دندانپزشکی و تخصص دندانپزشکی در آلمان

اقامت پزشکان در آلمان
اقامت پزشکان در آلمان
خرداد ۶, ۱۳۹۶
تعیین وقت تایید مدارک
تعیین وقت
خرداد ۲۸, ۱۳۹۶
دندانپزشکی در آلمان

دندانپزشکی و در آلمان

دندانپزشکی در المان
دندانپزشکی آلمان یکی از رشته های پر طرفدار در بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی می باشد. همچنین تخصص های دندانپزشکی در آلمان نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. جاذبه ها و دلایل زیادی برای گرایش به دندانپزشکی در آلمان وجود دارد. از قبیل: اعتبار دانشگاههای آلمان، رایگان بودن تحصیل، امکان دریافت حقوق از بیمارستانها و دانشگاهها در دوران گذراندن تخصص در آلمان، امکان کار در ضمن تحصیل در آلمان، کوتاه بودن دوران تحصیل دندانپزشکی (دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های آلمان، ۱۰ نیم سال تحصیلی در نظر گرفته شده است). رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های آلمان همانند رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و داروسازی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود. علاقه‌مندان به دریافت مدرک دکترا، همانند سایر دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی، پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد، با انتخاب موضوع و پذیرش آن توسط استاد راهنما، به تحصیل در مقطع دکترا مشغول می‌شوند. اما برای اجازه کار مدرک کارشناسی ارشد کفایت می‌کند.
مراحل تحصیل در رشته دندانپزشکی
طول دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی ۱۰ نیم سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. تحصیل در این رشته را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:
بخش اول که پنج ترم اول را شامل می‌شود و به دوره پیش از ورود به مراکز درمانی اطلاق می‌شود. در این مرحله دانشجویان با مبانی علوم پایه، همچون فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و جانورشناسی آشنا می‌شوند و در دو نوبت امتحان نیز شرکت می‌کنند. مرحله اول امتحانات پس از ترم دوم تحصیلی و شامل مبانی علوم پایه می‌شود. و مرحله دوم امتحانات، پس از نیم سال پنجم تحصیلی و در ارتباط با واحدهای تخصصی دندان‌پزشکی است. دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن این دو مرحله از امتحانات وارد دوره دوم تحصیل خواهند شد.
دوره دوم ، به دوره حضور در کلینیک و مراکز درمانی اطلاق می‌شود. در این دوره، دانشجویان در مراکز درمانی به گذراندن دوره‌های کارآموزی و آشنایی بیشتر با مبانی تخصصی رشته دندان‌ پزشکی مشغول می‌شوند. پس از گذراندن این دوره نیز، مرحله پایانی امتحانات که در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.
تحصیل در برخی از دانشگاه‌هایی که رشته دندانپزشکی را در آلمان ارائه می‌کنند، بدون شهریه و رایگان است. این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه درسدن، دانشگاه مارتین لوتر، دانشگاه ینا، دانشگاه گرایفس‌والد و دانشگاه کیل.
از جمله سایر دانشگاه‌هایی که تحصیل در رشته دندانپزشکی در آن‌ها امکان‌پذیر است، می‌توان به این‌ها اشاره کرد: دانشگاه هامبورگ، دانشگاه گیسن، دانشگاه گوتینگن، دانشگاه دوسلدورف، دانشگاه مونستر، دانشگاه آخن، دانشگاه بن، دانشگاه ماینس، دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه زاربروگن، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه مونیخ، دانشگاه ارلانگن، دانشگاه اولم و دانشگاه وورسبورگ.
