درباره سوئد
درباره سوئد
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
درباره اسپانیا
درباره اسپانیا
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از به خاطر شرایط آب و هوائی، فرهنگ مردم و قدمت دانشگاههای آن، یکی از پر طرفدارترین کشورها برای علاقمندان به تحصیل است که در هر سال، هزاران دانشجوی بین المللی را جذب می نماید.سابقه آموزش عالی در اسپانیا، به قرون وسطا و شاید قبل از آن باز می گردد. اثرات تهاجم مسلمانان به این کشور و گشوده شدن مرزهای آن به روی مسلمانان و عثمانی ها، شرایط فرهنگی و آموزشی این کشور را دچار تحول کرد. به گونه ای که دانشجویان اکنون در اسپانیا، شواهدی از فرهنگ های اروپایی و عربی را مشاهده می نمایند. لذا بسیاری از دانشجویان دنیا ترجیح می دهند تا با حد اقل یک ترم تحصیل در دانشگاههای اسپانیا با فضای آموزشی اسپانیا، آشنا شوند. کشور اسپانیا دارای مراکز مهم آموزشی در سطح اروپا و دنیا میباشد و در سالهای اخیر در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی و اقتصاد زبان زد محافل مهم علمی جهان شده است. با توجه به شرایط دانشگاه های اسپانیا و امکان ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی به زبان انگلیسی،این کشور فرصتی قابل اعتنا به متقاضیان ادامه تحصیل در اروپا ارائه میدهد و در این بین وزارت علوم ایران نیز در جدیدترین لیست دانشگاه های مورد تائید خود، با بیش از ۳۰دانشگاه دولتی و خصوصی این کشور را مورد تائید قرارداده است.
در شهرهای بزرگ اسپانیا مانند پایتخت آن مادرید و یا بارسلونا و والنسیا دانشگاه های بسیار معتبری با رنکینگهای جهانی زیر ۵۰۰ وجود دارند که از سراسر دنیا دانشجویان را به سمت خود جذب میکنند. تحصیل در این دانشگاه ها با مزایایی که نسبت به تحصیل در دیگر دانشگاههای اروپا دارد، باعث محبوبیت دوچندان آنها شده است که بی شک مهمترین آن شهریه ناچیز تحصیلات در مقایسه با دیگر کشورهای تراز اول جهان مانند امریکا، انگلیس، کانادا و … می باشد.
تحصیلات در اسپانیا در دانشگاههای دولتی برای تمامی دانش پژوهان و داوطلبان بین المللی نسبتا” رایگان میباشد. یعنی داوطلبین شهریه ی بسیار پایین تری از دانشگاههای خصوصی و دیگر دانشگاههای اروپایی پرداخت می نمایند. به عنوان مثال برای مقطع کارشناسی ارشد هر ترم بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در هر ترم نسبت به هر رشته میباشد. این مبلغ در دیگر دانشگاهها بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می باشداغلب دانشگاه ها در اسپانیا دوره های آموزشی مقطع لیسانس را به زبان اسپانیولی عرضه میکنند. در نتیجه فراگیری این زبان برای تحصیل الزامی میباشد. البته بعضی از دانشگاه ها دوره هایی را به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز ارائه میدهند، که شرایط پذیرش انها نیز دارا بودن اطلاعات پایه زبان اسپانیولی میباشد.
نکته بسیار مهم این است که ممکن است هزینه تحصیل در اسپانیا اندک می باشد اما این به این معنا نیست که شما هزینه زندگی را هم نمی پردازید ، در صورتی که هزینه های زندگی مثل هزینه اجاره خانه ،آب و برق و تلفن به عهده خود دانشجویی است که میخواهد در اسپانیا درس بخواند.
لیسانس
نظام آموزشی کشور اسپانیا بدین صورت می باشد که در مقطع لیسانس دروس به زبان اسپانیایی ارائه شده است و تقریبا” تمامی رشته های ارائه شده در این مقطع به زبان اسپانیایی می باشند. مقطع لیسانس در کشور اسپانیا ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند . هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان اسپانیای تدریس می شود. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کند.
برای ورود به مقطع لیسانس در اسپانیا آزمون برگزار می گردد. این آزمون از درسهای مختلف و بسته به رشته تحصیلی که میخواهدی در مقطع لیسانس انتخاب کنید، متفاوت می باشد. گذراندن دوره ی کالج که شامل زبان اسپانیای و مرور درسهای مد نظر برای آزمون ورودی می باشد، یکی از راههای موفقت در این آزمون مخصوصا برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، میکروبیولوژی، ژنتیک، اقتصاد، مدیریت بازرگانی و برخی دیگر از رشته های تحصیلی پرطرف دار می باشد.
فوق لیسانس
دانشجویان با سپری کردن مقطع فوق لیسانس در کشور اسپانیا شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش می دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو ساله است .با توجه به این نکته که دانشگاه های کشوراسپانیا از جمله دانشگاه های برتر دنیا به حساب نمی آیند فلذا مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل نمی باشد.
زبان تدریس
دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اسپانیای ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی به تنهایی را در کشور اسپانیا به دانشجویان اعطا نمی نماید. مگر به افرادی که پذیرش دانشگاه را دارند و نیا ز به گذراندن دوره تکمیلی زبان دارند.
البته متقاضیان می توانند با اخذ پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی، در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور تحصیل کنند . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts ۵٫۵ به بالا را به دانشگاه ارائه دهند .
دکترا
این دوره ی تحصیلی شامل ۵ سال می باشد که آن به دو دوره ی ۲ ساله که سپری کردن دروس تخصصی و یک دوره ۳ ساله که پایان نامه پژوهشی در مورد یک موضع خاص و دفاع از آن می باشد تشکیل شده است .
کشور اسپانیا همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیلی آنها، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم آورده است.
به طور کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اسپانیا به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد.
تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور اسپانیا می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا می باشد. اما شهریه پرداخت برای هر ترم بسیار ناچیز و حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد. برای این افراد امکان اخذ بورسیه تحصیلی از ترم دوم نیز وجود دارد که می توانند با مراجعه به دپارتمان مربوطه و ارائه درخواست و مستندات، اقدام نمایند. با توجه به این نکته که کشور اسپانیا برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا هزار یورو به بالا را مدنظر قرار می دهند ، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اسپانیا در پیش دارند.
در جهت اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور اسپانیا، فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:
۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید
بسیاری از رشته ها در مقطع دکترا در کشور اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه میشوند
حق کار
دانشجویان مقطع کارشناسی در هر هفته مجاز به ۱۰ ساعت کار مرتبط یا غیر مرتبط، دانشجویان کارشناسی ارشد در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارند و دانشجویان دکتر در کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *