پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱

زندگی در آلمان

Types of legal residence in Germany

ما به شما توصیه می کنیم که این مقاله را تا پایان مطالعه نمائید. مطمئا" اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست خواهید آورد

در این مقاله مطالب زیر رامی توانید مطالعه کنید:

1- معرفی کلی کشور آلمان بطور خلاصه

2- آشنائی با قوانین 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- هزینه های زندگی دانشجوئی در آلمان

(خوراک و مواد غذائی، بیمه، خرید وسایل خانه، تلفن و موبایل و اینترنت، خوابگاه

4- وضعیت اقتصادی و اجتماعی دانشجویان در آلمان

5- سئوالات متداول زندگی و تحصیل در آلمان

معرفی کلی کشور آلمان
جمهوری فدرال آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای پیشرو جهان و جزء کشورهای اروپای غربی است که با کشورهای پیشرفته دیگری همچون : دانمارک، سوئیس، اتریش، بلژیک، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ، چک، لهستان هم مرز مباشد و روابط اقتصادی و اجتماعی بسیار نزدیکی با آنها دارد.

آلمانها از نژاد ژرمن ها بودند که در کنار دریای سیاه و رود دانوب زندگی می کردند و بعد ها به سوی رود راین کوچ کردند. این گروه که به عنوان فرانک شرقی یا فرانک خاوری مشهور بوده، تشکیل دهنده مردم کنونی آلمان است. در طی سالهای ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ که جنگهای معروف سی ساله در اروپا بر سر مسائل مرزی کشورها در گرفت، بسیاری از افراد در این جنگها از بین رفتند به طوری که برخی از کشورها مانند آلمان از سکنه خالی شد. ولی بعدها با اتمام جنگ، ژرمن ها مجددا به سرزمین خود بازگشتند و با پشتکار و تلاشی که داشتند آلمان کنونی را ساختند.

آلمانی ها مردمی با فرهنگ خاص می باشند که شاید کمتر بتوان همانند آن را یافت، بسیار مرتب، منظم و مقرراتی، وقت شناس، تمیز و شیک پوش هستند. معمولا با افراد دیگر و مخصوصا” خارجی ها به سختی ارتباط برقرار می نمایند، اما پس از ارتباط دوستان بسیار خوبی هستند. در استفاده از زمان تفریح و استراحت خود بسیار حساس می باشند و در کل اهل تفرح و مسافرت بوده، به طوری که در اورپا مقام اول گردشگری و تفریح را دارند اما از سوی دیگر بسیار مهمان گریز هستند و معمولا مهمانی های ساده برگزار کرده و با غذاهای سرد پذیرایی می نمایند.

معرفی ایالت ها و شهرهای اصلی بهترین شهرهای آلمان
آلمان به چهار بخش شرقی، غربی، شمالی و جنوبی تقسیم شده و شرقی و غربی آن به دلیل تفکیک آن بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده تر می باشد. شمال آلمان معمولا دارای آب و هوای سردتر است و بخش غربی و جنوبی آن معتدل می باشد. این کشور دارای ۱۲ ایالت (استان) مختلف می باشد و زندگی در آلمان این ایالت ها در بسیاری از زمینه ها و قوانین اجتماعی با یکدیگر متفاوت می باشند. از این رو هر گونه تغییر مکان دانشگاه در شهرهای آلمان برای دانشجویان، نیاز به اطلاع کامل از قوانین مهاجرتی آن ایالت می باشد تا در تمدید ویزای خود دچار مشکل نشوند.
برخی از استانهای آلمان

بادن، بایرن، برلین، برمن ، برادنبورگ، هامبورگ، وستفالن، هسن ، نایدرزاکسن، و … و پنج شهر بزرگ آلمان به ترتیب عبارتند از : برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت.

آشنائی با قوانین زندگی در آلمان

Living Geramny زندگی مردم آلمان همانند اکثر مردم کشورهای اروپای غربی، در آرامش و رفاه کامل می باشد و مردم با این سبک خو کرده و انتظارات زیادی را از جامعه ای که در آن زندگی می کنند برای برآروده کردن نیازهایشان داردند. هر فردی خود را موظف میداند که هم آرامش دیگران را بر هم نزند، و هم از حق و حقوق قانونی خود در برابر زندگی آرام، دفاع کند. موسیقی با صدای بلند، پارتی های پر سر و صدا و غیره می تواند منجر به مشکلات و اختلاف بین افراد ساکن در یک ساختمان شود. آزار و اذیت همسایگان با ایجاد سر و صدای زیاد در آلمان، را در اصطلاح آلمانی (Ruhestörung) می گویند.

توصیه می شود به منظور پیشگیری از هر گونه مشکل، قوانین مربوط به مواردی همچون: ساعات آرامش (Mittags- und Nachtruhe) ، میزان سر و صدا در آپارتمان، مقررات روز های تعطیل مانند یکشنبه (Sonntagsruhe) که اغلب در قراردادهای اجاره نوشته شده، را کاملا" رعایت نمائید. اگر مرتبا این مقررات را نقض کنید، صاحبخانه شما ممکن است قرارداد اجاره شما را لغو کند. از دیدگاه قانون اقامت در آلمان، اختلال ناشی از سر و صدا به عنوان یک جرم محسوب میشود و باید جریمه نقدی پرداخت کنید. برای اجتناب از بروز مشکل با همسایگان خود، بهتر است مقررات و قوانین مربوط به اقامت در آلمان، از قبیل جدا سازی زباله ها را نیز در نظر بگیرید. علاوه بر این، شما همچنین باید قوانین مربوط به نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی را نیز به شکلی که در قرار داد شما درج شده است، رعایت کنید. برای آشنایی بیشتر با قوانین زندگی در آلمان می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید.
https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-en/eu-citizens/information/first-steps-in-germany/housing

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

living costs in Germany for international students

 بطور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان ماهیانه در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ یورو می باشد که می تواند با توجه به سبک و شیوه زندگی افراد، این مبلغ نیز می تواند متغیر باشد. هزینه زندگی ماهیانه شامل: اجاره خوابگاه یا خانه، خوراک و پوشاک، بیمه درمانی، رفت و آمد، تفریح و سرگرمی، تلفن، اینترنت و … می باشد.

هزینه اجاره خانه و خوابگاه


خوابگاه های دانشجویی مناسب ترین مکانها هستند که علاوه بر پایین بودن اجاره، معمولا امکانات مجانی جانبی دیگری نیز در اختیار دانشجو قرار می دهند. اجاره ماهیانه خوابگاهها بسته به متراژ امکاناتی همانند حمام و سرویس بهداشتی، تعداد نفرات در هر اتاق و شهر، حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه می باشند. در آلمان به غیر از خوابگاه های دولتی، خوابگاههای خصوصی نیز در بسیار از شهرهای دانشجوئی فعال می باشند که هزینه اجاره بهای آنها تفاوت چندانی با خوابگاهای دولتی ندارد. علاوه بر خوابگاه، دانشجویان از اتاق های اجاره ای با اصطلاح عمومی wg در آلمان استفاده می نمایند که بسیار مرغوب و مقرون به صرفه نیز می باشد.هزینه اجاره اتاق یا پانسیون نیز در همین حدود می باشد.

هزینه خوراک و مواد غذایی


هزینه خوراک نیز بستگی به عادت های غذایی دارد، اما می توان اجناس خود را با کمی دقت با قیمت بسیار مناسب تهیه کرد. مواد غذائی یکی از موارد ارزان قیمت در بین هزینه های زندگی در آلمان می باشد. به جرعت می توان گفت که کل هزینه ای که یک فرد بابت خرید مواد غذایی خام و پخته برای یک ماه خود صرف می نماید، بیش از ۱۰۰ یورو نیست.

بیمه درمانی

برای دانشجویان مهمترین بیمه،بیمه درمانی است که عضویت در آن نیز اجباری میباشد. مهمترین شرکت های بیمه ی درمانی عبارتند از:

TK,AOK,DAK,BKK,KKH,MAwista,CareConcept

به عنوان مثال، بیمه TK از بیمه های خیلی خوب دولتی بوده که خدمات پزشکی و دندان پزشکی خیلی خوبی ارائه میدهد.در بخش دانشجویی این بیمه با سن کمتر از ۳۰ سال میتوان با مبلغ ماهیانه ۳۲/۵۷ تا ۴۹/۵۸ یورو از این بیمه استفاده کرد.در خواست برای افزایش خدمات بیمه به مبلغ آن می افزاید.دانشجویان بالای ۳۰ سال میبایستی از بیمه معمولی این شرکت استفاده نمایند،هرچند پس از اتمام ۳۰ سال میتوان با شرایطی تا ۶ یا ۱۲ ماه از این بیمه با مبلغی کمتر از بیمه عادی استفاده نمود.همچنین در صورتیکه سن دانشجو بیش از ۳۰ سال شد و همسر وی با سنی کمتر از ۳۰ سال دانشجو باشد،بیمه را میتوان به نام او تغییر داده و با هزینه ثابت قبلی از مزایای آن بهره برد.

در صورتیکه دانشجو متاهل بوده و بویژه سنی کمتر از ۳۰ سال داشته باشد،استفاده از این بیمه توصیه میگردد. تخفیف این بیمه برای دانشجویان با سن کمتر از ۳۰ سال نسبت به بیمه عادی آن،بسیار خوب بوده و استفاده از بیمه خانوادگی (برای زن و شوهر)مستلزم پرداخت هزینه اضافی نمیباشد.

هر بیمه دارای شرایط خاصی است و قیمت های متفاوتی برای سنین مختلف دارد. معمولا هزینه بیمه برای کودکان و بزرگسالان بیشتر و برای جوانان کمتر است. بهتر است قبل از عضویت در یک بیمه،بیمه نامه های شرکت های مختلف با هم مقایسه گردد و سپس اقدام به عقد قرارداد با مناسب ترین شرکت بیمه نمود.در صورت نیاز میتوان با پرداخت مبلغی از مشاوران بیمه که در تمام شهرها دفتر کار دارند،اطلاعات کافی کسب نمود.

بیمه های آلمان به دو صورت خصوصی و دولتی هستند.غالبا بیمه های دولتی ارزانتر بوده و بویژه برای دانشجویان خدمات بسیار بیشتری در مقایسه با هزینه دریافت شده دارند،هرچند بیمه های خصوصی بسیار ارزان نیز وجود دارد. آدرس سایت های تعدادی از شرکت های مهم بیمه به شرح ذیل است:

Techniker KrankenKasse: http://www.tk-online.de

AOK-Die GesundheitsKasse: http://www.aok.de

AOK: http://www.unilife.de (برای دانشجویان)

BARMER: WWW.Barmer.de

DAK: http://www.dak.de

KKH: http://www.kkh.de

BKK: http://www.bkk.de

Mawista: http://www.mawista.com

CARE CONCEPT AG: http://www.care-concept.de

هزینه رفت و آمد


سیستم حمل و نقل و رفت و آمد عمومی
وسایل نقلیه عمومی درون شهری سیـستم حمـل و نقـل داخـل شـهری در آلمـان مناسـب، ولـی گـران اسـت. ایـن سیـستم شـامل متروهـای زیـر زمینــی، متروهــای روزمینــی، قطارهــای خیابــانی و اتوبــوس مــی باشــد. در اکثــر شــهرهای بــزرگ آلمــان معمــولا تمـامی سیـستم هـای حمـل و نقـل وجـود دارد ولـی در شـهرهای کـوچکتر برحـسب نیـاز و تعـداد جمعیـت، سیـستم های کمتـری وجـود دارد. بـرای مثـال در برخـی شـهرهای کوچـک فقـط اتوبـوس و یـا اتوبـوس و قطارهـای خیابـانی وجود دارد.

متروهای رو زمینی(S-Bahn) بـــصورت اختـــصار SB ، سریع تر از انواع دیگـر بـوده و فاصـله ایـستگاه هـای آن نیـز معمـولا بیـشتر اسـت. قطارهای خیابانی(Strabe-Bahn) یــا Straße-Bahn با سـرعت کمتـر از دیگـر انـواع قطارهای شهری مـی باشـد و بهتـر اسـت از آنهـا تنهـا بـرای مـسیرهایی اسـتفاده گـردد کـه امکـان اسـتفاده از انـواع دیگر مترو فراهم نباشد. اتوبوس(bus) در آلمــان وســایل نقلیــه مناســبی بــرای ســفرهای کوتــاه و بــرای دسترســی بــه منــاطقی کــه ایــستکاه هــای متــرو در مجـاورت آنهـا قـرار ندارنـد، مـی باشـند. اتوبـوس هـا معمـولا از نظـر زمانی دقیـق بـوده و ارتفـاع آنهـا و نحـوه ایستادنـشان در ایـستگاه هـا به گونه ایـست کـه ورود چمـدان و یـا سـاک دسـتی، کالـسکه بچـه و غیــره بــه درون آنهــا ســاده مــی باشــد. همچنــین در جلــوی درب انتهــایی اتوبــوس هــا محلــی بــرای قــراردادن چمــدان و یــا کالــسکه بچـه وجـود دارد.

قیمت بلـیط هـای شـهری در آلمـان بـه طـور کلـی و نیـز در مقایـسه بـا ایـران بـسیار بـالا مـی باشـد بطوریکـه بسیاری از افراد ترجیح می دهند در شهر با دوچرخه عبور و مرور کنند. سیستم خرید و اسـتفاده از بلـیط هـای شـهری در شـهرهـای مختلـف آلمـان متفـاوت اسـت و بهتـر اسـت جزئیـات مـورد نیـاز، بـه هنگـام اولـین بـار اسـتفاده از مترو، از مسوولین مترو پرسیده شود. بلیط های شـهری در آلمـان بـرای تمـام سیـستم هـای حمـل و نقـل اعتبـار دارنـد و معمـولا بـر اسـاس زمـان و یا زون هـای شـهری محـدود مـی گردنـد. قابـل ذکـر اسـت بلـیط هـای دانـشجویی کـه دانـشگاه بـه دانـشجویان می دهد، معمولا اینگونه محدودیت ها را ندارند. استفاده از دوچرخه برای عبـور و مـرور و بـویژه بـرای خـانواده دانـشجو کـه بـرای تهیـه بلـیط شـهرمی بایـستی هزینه زیادی بپـردازد ویـا دانـشجویانی کـه از طـرف دانـشگاه بلـیط ارزان قیمـت دریافـت نمـی کنـد، بـشدت توصـیه می گردد. اســتفاده از دوچرخــه نــه تنهــا از لحــاظ اقتــصادی بــه صــرفه اســت، بلکــه در کنــار ورزش دوچرخــه ســواری، شخص محیط شهر را بهتر دیده و می شناسد واحساس تعلق بهتری نسبت به محیط پیدا می نماید. شخص همـراه دوچرخـه مـی توانـد بـا خریـد یـک بلـیط بـرای دوچرخـه )در صـورت داشـتن بلـیط دانـشجویی نیـاز بـه خریـد بلـیط بـرای دوچرخـه نیـست( سـوار اغلـب وسـایل نقلیـه عمـومی از قبیـل S-Bahn, U-Bahn و… .شود.

هزینه وسایل خانه

ایرانی ها با توجه به فرهنگ خود در غذا، در بیشتر موارد نیاز به تهیه وسایل آشپزی دارند. در خوابگاهها و یا خانه های استیجاری آلمان معمولا این گونه وسایل یافت نمی شوند. لذا پس از بدو ورود شما نیاز به تهیه این نوع وسایل و یا وسایل دیگر شخصی دارید. توصیه می شود با جستجو در شهر بازارهای هفتگی فروش لوازم دست دوم را پیدا نمایید و اکثر وسایل خود را از آنجا تهیه نمایید. از آنجائی که در آلمان اساب کشی و جابجائی وسایل زندگی مرسوم نیست، این وسایل بعضا نو و یا کم کارکرد هستند که افراد بدلیل جابجایی مکانی و یا موارد دیگر اقدام به فروش آنها می نمایند. این وسایل را در اکثر موارد حتی تا نیم بها و یا کمتر می توانید خریداری نمایید.