برای وارد شدن به سیستم تخصص دندانپزشکی آلمان، باید مراحل زیر طی شوند:
مرحله‏ ی اول معادل سازی مدرک دندانپزشکی که از دانشگاههای ایران و دیگر کشورها گرفته اید و همچنین قبولی در آزمون Aprobation می باشد. برای معادل سازی مدرک می بایست در دوره هایی که به همین منظور در کالج ها و آکادمی های تخصصی برگزار می گردد شرکت نمایید. آکادمی ها معمولا مجوز معادل سازی مدارک دندان پزشکی را دارند و می توانند در پایان دوره ای که برگزار می نمایند با اخذ آزمون های مربوطه و به شرط قبولی متقاضی در آنها، مدرک معادل دندانپزشکی آلمان را برای دندانپزشک صادر نمایند. اما آزمون های Aprobation توسط دستگاههای دولتی برگزار می شود، که باید در آنها ثبت نام نمود و قبولی گرفت. آزمون Aprobation شامل دو قسمت تئوری و عملی است. که در این آزمون ها روش ویزیت کردن یک بیمار مطابق با سیستم درمانی آلمان، تشخیص بیماری، روش درمان و طول مدت درمان، نسخه نویسی، برقرای ارتباط با بیمار و در نهایت سطح علم دندانپزشکی مورد ارزیابی قرار می گیرد. هر دو قسمت تئوری و عملی این آزمون بصورت شفاهی برگزار می گردد.
در مرحله دوم و بعد از معادل سازی مدرک و قبولی در Aprobation ، دندانپزشک می بایست از یک بیمارستان یا کلینیک پذیرش برای دوره تخصص را دریافت نماید. یعنی یک دندانپزشک متخصص و پروفسوری که بر اساس قوانین آلمان، اجازه ‏ی گرفتن دستیار یا رزیدنت را دارد، باید حاضر شود شما را به عنوان دستیار یا رزیدنت خود، در کلینیک، بیمارستان و یا مطب خود بپذیرد. به این ترتیب، اولین مرحله، گرفتن پذیرش از پروفسور یا استاد مربوطه در یک کلینیک یا بیمارستان است.
مرحله سوم، گرفتن اجازه‏ ی کار طبابت یا اجازه‏ ی کار دندانپزشکی “Arbeitserlaubnis” در بیمارستان و کلینیک خاصی در آلمان می باشد. یعنی زمانی که مدرک دندانپزشک معادل سازی می شود، ایشان حق کار پزشکی و یا طبابت در آلمان را دارند. ولی باید به اداره‏ ی مربوطه در آن ایالت خاصی که می خواهند کار طبابت اجام دهند مراجعه نموده و درخواست کار خود را رائه دهند. این درخواست می تواند از طریق قرارداد یا نامه ای که یک کلینیک و یا بیمارستان به دندانپزشک می دهد انجام شود ، و یا اینکه خود اقدام به تاسیس مطب نموده و مجوز کار برای مطب خود اخذ نماید.
بر اساس قوانین در ایالت های مختلف آلمان، همه دانشجویانی که دوره تخصص را به پایان می رسانند باید در آزمون ارزش یابی مدارک دندانپزشکی پزشکان خارجی، شرکت نمایند. ولی هنوز این دستورالعمل صددرصد نشده است و تنها در بعضی از ایالت ها، چندماه قبل از هنگام تحویل نامه اجازه کار به دندانپزشک، نامه ای تحت عنوان احتمال نیاز به قبولی در آزمون را به نامه اجازه کار الصاق می نمایید. ولی خوشبختانه این موضوع تا کنون در هیچ یک از ایالت ها جدی نشده است و هنوز کسی از رزیدنت های تازه پذیرش گرفته بخاطر عدم شرکت در آزمون دچار مشکل نشده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی ورود به دوره های دندانپزشکی و تخصص دندانپزشکی با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

