآمد ماه اول کاری خود یک ماشین بخرید چیزی که در ایران بعد از چند دهه کارگری ساده محال است.

باید غربت سنگین آلمان را در نظر داشته باشبد زندگی در هر کشور دیگر از نظر راحتی و صمیمت با مردم میزبان قطعا بهتر از آلمان است اما هیچ جا در جهان مانند آلمان از نظر کیفیت نظم و قوانین و قوانین حمایتی نیست با اینحال برای خیلی ها در آلمان تحمل رفتار سرد مردم واقعا سخت است. مهاجرانی که در سن پایین به آلمان آمدند و مدرسه و دانشگاه به زبان آلمانی رفتند یا توانستند با یک شانسی با یک آلمانی وصلت کنند شرایط خیلی بهتر است.

می دانم با خواندن این متن یک احساس تناقض در شما ایجاد شده است اما خوب است بدانید اگر چند سال در آلمان زندگی کنید دچار همین تناقض و یک مشکل دیگر هم خواهید شد یعنی اگر بعد از آلمان در هر جای دیگر دنیا زندگی کنید صرف نظر برخورد سرد مردم، هیچ جا، دیگر برای شما مثل آلمان نخواهد شد و اینکه در برزخ قرار می گیرید هم اینکه دوست دارید از آلمان بروید و هم اینکه نمی توانید بروید.

شاید بهتر این باشد کشورمان را به آلمان دیگری تبدیل کنیم تا اینکه یک مهمان ناخوانده در آلمان باشبم اگر در ایران احترام به قانون عادلانه، نهادینه شود و حرمت انسانی ارج نهاده شود قطعا رفتن به آلمان یک آرزوی محال نخواهد بود. ایرانی ها اگر تمرکز بر خرد کنند بسیار با هوش هستند و راه تعالی قانون و حرمت انسانی و اجتماعی و پیشرفت علمی خود را پیدا خواهند کرد.


چاپ   ایمیل