هزینه تلفن و اینترنت


در آلمان شرکت های مختلفی برای عقد قرار داد تلفن و اینترنت و موبایل وجود دارد که هر کدام قیمت های متفاوتی نیز دارند بر طبق نوع قرار داد با شرکت های مختلف خدمات داده شده نیز متفاوت است برای مثال می توان با برخی از شرکت ها فقط قرارداد تلفن و یا موبایل بست در صورتی که با برخی دیگر هر قرار دادی اعم از موبلیل تلفن و اینترنت ممکن است.

در آلمان معمولا قرار داد تلفن دو ساله می باشد و همین امر موجب مشکلاتی نیز می شود در صورتی که شخص از قرار داد خود راضی نباشد می بایست با صرف هزینه ای بالا قرار داد را لغو کند یا دو سال صبر کرده تا مهلت قرار داد سر آید. بدین دلیل توصیه می شود قبل از عقد قرار داد حتما از کم و کاست قرار داد و همچنین از شرایط تلفن و اینترنت آگاهی کافی کسب کرده سپس اقدام به عقد قرار داد نمایید .

در آلمان معمولا دو نوع شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن ، اینترنت و موبایل وجود دارد. یک نوع شرکت هایی هستند که غالبا تلفن ثابت و اینترنت ارائه می نمایند. هر چند اخیرا این شرکت ها خدمات موبایل نیز ارائه می دهند. نوع دوم شرکت هایی هستند که موبایل یا موبایل به همراه تلفن ثابت ارائه می دهند. اخیرا شرکت هایی نیز به وجود آمده که با قیمت های تقریبا پایین حالت های مختلف تلفن و اینترنت و از جمله تلفن و اینترنت بی محدودیت ارائه می دهند ولی چنین شرکت هایی نیاز به یک خط تلفن ثابت دارند و شخص بایستی با یک شرکت دیگر قرار دادی جداگانه برای یک تلفن ثابت داشته باشد. معروفترین شرکت های ارائه دهنده تلفن ثابت ، موبایل و انواع اینترنت و وبسایت آن ها در زیر آورده شده است .

کارت شارژی موبایل


کارت موبایل های شارژی را می توان از تمام شرکت ها و نمایندگی آن ها در اکثر نقاط شهر تهیه نمود . استفاده از این کارت بدین صورت است که شخص کارتی را با مقدار مشخصی اعتبار خریداری می کند که با تلفن کردن از مقدار اعتبار آن کم می شود و پس از اتمام اعتبار، این کارت ها توسط نمایندگی ها و حتی دستگاه های اتومات موجود در سطح شهر قابلیت شارژ مجدد دارند .سیستم این موبایل ها مانند، مانند سیستم موبایل های شارژی ایران است با این تفاوت که تقریبا هزینه اشتراک نداشته و تنها بایستی هزینه شارژ و گوشی پرداخت شود .

تلفن و اینترنت بدون محدودیت

معمولا نسبت به محل زندگی امکانات کاملا متفاوتی برای اینترنت وجود دارد که با کسب اطلاع می توان از بهترین و ارزان ترین آن ها استفاده نمود .در خوابگاه های دانشجویی این امکانات بیشتر بوده و امکان دسترسی به اینترنت ارزانتر فراهم است . بهتر است از خطوط اینترنتی با محدودیت کم برای زمان لغو قرار داد و خطوطی که هزینه ابتدایی وصل آن ها کمتر است استفاده گردد.

با برخی از شرکت ها می توان قرار دادی بست که در ازای مبلغ معینی پول که ماهیانه به حساب شرکت مورد نظر واریز می گردد، می توان بدون محدودیت از تلفن برای تماس با تلفن های ثابت تمام شهر های آلمان و گاها برخی موبایل ها و دیگر کشور های اروپایی و یا بدون محدودیت از اینترنت استفاده کرد. قابل ذکر است معمولا با این سیستم تلفن و نیز استفاده از اینترنت می توان بدون صرف هزینه تقریبا به تمام نقاط اروپا و آمریکا و بعضی کشور های آسیایی مانند کره تلفن کرد.

قرار داد با گوشی موبایل

با عقد برخی قرار داد ها که شخص به طور ماهیانه مقدار معینی پول به حساب شرکت واریز می کند . می توان به طور مجانی یا با پرداخت مقدار اندکی پول یک گوشی موبایل دریافت کرد.

وضعیت اقتصادی و اجتماعی دانشجویان در آلمان

the economic and social situation of students in germany

مرکز خدمات دانشجویی آلمان، وزارت آموزش و پژوهش آلمان (BMBF) و مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان (DZHW)در برلین گزارش ویژه‌ای را در مورد وضع اجتماعی و اقتصادیدانشجویان خارجی ارائه دادند. بر اساس تحقیقی که در مورد وضع اجتماعی و اقتصادی دانشجویان خارجی در آلمان صورت گرفته است، آمار نشان داده که این دانشجویان از وضع زندگی خود روی هم رفته راضی‌اند.
روند ارزیابی مدارک برای آنها آسان‌‌تر شده است، اما پیدا کردن خانه همچنان مشکل است.

این گزارش بر اساس تحقیقی بود که مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان به خواست وزارت آموزش و پژوهش آلمان در تابستان سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و برای انجام آن پرسش‌هایی را با دانشجویانی مطرح کرد که از کشورهای دیگر برای تحصیل به آلمان آمده بودند. بر اساس تحقیق مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان ۶۱ درصد از دانشجویان خارجی گفته‌اند که تحصیل در آلمان را به درس خواندن در کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند. چهار سال پیش فقط برای ۴۷ درصد دانشجویان خارجی آلمان انتخاب اول بوده است. ۹۸۵ دانشجوی خارجی از ۱۷۲ دانشگاه آلمان در این تحقیق شرکت داشته و به سوالات پرسش‌نامه ‌پاسخ داده‌اند. ۱۸ نفر از این دانشجویان ایرانی بوده‌اند.

 

سئوالات متداول زندگی و تحصیل در آلمان

frequently asked questions about living and studying in germany

برای شروع چه کار بکنم؟

برای شروع نیاز به کسب اطلاع کافی و وافی در درباره: شرایط پذیرش, سطح معلومات زبان و طبیعتاً اطلاعات درباره تمام مسائل مربوط به روادید و قوانین اقامت، را باید بدست آورید.

آیا باید مدرک زبان آلمانی داشته باشم؟


بله. ارائه مدرک زبان آلمانی مخصوصا به سفارت برای صدور ویزا اجباری می باشد. به جز در موردی که یک رشته بین المللی را در دانشگاه انتخاب کرده اید که در این صورت باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. مدرک زبان آلمان یرا نیز باید از موسسه کوته آلمان و یا OKF اتریش بگیرید

چه مدارکی برای پذیرش تحصیلی لازم دارم؟


برای اخذ پذیرش تحصیلی تمام مدارک تحصیلی شما از دیپلم متوسطه، پیش دانشگاهی و همه مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات آنها باید به انگلیسی و یا آلمانی ترجمه شوند. برای افراد دیپلمه گواهی سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری نیز نیاز است.


چه مدارکی برای ویزای تحصیلی لازم دارم؟


دو نوع ویزای شینگین داریم. ویزای کوتاه مدت نوع C و ویزای بلند مدت نوع D . برای تحصیل در آلمان شما باید ویزای شینگن نوع D را درخواست نمایید. مدارک مورد نیاز برای ویزا نیز در سایت سفارت آلمان موجود است که با توجه به اینکه این سایت همیشه به روز می باشد، بهتر است لیست مدارک را در هر زمان از ساییت سفارت دریافت نمایید تا دچار مشکل نشوید.

چگونه می توانم پذیرش دانشجویی بگیرم؟


پذیرش دانشجو از طریق ادارات امورتحصیلی دانشجویان خارجی و اداره مرکزی پذیرش دانشجو (ZVS) صورت می گیرد. پذیرش دانشجو وقتی انجام می شود که صلاحیت متقاضی برای ورود به دانشگاه به اثبات رسیده باشد. پس از آن مرحله ثبت نام در دانشگاههای آلمان می باشد که بعد از حضور متقاضی در آلمان انجام می شود.

بعد از ورود به آلمان به چه اداراتی باید خودم را معرفی کنم؟


مهمترین آنها عبارتند از: اداره سکونت Einwohnermeldeamt ، اداره امور خارجیان Ausländeramt. در اداره امورخارجیان باید اثبات شود که اقامت دانشجویی از جهت مالی تأمین می باشد. اجازه اقامت برای مدت یک سال می باشد و می بایست هر سال تمدید شود.

چگونه می توانم بیمه درمانی شوم؟


دانشجویان آلمانی و خارجی نزد یک شرکت بیمه قانونی بیمه می شوند. هزینه بیمه حدود ۳۷ تا ۷۵ یورو در هر ماه می باشد.

چقدر پول جهت تحصیل نیاز دارم؟


در آلمان هزینه زندگی بالا می باشد و میزان هزینه زندگی، بستگی به سبک زندگی شما و مکان تحصیل دارد. گرچه به طور معمول شهریه ای جهت تحصیل دریافت نمی شود, ولی حداقل هزینه زندگی بالغ بر ۶۶۰ یورو در هر ماه می باشد. البته اخیرا" سفارت آلمان مبلغ لازم برای صدور ویزا و یا به عبارتی زندگی سالیانه شما در آلمان را ۸۶۴۰ یورو اعلام کرده است.

چطور می توانم مسکن پیدا کنم؟


معمولا در روزنامه ها, آگهی های اینترنتی و یا بردهای مکانهای مختلف. قیمت های سوییت ها و خوابگاه های دانشجویی مناسب تر از همه جا می باشد. سرپرستی دانشجویی Studentenwerk و اداره دانشجویان خارجی می توانند شما را در این زمینه یاری نمایند.

آیا در آلمان به مجوز کار نیاز دارم؟


خیر, با این حال محدودیتهای خاصی وجود دارد. کسانی که خارج از کشورهای اتحادیه اروپا به آلمان سفر می نمایند, اجازه دارند فقط ۹۰ روز در سال کار کنند. در بعضی از ایالات آلمان دانشجویان خارجی می توانند فقط در مدت تعطیلات میان ترمی کار کنند. پیدا کردن کار دانشجویی معمولاً آسان می باشد.

وظیفه سرپرستی چیست؟


این ادارات که در دانشگاهها مستقر می باشند، وظیفه سلف ها و خوابگاه ها و همچنین مشاوره ی دانشجویی در تمام زمینه ها را بر عهده دارند. برای دانشجویان خارجی مشاوره های ویژه وجود دارد. سرپرستی از طریق مبلغی که دانشجویان بعنوان هزینه نیمسال تحصیلی می پردازند, تأمین مالی می شود.

بایدها و نبایدهای مهاجرت به آلمان

emigration to germany

آلمان با توجه به توسعه اقتصادی، صنعتی، رفاهی و اجتماعی که در سالهای اخیر بدست آورده است، یکی از کشورهای رویاهای افراد برای زندگی و تحصیل می باشد. علاوه بر ایرانیان، بسیاری افراد از سراسر جهان، آلمان را جزو بهترین کشور دنیا برای کار و زندگی می دانند و تمایل بسیار زیادی به مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. «واقعیت این است که همه دنیا آلمان را دوست دارند ولی آلمان کسی را دوست ندارد».

این تیتر یکی از روزنامه های آلمانی بود وقتی برای چندمین سال پیاپی به عنوان محبوب ترین کشور جهان انتخاب شد. آلمانی ها حتی با خودشان قهر هستند و حتی با دیگر مردم اروپا رفتار متکبرانه دارند.

دوست پیدا کردن در آلمان از کارهای بسیار سخت هست همیشه یک فاصله خاص از طرف آنها وجود دارد. در آلمان خارجی ها با خارجی ها دوست می شوند اما با همه اینها واقعیت این است آلمان بهترین کشور دنیاست از نظر کیفیت زندگی، حرمت انسانی و نظم و دانش و فرهنگ زندگی.

البته برای زندگی کردن در آلمان، بسته به آنکه شما راه پیش روی خود را در آلمان چگونه شروع کرده باشید یا چقدر با برنامه حرکت کرده باشید یا چقدر برون گرا یا درونگرا هستید یا در چه سنی به آلمان مسافرت می کنید، شرایط خیلی فرق خواهد کرد و نگاه شما ممکن است عوض شود.

برای آمدن به آلمان باید در سن پایین باشید. در سن بالای ۳۰ تا ۳۵سالگی تطبیق فرهنگی و یادگیری زبان خیلی سخت تر است. بهترین راه مهاجرت به آلمان از طریق ادامه تحصیل است و بعد از اتمام درس براحتی می توانید در آلمان بمانید. قطعا غرب آلمان را برای اقامت و زندگی انتخاب کنید حتی اگر خیلی گران باشد اما بر ای مسافرت به شرق بروید.

آلمان یک کشور سوسیالیستی هست و هرگز بمانند ایران براحتی پول دار و ثروتمند نخواهید شد. در آلمان گردش های مالی و درآمدها بشدت کنترل می شوند البته همین رمز موفقیت این کشور است. اما نگران نباشید اگر اهل کار باشید و حتی اگر یک کار ساده داشته باشید براحتی و زود به همه چیز می رسید و حتی می توانید از درآمد ماه اول کاری خود یک ماشین بخرید چیزی که در ایران بعد از چند دهه کارگری ساده محال است.

باید غربت سنگین آلمان را در نظر داشته باشبد زندگی در هر کشور دیگر از نظر راحتی و صمیمت با مردم میزبان قطعا بهتر از آلمان است اما هیچ جا در جهان مانند آلمان از نظر کیفیت نظم و قوانین و قوانین حمایتی نیست با اینحال برای خیلی ها در آلمان تحمل رفتار سرد مردم واقعا سخت است. مهاجرانی که در سن پایین به آلمان آمدند و مدرسه و دانشگاه به زبان آلمانی رفتند یا توانستند با یک شانسی با یک آلمانی وصلت کنند شرایط خیلی بهتر است.

می دانم با خواندن این متن یک احساس تناقض در شما ایجاد شده است اما خوب است بدانید اگر چند سال در آلمان زندگی کنید دچار همین تناقض و یک مشکل دیگر هم خواهید شد یعنی اگر بعد از آلمان در هر جای دیگر دنیا زندگی کنید صرف نظر برخورد سرد مردم، هیچ جا، دیگر برای شما مثل آلمان نخواهد شد و اینکه در برزخ قرار می گیرید هم اینکه دوست دارید از آلمان بروید و هم اینکه نمی توانید بروید.

شاید بهتر این باشد کشورمان را به آلمان دیگری تبدیل کنیم تا اینکه یک مهمان ناخوانده در آلمان باشبم اگر در ایران احترام به قانون عادلانه، نهادینه شود و حرمت انسانی ارج نهاده شود قطعا رفتن به آلمان یک آرزوی محال نخواهد بود. ایرانی ها اگر تمرکز بر خرد کنند بسیار با هوش هستند و راه تعالی قانون و حرمت انسانی و اجتماعی و پیشرفت علمی خود را پیدا خواهند کرد.

بیمه دانشجویی در آلمان

student insurance in germany

تمامی دانشجویان هنگام ثبت نام در دانشگاه‌ های آلمان موظف هستند تحت پوشش بیمه (“بیمه درمانی دانشجویی” (studentische Krankenversicherung) باشند. بدون قرارداد بیمه امکان ثبت نام در دانشگاه‌ها وجود ندارد. تبعه کشورهای اتحادیه اروپا این امکان را دارند تا از بیمه کشور خود در خاک آلمان استفاده نمایند. همچنین گاها شرکتهای بیمه خصوصی در آلمان معتبر هستند و لذا بیمه آنها قابل استفاده خواهد بود. این قوانین در خصوص دانشجویان ایرانی کاربرد ندارد! لذا می‌بایست درخواست قرارداد بیمه دانشجویی را در آلمان ارائه و نسبت به ثبت قرارداد اقدام کنید.

از نکات مهم و درخور توجه در خصوص انتخاب بیمه مناسب غیر دولتی آنست که شرکتهای قابل اعتماد با تعرفه های مناسب و پوشش خدمات پزشکی متنوع را انتخاب نمود. گاها برخی شرکتها، قرارداد دانشجویانی را که در سال نخست بیمه، هزینه های پشزکی زیادی داشته اند، تمدید نمی کنند. لذا پیشنهاد می شود در صورتی که از ارائه خدمات شرکت بیمه خود مطمئن هستید با ثبت قراردادی چندساله، خیال خود را راحت نمایید. از سویی این قراردادها عموما با اطلاع رسانی یک ماهه قابل لغو هستند.
شرکت­های بیمه دولتی در آلمان وظیفه دارند، دانشجویان را تا پایان سی سالگی یا تا پایان چهاردهمین ترم تحصیلی در دانشگاه با تعرفه ­های دانشجویی و ارزان قیمت بیمه کنند. اگر سن شما از سی سال بیش­تر باشد یا در طول دوران تحصیل از سی سالگی فراتر رود یا چهاردهمین ترم تحصیلی را پشت سر گذاشته باشید و هنوز تحصیل خود را به پایان نرسانده باشید، می­توانید با پرداخت تعرفه ­های گران­تر به قرارداد خود با شرکت بیمه ادامه دهید. در این رابطه اطلاعات بیشتری اینجا بیابید.
تعرفه بیمه دانشجویی با شرکت­های بیمه دولتی ماهانه مبلغ ۷۸ یورو است. پس از سی سالگی یا پایان ترم چهاردهم تحصیل، دانشجویان موظف هستند، تعرفه ی دیگری برابر با ۱۶۰ یورو در ماه بپردازند. همسر و فرزندان دانشجو که به همراه وی در آلمان اقامت دارند، در صورت اثبات ناچیز بودن درآمد وی از پرداخت حق بیمه معاف خواهند بود. دانشجویانی که به هنگام ثبت نام در دانشگاه ۲۹ سال بیشتر دارند، نمی­توانند از تعرفه بیمه دولتی بهره ببرند و می ­بایست به شرکت­های خصوصی بیمه مراجعه کنند. از سوی دیگر چنانچه دانشجو مبلغ ماهانه حق بیمه خود را نپردازد، اداره بیمه فورا دانشگاه را از این امر مطلع خواهد ساخت و این حالت می­تواند به اخراج دانشجو از دانشگاه منجر شود.
در میان شرکتهای ارائه دهنده بیمه خصوصی، شرکت یونیون که زیرمجموعه بیمه ویکتوریاست، خدمات مناسبی به دانشجویان ارائه می دهد. این شرکت در تمامی مقاطع به ارائه خدمات می پردازد.
چنانچه به پرسشی درباره جزئیات بیمه دانشجویی در آلمان برخوردید، می­توانید آن را علاوه بر اداره بیمه طرف قرارداد، با اداره امور دانشجویان خارجی (Akademisches Auslandsamt) یا اداره امور صنفی دانشجویان (Studentenwerk) در دانشگاه محل تحصیل خود در میان بگذارید.

بهترین شهرهای آلمان

best cities in germany

 آلمان مملوء از شهرهای پیشرفته‌ی صنعتی، شهرها و روستاهای جذاب و مناطق بیرون شهر پر از کاخ‌های زیبا است که آن را به مقصدی جذاب برای دوستداران فرهنگ و طبیعت و بناهای تاریخی بدل کرده است.

مونیخ
Munich

مهم‌ترین رقیب برلین از نظر فرهنگ و مناطق دیدنی مونیخ است. این شهر مرکز استان باواریا و بدون شک سرسبزترین شهر بزرگ آلمان است. مناظر خیره‌کننده، باغ‌های سرسبز، دریاچه‌ها و کوه‌های زیبا از ویژگی‌های غیرقابل اغماض این شهر است.

کلیسای بانوی ما یا Frauenkirche معروف‌ترین مکان دیدنی این شهر و نماد آن است. دو گنبد زیبای این کلیسا تقریبا از تمام نقاط شهر دیده می‌شود. یکی دیگر از نقاط دیدنی این شهر میدان مارین پلاتز در قلب مونیخ است، میدانی تاریخی که مکانی محبوب برای اجراهای خیابانی است. یکی دیگر از اماکنی دیدنی که حتما باید از آن بازدید کنید Englischer Garten است. این پارک بزرگ‌ترین پارک شهری اروپا است و دارای دو باغ خرس، بتکده‌ی چینی، خانه‌ی چای ژاپنی و یک معبد با معماری یونانی هست.

بهترین نقاط جذاب این شهر در مرکز اولد تاون (Old Town) متمرکز شده‌اند و به راحتی می‌توان با پای پیاده از تمامی آن‌ها بازدید کرد. در هنگام سفر به آلمان یک روز خود را به گردشی کوتاه در رشته کوه‌های آلپ، روستای پر از شور ونشاط Oberammergau و کاخ افسانه‌ای لودویک (پادشاه باواریا) یعنی Neuschwanstein بگذرانید. مونیخ هم‌چنین شهری جذاب برای خرید از مغازه‌های مختلف است. در کنار خرید می‌توانید غداهای اصیل باواریایی را در رستوران‌ها و کافه‌های مختلف که در نقاط گوناگون شهر پراکنده شده‌اند نیز بچشید و لذت ببرید.

فرانکفورت


فرانکفورت نیز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان و مرکز اقتصادی و فرهنگی آن کشور است. این شهر محل تولد معروف‌ترین نویسنده‌ی آلمانی یعنی گوته و محلی برای دیدن و حس کردن تلفیق زیبایی‌های زندگی سنتی و مدرن است.

برج اصلی این شهر جایی است که بازدیدکنندگان بر فراز آن می‌توانند زیبایی‌های شهر را بنگرند. Palmengarten یا باغ گیاه‌شناسی فرانکفورت نیز ارزش بازدید را دارد. این باغ شما را به سفری باغبانی از دشت‌های آفریقایی و گیاهان گرمسیری جنگل‌های انبوه تا باغ‌های گل زیبای اروپایی خواهد برد. مسافرانی که همراه با فرزندان خود به فرانکفورت می‌روند می‌توانند از باغ وحش معروف فرانکفورت نیز بازدید کنند. این باغ وحش دارای حیوانات متنوعی از نقاط گوناگون جهان است. این شهر هم‌چنین مملوء از موزه‌های قدیمی، کلیساهای صد ساله و آسمان‌خراش‌هایی با طراحی زیبا و بی‌همتا است. فرانکفورت هتل‌های بسیار متنوعی دارد که برای تمامی افراد چه کسانی که می‌خواهند اقتصادی سفر کنند و چه مسافرانی که می‌خواهند سفری لوکس داشته باشند رضایت‌بخش خواهد بود.

هامبورگ

برنامه‌ریزی سفر به هامبورگ، دومین شهر بزرگ آلمان تجربه‌ای جذاب است. بسیاری که این شهر را زیباترین شهر دنیا می‌دانند دلایل خوبی برای این ادعا دارند، شهری که همه‌ جای آن پر از رودخانه و دریاچه است و کانال‌ها و آبراهه‌های پیوسته‌ی آن فرصتی ایده‌آل برای سفر با کشتی کروز و لذت بردن از دریا فراهم می‌آورد. هامبورگ، شهری که در گذشته مانند یک قصر بود، در سال‌های اخیر به عظمت سال‌های گذشته‌ی خود بازگشسته است و در حال حاضر بزرگ‌ترین بندر آلمان و یکی از مراکز اقتصادی آن به‌شمار می‌رود.

هامبورگ هم‌چنین شهری است که در آن مناطق مسکونی با طراحی زیبا در کنار مناطق با ساکنان طبقه‌ی متوسط و آپارتمان‌های امروزی قرار دارند و طبیعت آن نیز به نظر می‌رسد به دوران پر از درخت یک قرن پیش آن بازگشته است. فهرست کارهایی که باید در هامبورک انجام داد، فراوان هستند. بسیاری از این سرگرمی‌ها در ساحل هامبورگ، که ۸۰۰ سال قدمت دارد، متمرکز هستند. گردشگران می‌توانند تفریحات خود را از تور با قایق شروع کنند و با پیاده‌روی در ساحل و خوردن غذایی خوشمزه در رستوران Rive که رستورانی ایده‌آل برای دیدن سواحل زیبا نیز هست، ادامه دهند. از دیگر ماطق دیدنی آن می‌توان به بازار ماهی هامبورگ، موزه‌ی Emigration Museum Ballinstadt و کلیسای St. Michaelis اشاره کرد.

درسدن

 

درسدن که به «فلورانس البه» نیز معروف است، در شرق آلمان قرار دارد و به دلیل داشتن ساختمان‌های تاریخی بسیار که شما را با رویای چند صد سال پیش که این شهر پایتخت پادشاهی آلمان بوده، محبوب گردشگران است. این شهر مهم دارای گنجینه‌های تاریخی بسیار با راه‌پله‌های اشرافی، تراس‌های با دید وسیع، میدان‌های بزرگ که با مجسمه‌های رسمی سینت‌ها و پادشاهان آراسته شده‌اند، رستوران‌های زیبا و مغازه‌های امروزی است. ۶۳ درصد این شهر با درختان و پارک‌های سرسبز آراسته شده است و به همین دلیل این شهر یکی از سرسبزترین شهرهای اروپا به‌شمار می‌رود.

فرم ارتباط با ما

اطلاعات تماس با ما

موسسه سروش دانش پرشین

آدرس: تهران، میدان قدس، ابتدای خیابان باهنر، بعد از شهرداری منطقه 1 کوچه نوری، پلاک 9 واحد 2

تلفن: 02122754566 - 02122753181

ایمیل: sdp1390@gmail.com

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9.30 الی 18 پنجشنبه ها از ساعت 9.30 الی 14

ما اینجا هستیم