54 دیدگاه ها

 1. فرشته گفت:

  با سلام
  ممنون میشم به این سوالم پاسخ بدید.بنده تا چند وقت دیگه موفق به اخذ مدرک دندانپزشکی از بلاروس میشوم.تا حد زیادی هم آلمانی بلدم که با کمی تمرین مستمر به تسلط کامل میرسم….آیا این امکان وجود داره برای ادامه تحصیل و گرفتن تخصص به آلمان مراجعه کنم.

  • majid shadmani گفت:

   سلام. المان مدارک پزشکی بسیاری از کشورها را قبول ندارد و برای تخصص و یا کار درمان، دو کار مهم باید صورت بگیرد: ۱- مدرک پزشکی شما توسط وزارت بهداشت المان ارزشیابی و یا معادل سازی شود ۲- در آزمون ابروباتسیون(ABROBATION) شرکت کنید و قبولی آن را بدست آورید.
   در این صورت شما می توانید وارد جامعه پزشکی المان شوید.

   • ندا گفت:

    با سلام
    ازکجا میتوان فهمید که مدرک دندانپزشکی عمومی که از دانشگاه باکو در کشور آذربایجان گرفتم مورد تایید دانشگاه آلمان هست یانه؟ برای تحصیل در تخصص میخوام برم آلمان.ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر

    • مدیر سایت گفت:

     سلام
     این دانشگاه های در کشور آلمان مورد تایید هستند: Baku State University – Khazar University – Qafqaz University
     کارشناسان ما به جز تخصص می توانند به شما کمک کنند
     با سپاس

 2. اسحاق گفت:

  با سلام
  ممنون میشم به این سوال من پاسخ بدین؛ بنده تا ۱ ماه دیگه موفق به اخذ مدرک دندانپزشکی در کشور ترکیه میشم، میخواستم برای تخصص به کشور آلمان برم؛ تخصص دندانپزشکی در آلمان شهریه میخواد یا نه؟ و اینکه دانشجو حین تحصیل در مقطع تخصص دندانپزشکی حقوقی دریافت میکنه یا نه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • nilufar گفت:

   من به تازگی قصد تحصیل دررشته دندانپزشکی درترکیه گرفته ام .میخواستم دراین موردراهنماییم کنید.ایا بعدازدوره عمومی اجازه کاردارید؟ایادوران تحصیل حقوقی بهتون میدن؟ایا کسی که درترکیه درس خوانده سواد علمی انقدربالاهست که بتونه درازمون تخصص کشورهای اروپایی مثل فرانسه یاهمون ترکیه قبول بشه؟راضی هستید ازاینکه ترکیه خوندید.واینکه میگن چون دوران تحصیل ترکیه کوتاهتره بچه هاش سوادشون کمتره حتی ازایران درسته؟

   • مدیر سایت گفت:

    سلام
    برای تحصیل در کشورهای آلمان، روسیه و اسپانیا در خدمتتون هستیم.
    برای ترکیه و فرانسه موسسه فعالیتی ندارد.
    با سپاس

   • حامد گفت:

    سلام اجازه کار برای دندانپزشکی برای اتباع خارجی در ترکیه ممنوع هست مگر اینکه انجا ازدواج کنید و یا از راههای نه چندان راحت اقامت دایم بگیرید از لحاظ علمی هم انقدر در طول دوره دانشجویی در دانشگاه مریض درمان میکنید که یک سوم ان در ایران به علت اینکه کسی در کلینیک دانشگاهها برای درمان نمیاید مهارت پیدا میکنید ولی متاسفانه بعد از اتمام تحصیل باید از کشور خارج شوید

 3. مدیر سایت گفت:

  سلام
  در دانشگاههای دولتی المان شهریه ندارد و بورسیه هم ندارد. تحصیل هم به زبان آلمانی است.

 4. بشير گفت:

  سلام ممنون میشم به این سوال پاسخ بدین،براى تایید مدرک دندانپزشکى شرط زبان المانى ضروریه؟ یا با مدرک زبان انگلیسى هم میشه؟

 5. Mostafa گفت:

  سلام برای تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز چی هست؟
  ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   برای تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان، مدرک زبان B1 آلمانی و همچنین مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی مورد نیاز است.
   با سپاس

 6. آریا گفت:

  سلام
  من دامپزشک هستم. آیا امکان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان از مقطع لیسانس به بعد وجود دارد با توجه به اینکه من مدرک دکتری دارم یعنی آیا معادل سازی صورت میگیرد یا خیر
  ممنونم از پاسختون

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در آلمان شرایط سنی وجود دارد. اگر در محدوده سن ۲۵ تا ۲۶ سال باشید، برای ادامه تحصیل می توان اقدام کرد. اگر برای رشته پزشکی اقدام کنید احتمال تطبیق وجود دارد ولی برای داندانپزشکی خیر نمی توانید تطبیق دهید.
   با سپاس

 7. بانو گفت:

