تحصیل در اتریش

Study in Austria

 

همه‌ دانشگاه‌های‌ اتریش‌ دولتی‌ هستند و بودجه‌ آنها را دولت‌ تأمین‌ می‌کند. اما در سالهای اخیر بر اساس مصوبات مجلس اتریش در برخی از ایالتهای این کشور دانشگاهها مبلغی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در هر ترم از دانشجو دریافت می نمایند. در سیستم آموزشی اتریش یک سری مدارس‌ عالی‌ فنی (‌Fachhochschulen (FH (مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان) و یک سری دانشگاه وجود دارد. مدارس‌ عالی‌ فنی، دوره‌ تحصیل‌ و راهیابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار کار را کوتاه تر می نمایند.

تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه‌ها در کاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است. در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یک‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یک‌ ساله‌ را در مراکز گوناگون، به‌ کارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاست‌ و در مواردی‌ مدارک‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند. زمانی‌ که‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ برگزار می‌شود.

در سیستم دانشگاه های اتریش، شروع ترم اول(زمستان) ابتدای ماه اکتبر و شروع ترم دوم (تابستان) ابتدای ماه مارچ و پایان آن اواخر ژوئن می باشد. مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز میشود و آخر ژوئن به پایان می رسند.

باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی اول سپتامبر و برای ترم تابستانی اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به دانشگاه ارایه کنند.

رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی، دانشگاه و دانشکده های هنر): مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.

مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد.

در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است. و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمیشود. حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمیباشد).تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه اعلام میشود. برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشید. فقط کافی است برگ داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده برای دانشگاه ارسال نمایید. برگ تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران به انزمام این برگه به شما ویزای تحصیلی اتریش ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید.

زبان تحصیل در دانشگاههای اتریش

زبان تحصیلی در اکثر دانشگاههای اتریش و در بسیاری از رشته های تحصیلی ، آلمانی می باشد و تنها معدود رشته های زبان انگلیسی تدریس می شوند. البته در مقطع دکتری الزامی به زبان آلمانی نیست و دانشجویان در صورت تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان می توانند به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند.

شما برای شروع تحصیل در اتریش و حاضر شدن در کلاس درس نیاز به مدرک زبان دارید. ولی برای اخذ پذیرش نیازی به زبان آلمانی ندارید و می توانید دوره های زبان را در اتریش و با هزینه بسیار پائین بگذرانید. لذا در صورتی که حتی مدرک زبان آلمانی هم ندارید می توانید در هر زمان برای اخذ پذیرش تحصیلی خود اقدام نمائید.

همچنین می توانید دوره های آموزش زبان آلمانی را قبل از عزیمت به اتریش در ایران بگذرانید. موسسه ما برای افرادی که اقدام به اخذ پذیرش می نمایند می تواند کمک شایانی در فراگیری زبان آلمانی نماید.

شرایط کار دانشجویی:

طبق قوانین اتریش، دانشجویان در زمان تحصیل اجازه کار پاره وقت را در هنگام تحصیل در این کشور دارند. و تنها می بایست پس از ورود به اتریش و ثبت نام قطعی در دانشگاه برای اخذ مجوز کار اقدام نمایند. درآمد کارهای پاره وقت متفاوت است ولی در صورتی که مشغول به کار شوید می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش دهید. به خاطر داشته باشید که هرچه قدر هم شرایط کاری یک کشور برای شما مهیا باشد، تا زمانی که تسلط به زبان آن کشور پیدا نکنید و با فرهنگ کاری و اجتماعی آنان آشنا نشوید، پیدا کردن کار در آن کشور برای شما کمی مشکل خواهد بود. لذا ممکن است پیدا کردن کار در سه ماهه اول اقامت در اتریش برای شما کمی دشوار باشد.


چاپ   ایمیل