  سلام
  من ۲۰ ساله هستم و مدرکB1را از موسسه ی گوته دریافت کردم. قصد دارم برای تحصیل در رشته ی دندان پزشکی به آلمان بروم. چه شرایط دیگری برای تحصیل در این کشور باید داشته باشم؟

 8. كسري گفت:

  با سلام خسته نباشید
  من ٢۵ ساله دندانپزشک از دانشگاه شیراز هستم میخواستم ببینم موسسه برای تخصص جراحی فک و صورت میتونه کمک کنه؟ البته برای دانشگاه های انگلیسی زبان
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. محمد گفت:

  با سلام بنده ۲۶ سالمه قبلا دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی داشتم و مدرک کاردانی برق رو از دانشگاه ازاد گرفتم الان دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی رو با معدل بالای ۱۹ گرفتم میخواستم بدونم آیا امکانش هست در المان دندانپزشکی بخونم یا نه و در صورت ممکن چ مراحلی رو باید طی کنم.
  مرسی از زحماتتون.

 10. pegah گفت:

  سلام دانشگاه به زبان انگلیسی هم هست در آلمان برای رشته دندانپزشکی؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   در آلمان برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی صرفا به زبان آلمانی باید تحصیل کنید و به زبان انگلیسی ارائه نمی شود

 11. میثم گفت:

  سلام؛خسته نباشید؛من متولد۱۳۷۶هستم،میخواستم بپرسم برای پذیرش دندانپزشکی آلمان چه شرایطی لازمه و چقدر هزینه داره؟ یه سوال دیگه اینکه اگه کسی رتبه تک یا دورقمی کنکور بشه؛میتونه با اعتبار رتبش همون سالی که کنکور داده پذیرش دندانپزشکی آلمان بگیره؟ مرسی.

  • مدیر سایت گفت:

   سلام میثم عزیز
   یکی شرط لازم این هست که شما معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۵ داشته باشید. و همینطور اگر مدرک زبان دارید که خیلی بهتره ولی اگر مدرک زبان ندارید با موسسه در تماس باشید تا در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان اطلاعات لازم رو در اختیارتون بزاریم. برای تحصیل در آلمان نیازی به شرکت در کنکور نیست.

 12. فرشاد گفت:

  سلام من ۲۳ ساله هستم لیسانس برق قدرت دانشگاه روزانه معدل ۱۴ معدل دیپلم و پیش بالای ۱۵ ولی دیپلم ریاضی دارم.شرایط من واسه ی پذیرش دندانپزشکی آلمان چجوریه ؟ممنون

 13. نسیم گفت:

  با سلام
  تا چه سنی برای رشته دندانپزشکی در آلمان میشه اقدام کرد؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   حداکثر تا سن ۲۱ سال میشه برای دندانپزشکی آلمان اقدام کرد. اما در بعضی موارد، محدودیت سنی تا ۲۴ سال هم می تواند باشد.
   با سپاس

 14. محمد گفت:

  سلام.
  من معدل دیپلمم ۱۵ونیمه.معدل پیشم هم ۱۴.آیا میتونم برای دندانپشکی آلمان اقدام کنم.؟
  هزینه تحصیل چقدر هست؟
  لطفا جواب بدید.ممنون

 15. سلام.امسال کنکور دادم بعد نتیجش زیاد خوب نشد طوریکه نمیتونم تو رشته ی دلخواهم ک دندانپزشکیه تحصیل کنم. برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی تو المان اینجا ک مدرک b1 گرفتیم و رفتیم اونجا.اونوقت بعد کالج ازمونی نباید بدیم؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام دوست گرامی
   بعد از کالج باید برای امتحان آماده باشید و امتحان از شما گرفته میشه. برای تحصیل در آلمان نیازی به کنکور نیست.

 16. اميرحسين گفت:

  معدل کل نهاییم هم بالای ١٩ شده.کتبی هم ١٨.٧

 17. Pourya گفت:

  با عرض سلام من دانشجوی فارغ التحصیل رشته ی پرستاری هستم میخواستم بدونم آیا این امکان برای من وجود داره که در کشور آلمان برای رشته پزشکی پذیرش بگیرم یا اینکه برای قبولی حتما باید در کنکور رشته ی پزشکی در ایران قبول شده باشم؟

 18. حامد گفت:

  سلام من در ترکیه دندانپزشکی خوندم برای تخصص در المان البته دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت چه ماری باید انجام داد و کدوم دانشماههای ترکیه در المان معتبر هستند؟ممنون

 19. الینا گفت:

  سلام من ۲۶ سالمه و مدرک لیسانس دانشگاه بهشتی دارم معدل پیش دانشگاهیم ۱۷.۴۹ هستش و در حال حاضر مدرک زبان آلمانی ندارم آیا امکانش هست در آلمان دندانپزشکی بخونم؟دارو چطور؟سنم مشکل سازه؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله امکانش هست
   معدل دیپلمتون چند هست ؟
   در مقطع لیسانس در چه رشته ای تحصیل کردین؟
   با موسسه در ارتباط باشید اطلاعات کامل در اختیارتون قرار می گیره.
   با سپاس

 20. Samin گفت:

  سلام ممنون از سایت عالیتون
  من امسال کنکور دادم و پردیس دانشگاه های ایران و قبول میشم اما قصد دارم خارج از کشور تحصیل کنم
  من معدل دیپلم ۱۸٫۸۰ هست و پیش دانشگاهی بالای ۱۵ هست میتونم واسه دندان پزشکی اقدام کنم؟؟
  ممنون

 21. الینا گفت:

  ممنون از پاسختون…معدل دیپلمم ۱۶.۳۷
  لیسانس بهداشت حرفه ای خوندم….ایا با این معدل هم میشه؟

 22. گلناز مهرپور گفت:

  سلام و عرض ادب
  دندانپزشک هستم فارع التحصیل از یکی از دانشگاه های معتبر فیلیپین، مدارکم رو در ایران رجیستر کردم و در حال حاضر فعالیت میکنم.قصد مهاجرت دارم و ٢٧ سالم هست. میخواستم بدونم شرایط کدوم کشور الان بهتره و به ما اجازه ی کار و اقامت دائم میدن؟
  ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   سلام گلناز عزیز
   یکی از بهترین کشورها، کشور آلمان هست و شما میتونید برای ادامه تحصیل به کشور آلمان برید. اما مدرک زبان آلمانی رو حتما باید بگیرید

 23. حسین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید . تشکر از زحماتتون
  لظفا در صورت امکان سوال منو هم پاسخ بدید
  من فارغ التحصیل رشته کارشناسی اتاق عمل هستم . معدل دیپلم و پیشم ۱۷ هس . مدرک زبان آلمانی هم تا سطح B2 دارم .
  میخواستم بدونم میتونم واسه دندانپزشکی آلمان اقدام کنم ؟
  بازم هم ممنون

 24. Mina گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون . من ۱۸ سالمه و معدل دیپلم ۱۸ و ۲۴ هست و معدل پیش دانشگاهی ۱۷ و ۸۱ صدمه ایا میتوتم برای دندانپزشکی المان اقدام کنم ؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام مینا عزیز
   ممنون بابت محبتی که به ما داری
   بله خیای راحت میشه اقدام کرد برای شما. اگر مدرک زبان داری که خیلی خوبه و اگر مدرک زبان هم نداری موسسه بدون مدرک زبان برای شما اقدام خواهد کرد.
   لطفا با شماره های: ۰۲۱۲۲۷۵۴۵۶۶ و ۰۲۱۲۲۷۵۳۱۸۱ در تماس باشید

   • Mina گفت:

    سلام مجدد
    با این معدلی که خدمتتون عرض به راحتی میتونم از پس کالج بربیام و وارد دانشگاه شم و برای چه دانشگاهایی میتونم درخواست بفرستم میشه چند دانشگاه را برام نام ببرید البته اگر زحمتی نیست در ضمن با مدرک زبان المانی .

 25. سارا گفت:

  با سلام ۲۱ساله هستم دانشجوی معماری بودم ۱ ترم هست که انصراف دادم و قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی المان رو دارم با دیپلم ریاضی میشه اقدام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی المان کرد؟؟؟؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام بر شما
   بله شما برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می تویند درخواست بدید و اینکه برای گرفتن مدرک زبان آلمانی از الان اقدام کنید.
   با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *